Pinčesobchod
Na slovíčko se šéfredaktorem časopisu Slovenský stolný tenis
Kategorie: Slovensko / 31 Červenca 2018
Zobrazení: 1846
Komentáře: 0

Tibor KOLLÁR je aktivním stolním tenistou, trenérem, šéfredaktorem časopisu Slovenský stolný tenis a vedle toho také prezidentem klubu TTC Majcichov. Jak to všechno tento výjimečný muž zvládá? No přece s úsměvem a zejména s velkou chutí.

Bez pomoci staršího bratra Róberta KOLLÁRA a také dalších členů klubu stolního tenisu, resp. redakční rady časopisu by to ale nešlo. Ale začněme pěkně popořádku.

Tibor KOLLÁR začínal se stolním tenisem víceméně jako samouk přibližně ve svých sedmi letech pod vedením svého otce. Poté se ho ujal Vít MERCEL, nestor stolního tenisu v Majcichově, na jehož památku se v obci nově pořádá Memoriál pro neregistrované hráče o nejlepšího Majcichovčana. Příští rok si poté zdejší obyvatelé připomenou 70. výročí od položení základů organizovaného stolního tenisu v Majcichově.

Stolní tenis má zde totiž velkou tradici. Dva až tři roky předtím, kdy Kollár se stolním tenisem začínal, patřili starší žáci Majcichova k těm nejlepším v republice. A právě na tuto silnou generaci mládežnických hráčů sedmdesátých let se pokouší rodina Kollárů navázat od roku 2008, kdy byl ve dvoutisícové obci založen nový klub vedle tehdy působícího STK Majcichov. ,,Já i bratr Robo jsme původně byli ve vedení STK Majcichov, ale z klubu jsme odešli a rozhodli jsme se založit vlastní nový klub TTC Majcichov, kde jsem se více chtěli zaměřit na práci s mládeží,“ říká mladší ze sourozenců a dodává: ,,Nikdy jsme nevychovávali až takové množství velkých talentů jako například v Topolčanech, ale určitě nás s bratrem tato práce naplňuje a těší.“

Ženy Majcichova postoupily do Extraligy 

Oba společně hráli za jeden tým 2. ligu, později včetně třetího bratra Daniela. Nyní Tibor hraje v jednom týmu i se svými synovci.

V současné době už působí v Majcichově, který se nachází asi 9 km od Trnavy, pouze jeden klub stolního tenisu, a to právě TTC Majcichov. Svou vizi aktivní práce s mládeží se zde daří úspěšně aplikovat v praxi. Nejvýznamnější odchovankyní je Zuzana SISKOVÁ, mistryně Slovenska ve čtyřhře nejmladších žáků a slovenská reprezentantka v těch nejmladších věkových kategoriích, která však už v současné době nehraje. Další odchovankyní je Lucia GAŠPARÍKOVÁ, vícenásobní medailistka z mládežnických mistrovství Slovenska. ,,V klubu dále máme několik družstev. Muži hrají 3. a 6. ligu. Ženy teď budou hrát ženskou Extraligu, což je pro majcichovský stolní tenis velký úspěch. Současně děvčata nastupují i v dorostenecké extralize, kde bude na hostování startovat i slovenská reprezentantka Ema Labošová, a proto je určitě cílem medaile.“

TTC Majcichov

Tolik k Majcichovu, nyní si představme Tibora KOLLÁRA jako šéfredaktora časopisu Slovenský stolný tenis. Jeho česká obdoba již nevychází, jak jste si mohli přečíst zde, ale na Slovensku je časopis v kurzu.

Tibore, uveď nám prosím, jak se zrodila Tvá výsadní spolupráce na časopise?

Jelikož jsem stolní tenista a zároveň jsem novinář (pozn. Kollárovi také vydávají časopis Krásy Slovenska a knihy o Slovensku) a rovněž také grafik, tak jsem dal slovenskému svazu nabídku, že bych měl zájem na časopisu pracovat. Do té doby se nedělal nijak zvlášť kvalitně, jednoduše řečeno ,,robil se na koleně“. Chtěl jsem, aby bylo jeho vydávání profesionálnější, aby se časopis dostal nejen do klubů, ale také k veřejnosti. V roce 2016 svaz mou nabídku přijal.

Jak často teď časopis vychází?

Časopis Slovenský stolný tenis vychází už jako 28. ročník, tudíž je distribuován víceméně pravidelně od roku 1991. Odjakživa byl vydáván jako půlročník, ale právě od roku 2018 se nově vydává jako čtvrtletník a také se změnila redakční rada.

Zkus nám trošku přiblížit obsahovou část časopisu.

Tou úvodní částí je vždy profilový rozhovor s nějakou významnou osobností, která je aktivní i v současnosti (př. hráč, trenér, rozhodčí, funkcionář, aj.). Výhledově uvažujeme také o tom, že by takovou osobností mohl být i jiný známý člověk, který má nějaké vazby ke stolnímu tenisu. Poté následují informace o nejdůležitějších světových událostech, kterých se slovenští hráči účastnili. Tato část je de facto nosnou složkou časopisu. Zajímavé jsou ale i jiné, nově zařazené rubriky.

O které se jedná?

Nově jsme zařadili rubriku ,,Čo dnes robí“, kde formou rozhovoru představujeme známou osobnost z minulosti. Nová je také rubrika ,,Čo nového u susedov“. Týká se států, se kterými Slovenská republika sousedí a podáváme zde všeobecné i detailní informace o této zemi. Dříve už jsme zveřejnili rozhovor s předsedou českého svazu Zbyňkem Špačkem či sekretářem rakouského svazu. Prvně uvedenou rubriku mám např. na starosti já, druhou Braňo Kalužný, atd.

Věřím, že tyto rubriky mají čtenářský úspěch. Co dále se ještě čtenáři na stránkách časopisu mohou dozvědět?

Věnujeme se pravidelně i zdravotně znevýhodněným, dáváme prostor veteránskému svazu a pochopitelně nechybí ani statistiky, žebříčky a ligové i regionální tabulky. Významnou částí je i trenérská metodika i profily vybraných trenérů. Jedna strana je věnována i dvěma mladým slovenským talentům. Dvoustranu věnujeme také rozhodčím a novým trendům v rozhodování. Prostor poskytujeme i mládežnickým klubům. Rubrik je, samozřejmě, ještě mnohem více.

Jak probíhá příprava jednoho čísla?

Redakční rada je i s jejím předsedou Zdenkem Krížem (také předseda svazu) sedmičlenná, ale to ,,gró“ obsahové stránky časopisu má na starost čtyři až pět lidí. Pravidelně se sejdeme minimálně jednou do čtvrt roka a projednáme podobu následujícího čísla, přičemž je důležité, aby přispěvatelé dodali články co nejdříve. Kromě toho, že píši některé články, totiž dávám dohromady i celkovou grafickou podobu časopisu a nejméně měsíc potřebuju na zpracování a jazykovou korekturu. Vydavatelem je potom svaz, který také zaplatí náklady spojené s výtiskem. Zatím distribuujeme 500 výtisků na jedno číslo, což odpovídá přibližně 800 € na celkové náklady jednoho čísla. Rádi bychom však počet výtisků v brzké době zvýšili.

Co plánujete do budoucna?

Chtěli bychom rozšířit distribuci časopisu a budeme usilovat o to, aby byl jednoduše prodejný. Uvažujeme přímo o možnosti předplatného. Momentálně svaz časopis zasílá všem klubům, které hrají ligové soutěže a také jednotlivým krajským svazům, případně se rozdává na turnajích.

Závěrem by mě zajímalo, co Ti práce redaktora i trenéra dala?

Už jako dítě jsem zbožňoval všechny stolní tenisty (nejen české i slovenské), kteří patřili k těm nejlepším. Uznával jsem Panského, Orlowského, Hrachovou, Kutiše, Truksu, Grmana, Kasalovou a mnohé další. Jsem teď rád, že se díky časopisu i jako trenér s většinou z těchto osobností osobně znám a jsem pyšný na to, že oni o mně hovoří jako o svém kolegovi. Zároveň je pro trenéra nádherné vidět, jak se vaši svěřenci a zejména děti zlepšují.

Děkujeme za poskytnutí rozhovoru a přejeme hodně dalších čtenářů.

Aktuální číslo časopisu si můžete prohlédnout zde.

O klubu TTC Majcichov více zde.Komentáře: 0

Zanechat komentář