Pinčesobchod
S Jindřichem Bílou o zrodu Extraligy žen v Moravském Krumlově
Kategorie: Rozhovory / 07 Listopadu 2018

MK Řeznovice TT DOKTORKLADIVO.CZ Moravský Krumlov je jeden z mála českých ženských extraligových klubů, který dělá z nejvyšší ženské soutěže u nás vskutku profesionální soutěž v tom pravém slova smyslu. Pochopitelně je zatím spousta času, energie a peněz. Vedoucí extraligového ,,áčka“ a člen výboru klubu Jindřich BÍLA by o tom mohl vyprávět.

 

V Moravského Krumlově je znát, že tady se zkrátka umí extraliga žen ,,prodat“, a to se vším, co k tomu patří. Nejsou to totiž jen dobré hráčky, které jsou hnací silou klubu, ale i fanoušci a zcela nezbytný a často opomíjený mediální obraz klubu jako celku. Extraliga zde není jen nutnou formální sportovní událostí, ale je to sportovní zážitek, nejen pro diváka, ale i pro hráče, podobně jako tomu je například v Německu.

 

1. Pane Bílo, pro začátek nám povězte, kde se vzala myšlenka vytvořit v Moravském Krumlově špičkový ženský extraligový klub?


Taková myšlenka vlastně v Krumlově nikdy nebyla. Po skončení sezóny 2013/2014 se během našeho setkání v rámci konference ČAST Richard BRHEL zmínil, že neví, jak naložit s rezervním týmem, který do té doby působil v Dubňanech. Myslím, že s trochou nadsázky, mi nabídl, jestli bychom nechtěli Extraligu k nám do Moravského Krumlova. V té době slavil náš nový klub MK Řeznovice své první narozeniny. Měli jsme za sebou první sezónu v mužské divizi. Já jsem předtím několik let působil ve Znojmě, s ženským ping-pongem jsme neměli zkušenosti žádné. V Moravském Krumlově, kde se do té doby hrály jen okresní soutěže, byl ale o stolní tenis velký zájem. V závěrečném utkání play-off o postup do 3.ligy nás přišlo například povzbudit neuvěřitelných 90 fanoušků. Proto mě myšlenka přesunu „hodonínské“ Extraligy do Moravského Krumlova nadchla. A protože tohle řešení vyhovovalo i samotnému Hodonínu, byla jednání velmi rychlá. Společně se soutěží jsme zápůjčkou dostali také kompletní kádr – přestoupila k nám Alexandra PELCMANOVÁ, která byla lídrem dubňanského týmu, na hostování přišly tehdy sedmnáctileté hráčky Barbora KAPOUNOVÁ a Denisa PYSKATÁ. A když potom Hodonín posílil o Japonku Shiho Ono, naskytla se příležitost k doplnění týmu také o čerstvou Mistryni republiky ve družstvech - Kristýnu MIKULCOVOU. Byli jsme takovým netradičním nováčkem. Nu a jelikož zájem a nadšení v Krumlově neupadalo a hráčky hostující z Hodonína projevily zájem zůstat natrvalo, tak jsme se rozhodli soutěž od Hodonína odkoupit a hostování hráček proměnit v přestupy. Po několikerých jednáních jsme s vedením SKST Hodonín dospěli k dohodě a stali se tak plnohodnotným účastníkem soutěže.


 

 

2. Ve své vůbec první extraligové sezóně se MK Řeznovice umístily na pátém místě, mezitím tým doplnila z Německa se vracející Simona ŠLEHOBROVÁ, a také v nadcházející sezóně se tak Řeznovice probojovaly do play-off, tentokrát až do semifinále. Jak šel čas poté?

 

Před sezónou 2016/2017 nám nabídla své služby reprezentantka Dana ČECHOVÁ. Přestože pro nás její angažování znamenalo výrazné navýšení rozpočtu, rozhodli jsme nabídky využít. Především s ohledem na možný další rozvoj našich mladých hráček. Po sportovní stránce se náš záměr do poslední kapky naplnil. Postoupili jsme až do finále, poprvé v historii jsme startovali také v evropských soutěžích ETTU Cup a Superlize. Výkonnost hráček, především pak Simony, se během roku výrazně zvýšila. Po lidské stránce ovšem spolupráce příliš nefungovala. Výsledkem byl odchod Dany Čechové do Břeclavi. Velkým zklamáním pak pro mě bylo rozhodnutí Simony Šlehobrové opustit klub a vyzkoušet zahraniční angažmá v Maďarsku. Bylo velmi těžké obě hráčky nahradit tak, abychom se udrželi na vydobytých pozicích. Pomohli nám k tomu příchody dvou zahraničních hráček. Mitsuki YOSHIDA i Katya CHERNYAVSKAYA do týmu výborně zapadly a pomohly ho stabilizovat, pro letošní sezónu nebylo potřeba dělat žádné změny.

 

Z Poháru ETTU

 

3. Jaké jsou Vaše cíle v právě probíhající sezóně?

 

Sportovní cíle máme vždy nejvyšší, tj. vyhrát každý zápas, do kterého nastupujeme. Ale zápasů je hodně, soupeři kvalitní, a tak se nám to ne vždy podaří. Každopádně bychom letos znovu nechtěli chybět v extraligovém play-off. Vrcholem posledních dvou sezón byla naše semifinálová utkání s Břeclaví. Pokud by k nim došlo i letos, byli bychom spokojeni. V Českém poháru, který se bohužel potýká s velkým nezájmem ženských týmů, budeme startovat až ve finálovém turnaji, na kterém se pokusíme uspět. Startujeme také ve dvou mezinárodních soutěžích. V Superlize startujeme v nejtěžší skupině společně s maďarským mistrem Szekszárdem a vítězem Ligy mistrů ze Záhřebu. Pokud by se nám podařilo postoupit do play-off, byl by to obrovský úspěch. V prestižním poháru ETTU Cup teď úspěšně absolvovali druhý stupeň soutěže. V konkurenci dvou tureckých a jednoho holandského týmu jsme si vybojovali postup do 3. kola. V něm nás ve druhé polovině listopadu čeká měření sil s chorvatskou Duga Resou. Dlouhodobým cílem našeho klubu je další zlepšování klubové infrastruktury, tréninkových podmínek pro děti i dospělé tak, aby se třeba jednou mohly všechny naše hráčky připravovat „doma“. Ale k tomu je ještě velmi dlouhá cesta…

 

Již dnes 2.11. v 18:00 bude v Moravském Krumlově pokračovat Extraliga žen. Domácí hráčky vyzvou tradičního rivala - Břeclav.

 

4. Název klubu může na mnohé působit trochu zmatečně. Kde se tedy vlastně hraje? V Moravském Krumlove, a nebo v Řeznovicích? A jakou spojitost máte ještě navíc se Znojmem?

 

V samotných Řeznovicích působí pouze dva okresní týmy mužů. Dalších osm mužských a tři ženské týmy, včetně extraligových žen, hrají svá domácí utkání v Moravském Krumlově. Dále se držíme také původního záměru orientovat se na mládež. Před pěti lety jsme začínali od nuly, dnes začínáme sklízet první úspěchy. Několik našich odchovanců už se pomalu prosazuje v soutěžích dospělých. Tréninky dětí probíhají ve Znojmě. V tomto směru se nám zatím vyplácí historická spolupráce s DDM, které pomáhá s náborem nových členů. Aktivní se ale snažíme být také v rámci projektu Všichni za stůl, jehož jsme se již dvakrát zúčastnili. V Moravském Krumlově jsme se v posledních letech potýkali s komplikacemi při obsazování trenérské pozice. Od letošního ročníku jsme začali spolupracovat s českou reprezentantkou Karolínou MYNÁŘOVOU. Zatím je brzy cokoli hodnotit, ale zdá se, že by to mohla být správná volba.

 

 

Největší potenciál prozatím prokazuje dvanáctiletý František DOHNAL, který se začíná prosazovat i v celorepublikové konkurenci mladších žáků.

 

 

5. Závěrem spíše obecná otázka. Jak hodnotíte stav české Extraligy žen? Kde má mezery, ať už z hlediska propagace a marketingu či po sportovní stránce?

 

Po sportovní stránce si myslím, že je naše Extraliga na velmi dobré úrovni. Hraje v ní dnes s několika výjimkami celá česká špička, k tomu několik cizinek, které patří k nejlepším. Myslím si, že kvalita soutěže je rok od roku vyšší. Dnes je tu minimálně šest velmi dobrých týmů, žádný vyloženě špatný. Podle informací, které mám k dispozici, není taková konkurence v ostatních zemích zcela běžná. Snad to částečně potvrzují také naše výsledky v mezinárodních soutěžích. Za největší nedostatek ženské Extraligy já považuji nedostatečnou prezentaci v jakýchkoli médiích. Televizní přenosy jsou v nejbližší době nejspíš utopií, pozornosti se ovšem Extralize příliš nedostává ani na internetu, v celostátních novinách nebo rozhlase. Bez toho je potom pro kluby shánění finančních prostředků logicky mnohem složitější. Nedovolil bych si někomu radit, co má nebo nemá dělat. Nepovažuji se za žádného odborníka. My bychom v Moravském Krumlově chtěli na domácí utkání přitáhnout další diváky z řad neodborné veřejnosti. Proto se snažíme, abychom byli vidět, aby návštěva našich zápasů byla zajímavá a stolní tenis se stal součástí kulturního dění ve městě. Ale čeká nás v tomto směru ještě velký kus práce.

 

Tradiční předzápasové propagační materiály

 


 

 

Aktuální kádr:

 

Jindřich BÍLA (38 let), vedoucí extraligového týmu

Dětství strávil v Prosiměřicích na Znojemsku, kde byl stolní tenis jediným sportem, který se v obci provozoval. Trenérem byl navíc ředitel místní školy pan Jiří MAŠEK, a tak se zde ke stolnímu tenisu dostali téměř všichni. V sedmnácti letech dostal nabídku trénovat děti ve znojemském Domě dětí a mládeže, odkud společně se svými odchovanci přešel po čase do klubu TTC Znojmo, kde také získal první zkušenosti s vedením klubu. Ve Znojmě hrál také 3. ligu. Po šesti letech společné práce ovšem znojemský klub po neshodách s vedením opustil. Po další nepříjemné zkušenosti v Komořanech, kam Bíla přestoupil, se zdálo, že stolní tenis je pro něj uzavřenou kapitolou, ale nakonec společně se svými bývalými spoluhráči přivedli na svět myšlenku založit nový klub orientovaný na práci s mládeží. Za přispění předsedy moravskokrumlovského klubu Michala MAKOVICKÉHO, tak vznikl nový oddíl, který byl po prvním roce spolupráce rozšířen o lokální kluby z Hoštěradic a především z Řeznovic.

 

 

Kristýna MIKULCOVÁ (26 let)

Působí v klubu už pátou sezónu. Do klubu přišla již jako ostřílená hráčka se zkušenostmi z bojů o titul. Ten v minulosti vybojovala s Hodonínem i s Břeclavi. Mezitím strávila i rok v Nizozemsku, kde hrála nizozemskou ligu. V Krumlově si poprvé vyzkoušela novou roli jedničky týmu a po celých pět let podává velmi stabilní výkony a patří k základním stavebním kamenům družstva.

 


 

Barbora KAPOUNOVÁ (21 let)

I ona působí v klubu pátý rok, přičemž do klubu přicházela jako talentovaná juniorka, která měla sbírat extraligové zkušenosti. Přestože rozvoj její kariéry nepříjemně přibrzdily opakované zdravotní komplikace, také ona se dokázala vyprofilovat v kvalitní hráčku.

 


 

Mitsuki YOSHIDA (34 let)

Přišla do klubu na doporučení bývalé hodonínské hráčky Japonky Shiho Ono, která s MK po odchodu z české ligy v přípravě spolupracovala. Mitsuki před příchodem do Moravského Krumlova okusila německou či portugalskou ligu, hrála také za oba finalisty minulého ročníku Ligy mistryň, tzn. polský Tarnobrzeg i chorvatský Dr. Časl Zagreb. Do Moravského Krumlova tak přicházela jako hráčka číslo jedna, aby nahradila odcházející Danu Čechovou.

 

 

Ekaterina CHERNYAVSKAYA (22 let)

Je bývalou juniorskou reprezentantkou Ruska. V roce 2014 vybojovala v barvách sborné bronz na juniorském Mistrovství Evropy v italské Riva del Gardě, což je zatím jejím největším úspěchem. V české Extralize se velice rychle rozkoukala. Už během své první sezóny dokázala porazit několik špičkových hráček.


Nalákali jsme vás na Extraligu do Moravského Krumlova?

Pokud ne, tak vás snad zaujmou i jiné akce, které oddíl uskutečňuje. ,,Pravidelně pořádáme smíšený turnaj O pohár města Moravský Krumlov, jehož šestý ročník letos v září vyhrál Jakub CRHA. Několikrát do roka se v naší herně konají turnaje rekreačních hráčů Garáž Cup. Tradiční je také Vánoční turnaj pro hráče, děti a rodiče. Každoročně také hráči našeho klubu pořádají sportovní akce určené pro stolní tenisty – David Novák fotbalový TT Cup v Čejči a Aleš Horák pro změnu tenisový turnaj,“ uzavírá pozvánkou na některé z těchto akcí Jindřich Bíla. 

 

MK na TT Cupu

 

Foto: David POZNÍK, archiv MK Řeznovice

 

Odkaz na PROMO VIDEO zde

MK Řeznovice FACEBOOK zde

Oficiální stránky klubu zde

 Komentáře: 0

Zanechat komentář