Pinčesobchod
Několik otázek pro Vicemistra světa Mattiase Falcka
Kategorie: Rozhovory / 12 Dubna 2021
Zobrazení: 5765
Komentáře: 0

Novopečený Vicemistr světa ve dvouhře mužů Švéd Mattias FALCK nám nedlouho po svém životním úspěchu poskytl rozhovor, ve kterém hodnotí nejen své pocity a herní výkony na světovém šampionátu jednotlivců v Budapešti, ale vypráví také o sobě, svých začátcích, pojetí hry a mimo jiné také o spolupráci s firmou Yasaka, ve kterou vložil svou důvěru. 

 

Sedmadvacetiletý Švéd Mattias FALCK, dříve známější pod jménem Mattias KARLSSON, začínal se stolním tenisem v klubu Lyckeby BTK spadajícím pod ostrovní švédské město Karlskrona rozprostírající se na břehu Baltského moře. ,,Se stolním tenisem jsem tady začal asi ve svých sedmi letech na popud svého otce, taktéž úspěšného stolního tenisty,” zahajuje rozhovor švédský reprezentant, který ve své hře sází na ,,sendvičový” potah, což je v mužském stolním tenisu spíše neobvyklé.

Kdy se zrodila myšlenka, že byste měl ve své hře nahradit klasický ,,softový" potah ,,sendvičem”? 

Stalo se tak v mých třinácti letech na radu klubového trenéra Hanse Thalina a od té doby hraji se sendvičem na forhendové straně. 

 

Vnímáte nyní ,,sendvič” jako svou největší devízu?

Mou největší zbraní je spíše bekhend. V posledních dvou letech jsem také hodně pracoval na svém servisu a následném útoku. Musím říci, že když srovnám svou hru s několika roky zpátky, tak nyní si připadám mnohem agresivnější, a to se pozitivně odráží na mých výsledcích. 

 

Myslíte si, že za Vašim zlepšením mohou stát i plastové balónky, které postupně nahradily ty celuloidové?

Nové plastové balónky jsou dobré, a jsou dobré pro hráče jako já, tedy ty, kteří sendvičem aktivně útočí. Méně rotace dává lepší možnost přitlačit. Takže si myslím, že plastové balónky mi mohly pomoci, ale je obtížné říci do jaké míry.

 


 

Tím se pomalu dostáváme i ke spolupráci s firmou Yasaka, neboť také herní materiál v tom může sehrát určitou roli. Mattias Falck jako kmenový hráč společnosti Yasaka, vždy sázel na produkty právě této švédské firmy a dlouholetou spolupráci s ním si pochvaluje i Tomas BERNER, šéf společnosti Wood House, která značku Yasaka v Evropě zastupuje. ,,S Mattiasem jsme se poprvé domluvili na kontraktu v jeho 13-14 letech právě prostřednictvím klubu Lyckeby, se kterým Yasaka spolupracuje už mnoho let. Tehdy byl Mattias nejlepším švédským kadetem. Od té doby naše spolupráce stále funguje. Je to velmi sympatický a slušný člověk a bylo vždy velmi snadné domluvit se s ním. Pravdou je, že v jeho 19-22 letech jej provázela vážná zranění nohy a chodidla, ale po tvrdé práci se vždy dokázal vrátit zpátky.”

 

Mattiasi, jaké konkrétní potahy a dřevo jste vystřídal? S čím hrajete nyní?

Zpočátku jsem hrál s potahem Mark V na bekhendu a na forhendu jsem měl ,,sendvič” Original (T-Version) a dřevo Ma Lin Extra Offensive. Poté jsem přešel na potah Pryde na bekhendové straně a na ,,sendvič” Xtend PO na forhendu, který jsem nahradil stávajícím potahem Rakza PO. Na bekhendu jsem ještě změnil na Rakzu 7, ale teď už poslední čtyři roky hraji s potahem Rakza X a se dřevem Ma Lin Soft Carbon. Yasaka byla vždy mým jediným sponzorem.

 

 

 


Již v dřívějším článku jsme se navíc zmínili, že Falck nemá nikterak potahy vyráběny na míru jako jiní špičkoví hráči, nýbrž je bere takříkajíc ,,ze skladu” jako jiní zákazníci, akorát s přesně vymezenou gramáží. I tak se Falck dokázal probojovat do finále světového šampionátu jednotlivců v Budapešti, který se uskutečnil ke konci měsíce dubna. Ve finále pak vyzval takového velikána jako je Číňan Ma Long.

 

Jaký pocit jste měl z finálového zápasu?

Cítil jsem se velmi pozitivně a věřil jsem, že i tady je šance vyhrát. V prvním setu jsem byl ale hodně nervózní, ale poté ze mě nervozita opadla a začal jsem svou hru zlepšovat a zlepšovat. Kdybych třeba vyhrál čtvrtý set, tak by to mohlo být ještě otevřené.  

 

Který zápas na mistrovství byl pro Vás nejobtížnější? 

S výjimkou finále, jsem sehrál těžký zápas proti Rakušanovi Robertovi Gardosovi, a to hned ve druhém kole, když jsem vyhrál po boji 4:2. Samozřejmě také v semifinále proti mladému Korejci An Jae-hyunovi to bylo těžké, vždyť jsem vyhrál až 4:3. Přistupoval jsem ale ke každému zápasu individuálně, soustředil jsem se jen a jen na nadcházející zápas. 

 

Jistě to byl pro Vás velký zážitek, jak jste si šampionát užil z celkového hlediska? 

Myslím, že byl velmi dobře zorganizovaný, tréninkové možnosti byly také dobré a zejména atmosféra vytvářená publikem byla skvělá.

 


Po světovém šampionátu se Falck posunul na působivou jedenáctou příčku světového rankingu a současně je po Němci Bollovi druhým nejúspěšnějším Evropanem. Určitě tak bude chtít nakouknout i do první světové desítky. ,,V posledních letech se mi daří neustále zlepšovat postavení na světovém žebříčku. Nový systém bodování mi vyhovuje. Na turnaje navíc jezdí pravidelně opravdu ti nejlepší, i když jakákoliv změna sebou nese i jakési ,,dočasné” problémy, ” říká Falck pro kterého je stříbrná medaile z mistrovství světa jednotlivců bezesporu největším úspěchem v kariéře společně se ziskem bronzové medaile z mistrovství světa družstev právě z domácího prostředí švédského Halmstadu, kde Mattias také trénuje, pokud tedy právě neobjíždí turnaje světového okruhu. 


Jak vypadá Váš normální tréninkový týden?

V průběhu roku trénuji v Halmstadu s trenéry Ulfem ,,Tickanem” Carlssonem a Frederikem Håkanssonem. Obvykle dvakrát denně hraji v pondělí, v úterý a ve čtvrtek, jednou denně trénuji ve středu a v pátek. O víkendu hraji zápasy, a nebo také trénuji, jednou denně v sobotu a jednou denně v neděli. Každý týden navíc začleňuji i tři hodinky fyzické přípravy. Většinou trénuji ve společnosti hráčů, kteří hrají za Halmstad nejvyšší švédskou soutěž a poté také s cizinci, kteří často do Halmstadu zavítají.

 

 

Jak poté trávíte svůj volný čas?

Ve volném čase rád hraji na Playstationu, rád trávím čas se svými přáteli a samozřejmě s manželkou Julií, která také dříve hrála stolní tenis. Mám také hodně rád jídlo, zejména ,,tacos”.

 

 

 

Spousta lidí byla, a nebo ještě stále je přesvědčena, že reprezentační kolega Mattiase Falcka Kristian KARLSSON je jeho bratrem. ,,Ano, hodně lidí si to skutečně myslelo. Kristian je ale ,,jen” můj nejlepší kamarád a také deblový partner.” Karlsson je o měsíc starší Falckův vrstevník, ale od té doby, co se Mattias oženil se svou partnerkou Julií a převzal její příjmení, už není domnělé bratrské pojítko tak silné. 

Mattiasi, jaké jsou nyní Vaše cíle pro nadcházející sezónu?

Rozhodně se budu snažit zlepšit své postavení na světovém žebříčku. Těším se také na své nové angažmá v německém klubu Werder Bremen. Potom jsou tady týmové soutěže, evropský a světový šampionát družstev, což jsou mé cíle před tím největším, a to Olympiádou.

 

Návrat Mattiase Falcka do Halmstadu po světovém šampionátu zde 

 

Foto: Tennis de Table YasakaKomentáře: 0

Zanechat komentář