Pinčesobchod
Mohamed Shouman: Egypťan v české Extralize!
Kategorie: Rozhovory / 19 Ledna 2019
Zobrazení: 2990
Komentáře: 0

Egyptský stolní tenis se může pochlubit hned dvojím zastoupením v první padesátce světového rankingu. Omar ASSAR i Dina MESHREF patří nejen ve své zemi ke špičce. Oblíbená turistická destinace je však domovem i Mohameda SHOUMANA, již druhým rokem hráče české Extraligy.

 

Pětadvacetiletý Mohamed SHOUMAN (dříve Elizza Praha, nyní SKST Liberec) pochází přímo z prosluněné Káhiry, kde také vydatně trénuje. ,,Se stolním tenisem jsem začínal v největším a také nejúspěšnější africkém klubu EL-Ahly Club, kde jako trenér působí můj otec, se kterým pravidelně trénuji, pokud se nepřipravuji s národním týmem. Snažím se hrát dvakrát denně, a to šest dní v týdnu,“ prozrazuje sympatický Egypťan, jehož životní náplní je právě stolní tenis. Jak by také ne, když téměř celá jeho rodina je se stolním tenisem úzce spojena. Mladší sestra je dokonce egyptskou postjuniorskou jedničkou.

 

Sympatický Egypťan patří ve své zemi ke špičce. ,,Stolní tenis v Egyptě je na velmi dobré úrovni. V Africe patříme společně s Nigérií k nejlepším zemím, ale chybí nám kvalitní soutěž. Všichni reprezentanti hrají v Německu, v Dánsku, v Turecku, popř. já v Česku. Dříve jsem hrával také v Německu, předtím dokonce ve Švédsku, říká egyptský mladík, který je již šťastně ženatý a společně se svou partnerkou vychovává osmiměsíčního syna, kterého často bere i na své vlastní tréninky.

 

S klubovým spoluhráčem Jakubem Seibertem

 

,,Tento rok jsem měl velké potíže s vyřizováním víz. Oslovily mě některé týmy ze Španělska i Rakouska s tím, že mi víza vyřídí, ale já jsem se rozhodl dát přednost České republice, kde jsem už v loňské sezóně odehrál dobrou sezónu za pražskou Elizzu,“ líčí a odpovídá na otázku, proč je pro něj právě Česká republika, tak atraktivní: ,,Česko je krásná země a s Čechy mám jen velmi pozitivní zkušenosti. Vždy se mi snažili ve všem pomoci a vyhovět. Ať už se jednalo o Richarda Výborného, Martina Záboje, Bohumila Vožického, Martina Protivu a další. Teď v lednu jsem měl také možnost trénovat s českou reprezentací v Havlíčkově Brodě, kde se mi moc líbilo.“

 

S Richardem Výborným

 

Mohamed SHOUMAN je v současné době na soupisce extraligového Liberce, za který zatím odehrál dvě soutěžní utkání. Ze čtyř zápasů však vyhrál pouze jediný, a to nad Radimem BAKEM. Ve zbývajících třech prohrál vždy shodně 2:3, a to s Petrem DAVIDEM, Miroslavem BINDAČEM a Jiřím MARTINKEM. V první polovině sezóny kvůli zmiňovaným potížím za Liberec vůbec nenastoupil. V loňské sezóně v dresu pražské Elizzy opouštěl klub s pozitivní bilancí, kdy byl jeho největším skalpem Jakub CRHA. ,,V české Extralize je spousta dobrých týmů, které obvykle zapojují mladé hráče vedle těch zkušenějších,“ shrnuje jinak i nadšenec do MMA.

 

Shouman v budoucnu zvažuje, že by se v Česku usadil dokonce trvale. ,,Ano, chtěl bych tady žít a studovat. Čeština je ale nesmírně obtížná,“ uzavírá i s tím, že by si musel zvyknout především na odlišnou stravu a počasí.

 


Aktuální egyptský žebříček mužů. Mohamed SHOUMAN je na 2. místě.

 

Více o egyptském stolním tenise zde.

 

Foto: František ZÁLEWSKÝ, Archiv Mohadema SHOUMANAKomentáře: 0

Zanechat komentář