Pinčesobchod
Dopis Petra Korbela presidentovi ITTF Adamovi Shararovi týkající se světového pohárů mužů v Linzi
Kategorie: Ostatní / 03 Ledna 2010
Petr Korbel a Tomáš Demek/foto by tischtennis.de
Zobrazení: 2685
Komentáře: 1

Petr Korbel nám dal k dispozici ke zveřejnění dopis, který zaslal koncem loňského roku presidentovi ITTF panu Adamovi Shararovi, ve kterém se vyjadřuju k celé záležitosti týkající se jeho diskvalifikace na světovém poháru v Linzi.

Vážený pane Sharara,

jsem si jist, že jste dobře obeznámen s faktem, že jsem byl na světovém poháru družstev v Linzi diskvalifikován, na základě špatného výsledku testu rakety, který předcházel utkání proti Německu.

Samozřejmě, že podporuji ITTF v její snaze udržet nejvyšší možnou úroveň fair play, nicméně z mého pohledu, jednání, kterého se mi dostalo, nebylo fér a v nejlepším zájmu stolního tenisu.

Ráno v pátek 23. října 2009, tedy před zápasem s Brazílií, jsem odevzdal svou raketu ke kontrole, a tato neprošla testem. Použil jsem tedy druhou raketu a po zápase s Brazílií jsem předal tuto raketu k testu a ta byla shledána v pořádku.

Večer stejného dne jsem předal raketu ke kontrole a ta opět neprošla. Netuším z jakých důvodů se tak stalo, protože jsem nepoužíval žádného tuningu ani jiných podobných látek.

Zeptal jsem se, zda mohu použít svou druhou raketu, stejně jako v zápase proti Brazílii, ale bylo mi rozhodčím sděleno, že to není přípustné a byl jsem diskvalifikován.

Jak se zdá, použití druhé rakety během turnaje, poté co první raketa neprojde testem, je přípustné pouze jednou.

Předpisy říkají, že hráč v této situaci je závislý na libovůli rozhodčího. Pravidla doslova říkají: “ Rozhodčí MŮŽE diskvalifikovat.”

Od hráčů a trenérů, kteří se zúčastnili Liebherr světového poháru jednotlivců v Moskvě jsem se dozvěděl o případu, kdy hráči neprošla testem raketa dvakrát, nicméně mu bylo umožněno použít druhou raketu i ve druhém případě a pokračovat ve hře.

V mém případě se tomu nestalo a takové jednání pokládám za naprosto nekonzistentní.

Navíc, neměl jsem možnost odvolání se proti tomuto rozhodnutí. Předpokládám, že tato rozhodnutí nejsou v kompetenci manažera turnaje, a proto jsem byl překvapen, když vrchní rozhodčí v Linzi umožnil manažerovi turnaje, aby změnil jeho rozhodnutí. Pokud ale vím, tato rozhodnutí nejsou v pravomoci manažera turnaje.

Nikdy nebylo mým záměrem podvádět jakýmkoliv způsobem a doufám, že přes dvacet let mé mezinárodní kariéry jsem získal reputaci a respekt. Jako zkušený hráč doufám, že bude přihlédnuto k mému pohledu na věc.

Byla má diskvalifikace v nejlepším zájmu této významné akce? Měl jsem druhou raketu, byl jsem připraven ji použít a tato raketa mohla být zkontrolována před či po zápase, což by nevedlo k žádným časovým prodlevám a zcela jistě by to zabránilo nepříjemné situaci, která nastala.

A co více, neměl jsem možnost odvolání. Neměla zde být také komise, podobně jako je tomu u mistrovství světa a Olympijských her, přece jen turnaj v Linzi byl akcí světového významu. Na OH 2004, vrchní rozhodčí diskvalifikoval Izzwa Medina z Hondurasu pro nepovolenou raketu, nicméně, komise změnila rozhodnutí a povolila jí hrát dál.

Uvědomuji si, že v Linzi to byla týmová soutěž, takže moje diskvalifikace způsobila mým kolegům značnou nevýhodu a toto rozhodnutí ovlivnilo nejen mě, ale také mé kolegy a mou zemi. Každopádně, neodešli jsme na protest, naopak, zůstali jsme, hráli jsme a bojovali. Dokázali jsme prodloužit zápas proti mistrům Evropy až do samého konce.Věřím, že toto rozhodnutí bylo správné a že jsme tím podpořili snahu organizátorů a ITTF.

Byl bych rád, kdyby ITTF projednala celou tuto záležitost na jejich výkonném výboru a zvážila možnou kompenzaci České republice.

Dále bych rád poprosil, aby předpisy byly jednoznačně publikovány a distribuovány všem hráčům a trenérům.

Souhlasím s tím, že každý hráč a trenér je zodpovědný za znalost předpisů, ale zdá se mi, že tyto předpisy musí být přesné a jednoznačné.

Byli turnajoví manažeři v Linci a Moskvě plně obeznámeni s předpisy? Vím, že není v jejich pravomoci rozhodovat o výsledku testu raket, ale možná by mohli pomáhat svým doporučením?

Naprosto podporuji fair play, a proto bych Vás rád požádal o celkovou zprávu týkající se důvodů špatného výsledku testu mé rakety. Tu bych rád předal svému sponzoru vybavení, abych tak předešel možnosti, aby se tato událost opakovala.

Děkuji za Váš čas.

S úctou

Petr KorbelKomentáře: 1

edusho napsal:
10 Února 2010
IP: 194.160.173.*
Zaujmalo by ma ci pan Sharara nieco odpisal

Zanechat komentář