Pinčesobchod
Marek Klásek: Stolní tenis v Česku bohužel postupně upadá
Kategorie: Rozhovory / 06 Červenca 2009
Marek Klásek / foto by František Zálewský
Zobrazení: 4843
Komentáře: 0

Marek Klásek patří k úspěšné generaci českých stolních tenistů. Prošel mládežnickými reprezentacemi i národním týmem dospělých, v němž byl deset let. Hrával za nejlepší české kluby, ale i bundesligu. Momentálně působí v italském A.S.D. T.T. '91 Paiuscato Este.

"Letos jsme hráli finále italské ligy, a i když jsme prohráli, tak to byl velký úspěch," uvedl čtyřiatřicetiletý Marek Klásek, který pochází z Vřesiny u Ostravy a žije v Hlučíně. V italském celku zůstává i pro příští sezonu. "A opět se svým někdejším spoluhráčem z reprezentace Richardem Výborným."

Je v Itálii stolní tenis stále populární?
Nejen tam. Do evropské špičky nepatří už jen německá bundesliga, kvalitní soutěže jsou také ve Francii, Španělsku, Rusku, tam všude chodí hrát výborní Číňané. A také do Itálie.

Naproti tomu v Česku stolní tenis skomírá. Ubývá diváků, extraliga jako by skoro nikoho nezajímala...
Bohužel. Je to o penězích. Doby, kdy jsme měli kvalitní soutěž, jsou pryč. Bylo tady několik silných týmů, ale i sponzoři. Postupně to upadá. Všechno je o penězích.

Je vůbec někdo z mladých hráčů, který by mohl navázat na vaši úspěšnou generaci?
Petra Korbela máme jen jednoho, to je světový hráč. Máme dobré hráče, ale bohužel ne světové. Mezi mladými se najdou talenty, které to mohou dotáhnout daleko. Třeba Jančařík, Konečný mají našlápnuto k docela dobré kariéře, a jsou i další. Není to však jednoduché. Mladí musejí hodně trénovat, jezdit po turnajích, učit se.

Baštou stolního tenisu býval Moravskoslezský kraj. Platí to ještě, když titul vyhrává pražské El Niňo?
Tady jsou pořád dobří hráči. Bohužel však ve zdejších klubech už spíše jen trénují. Soutěže hrají v zahraničí. Hráčů ubývá i proto, že chybějí střediska vrcholového sportu, které výrazně dotoval stát. Taková podpora teď umírá, sponzoři nejsou a stolní tenis čeká jen na peníze, které přijdou od Sazky.

Kam se stolní tenis za dobu, co ho vrcholově hrajete, posunul?
Jde dopředu jako všechny sporty. Nejzásadnější změnou bylo, když se snad po sto letech změnilo počítání a přestaly se hrát sety do 21 bodů. Nyní se hraje na malé sety do jedenácti, což je mnohem náročnější na psychiku hráčů. Pro diváky je to určitě atraktivní, protože je pořád o co hrát, hráči se s tím musejí umět vypořádat. K tomu potřebujete i mnohem lepší kondici než dříve.

A co údery. Ty se nemění?
Dříve jste třeba bekhendem jen udržovali míček ve hře, hráli na jistotu, a bodovali forhendem. To už dneska neplatí, dnes ti nejlepší hráči bodují ze všeho, servisem, bekhendem, forhendem.

Zdroj: MF DNES, autor Jiří SeidlKomentáře: 0

Zanechat komentář