Pinčesobchod
Ohlédnutí za MČR v Modrém Ping Pongu 2018
Kategorie: Rozhovory / 06 Červenca 2018

MČR v Modrém Ping Pongu se po předcházejících čtyřech ročnících ve Vyškově a v Drnovicích přesunulo do Ostravy, a to pod záštitu klubu TJ Ostrava KST. Premiéra se vydařila a domácího šampionátu se zúčastnilo celkem 65 hráčů a hráček, čímž se podařilo naplnit požadovanou kvótu pro start dvou účastníků na MS v Londýně. Vedle přímo nasazeného Tomáše SADÍLKA se tak do Londýna podívá ještě liberecký Josef MEDEK a opavský Adam VITÁSEK.

 

Oba úspěšní finalisté jsou jen dalším jednoznačným důkazem toho, jak je Modrý Ping Pong nevyzpytatelný. Josef MEDEK sice patřil do užšího okruhu favoritů, ale s Adamem VITÁSKEM se již tolik nepočítalo.

 

Adam Vitásek

 

Na letenku do Londýna si totiž určitě dělal zálusk nejvýše nasazený Petr ŠILHÁN a nemenší naděje se vkládaly také do jeho libereckých kolegů Michala BLINKY či Jana KANĚRY. Ovšem také domácí Karel KARÁSEK či Jan DZIDA z nedaleké Opavy mohli pomýšlet na účast na světovém šampionátu. A rozhodně se muselo počítat také s ostříleným Janem GOMOLOU nebo Petrem MALÝM.

 

Petr Malý

 

Turnajem však nakonec řádně zamíchal opavský Adam Vitásek, který ve čtvrtfinále zaskočil Šilhána coby nasazenou jedničku, díky čemuž se znatelně přiblížil možnosti zahrát si v Londýně. Musel se však ještě ,,prokousat“ přes defenzivní hru Petra Malého, což se mu ve třech setech povedlo.


 

Ve finále poté Vitásek změřil síly s Josefem Medkem, avšak tentokrát už neúspěšně. Zkušenější liberecký hráč, který ještě nedávno startoval v Extralize, Vitáska přehrál po boji, kterému však předcházel ještě vypjatější semifinálový souboj s Janem Dzidou. Účast v Londýně si Medek vybojoval až po proměnění posledního balónku zápasu za stavu 1:1 a 14:14.


 

Českého mistrovství se zúčastnili i někteří extraligoví hráči, například Marek KLÁSEK nebo Jiří MARTINKO. Nechyběl ani v zahraničí hrající obranář Roland KRMASCHEK. Celkem si zahrálo i šest žen a dívek, z nichž si nejlépe vedla Petra VAVŘINOVÁ a Jana FOJTÍKOVÁ, které shodně postoupily do hlavní soutěže. A právě jejich postřehy, ale nejen jejich, si můžete přečíst níže:
 

V závorce je vždy uveden hráčův klub, nejvyšší soutěž, ve které letos nastupoval a jeho konečné umístění na MČR v Modrém Ping Pongu.

 

Jana FOJTÍKOVÁ (Baník Havířov, 1. liga, umístění: 17-32): Byla to pro mě naprosto první zkušenost. Přijela jsem do Ostravy bez tréninku a lítalo to všude možně. Bylo ale vidět, že někteří to už opravdu umí a dokáží s modrými pálkami zahrát opravdu pěkné ,,věci.“ Určitě je výhodou, že všichni mají stejné výchozí podmínky, jen je třeba předtím více potrénovat a ruka už postupně přivykne.

 

Petra VAVŘINOVÁ (TJ Ostrava KST, Městský přebor 2. třídy, umístění: 17-32): Poprvé jsem si s modrými pálkami zahrála na vánočním turnaji v Ostravě a už tehdy se mi zdálo, že mi to jde podstatně lépe než klasický ping-pong. Mým cílem tady na MČR bylo postoupit ze skupiny do hlavní soutěže, a to se mi podařilo.

 

David PRAVDA (BOP, rekreační hráč, umístění: 65): Šampionátu jsem se zúčastnil společně s přítelkyní. Žádnou soutěž ale nehraji, stolnímu tenisu se věnuji čistě rekreačně. Myslím, že modrý ping-pong v mnoha ohledech hráče překvapí. Někdy se zdá, že soupeři nemůžu vůbec vzdorovat, ale opak je pravdou. Platí to ale i opačně.

 

Petr MESAROŠ (SKST Hodonín, Divize, umístění: 33-40): Poprvé jsem to zkusil na tréninku ve Vratimově a podruhé jsem modrý ping pong vyzkoušel právě tady na MČR. Zpočátku jsem to spíše odsuzoval, ale postupně zjišťuji, že to není špatné. Nemusím navíc vybírat raketu, ani potahy. Nemusím lepit. :-) Perfektní doplňkový sport. Doporučil bych to hlavně pro malé děti. Je to dobré i proto, aby chytli cit do ruky. Jsem tedy pozitivně překvapen a jsem rád, že jsem se zúčastnil. Z hlediska organizace mistrovství jsem také spokojen, je tady i dobré občerstvení a potkal jsem tu spoustu známých.

 

Michal KARCZMARCZYK (TJ Ostrava KST, 1. liga, umístění: 33-40): O mistrovství mě informoval Karel Karásek a mě to natolik zaujalo, že jsem přišel. Dnes držím modré pálky v ruce teprve podruhé v životě, ale určitě je to lepší než klasický ping-pong. Původně jsem si myslel, že se vůbec nezapotím, ale je to náročné i tak. Líbí se mi, že se vyrovnávají rozdíly. Slabší hráč může porazit silnějšího. Velkým lákadlem je i fakt, že stačí vyhrát pár zápasů a hráč může jet na MS :-) Nakonec mě i překvapilo, že se sešlo tolik lidí, a tak si myslím, že příště by bylo lepší, kdyby se turnaj hrál ve větší hale.

 

Adam VITÁSEK (KST Slezan Opava, 3. liga, umístění: 2): K modrému ping pongu mě v Opavě přivedl Dzida s Kružberským. Zaujalo mě to jako vhodné zpestření sezóny a přijde mi, že s modrými pálkami jsou i lepší výměny. Na ostravské MČR jsem se připravoval asi necelý měsíc předem a moc se mi líbilo, hlavně slavnostní zahájení.

 

Marek ZÁŠKODNÝ (ASK Tatra Kopřivnice, 2. liga, umístění: 5-8): Už si ani nevzpomínám, kde jsem se o modrém ping pongu poprvé dozvěděl, ale postupně jsem se zúčastnil snad všech turnajů v modrém ping pongu, dokonce i premiérového ME v Maďarsku, které proběhlo v loňském roce. Umístil jsem se mezi šestnácti a kolega Antonín Zavadil dokonce vybojoval medaili ve čtyřhře. Je to úplně jiný sport, bez rotací, výhradně rovné údery. Sám hraji s ,,trávou“ a myslím, že hráči, kteří hrají s materiálem mají určitou výhodu, a to zejména zpočátku, protože se do toho rychleji dostanou.

 

Jiří SKALICKÝ (TTC MG Vratimov, Divize, umístění: 17-32): Do kontaktu s modrými pálkami jsem přišel asi před dvěma roky díky Markovi Záškodnému. MČR jsem se ale letos zúčastnil poprvé, přičemž s pálkami hraji dnes asi pošesté. Je to fajn zpestření. Všichni mají stejné podmínky a oproti mini ping pongu, který jsem také vyzkoušel, je to takové profesionálnější.

 

Kristýna BAJGEROVÁ (TJ Ostrava KST, Městský přebor 2. třídy, umístění: 41-48): S modrým ping pongem mě seznámila kamarádka Petra Vavřinová. Moc mi to na stůl nepadá, ale bekhendy mi jdou lépe. Bude to asi i tím, že hraji se ,,sendvičem“ na bekhendu, takže pro materiálové hráče je to asi výhoda. Možná bych zařadila i čtyřhry.

 

Petr KORBEL (SKUŘ Plzeň, Divize, umístění: 9-16): K modrému ping pongu jsem se dostal čistě náhodně. V Plzni každoročně hrajeme vánoční turnaj s prkny, a tak k tomu máme blízko. Rozhodně je to supr věc. Pinčesu je za celý rok už tak hodně, a takto člověk získá novou chuť. Také si myslím, že materiáloví hráči jsou ve výhodě. Ví, jak se to chová. Celkově se mi šampionát v Ostravě líbil. Každý přibližně věděl, kdy hraje, a tak si mohl všechno rozplánovat.

 

Fotogalerie:

 

Jiří Skalický

Petra Vavřinová

Lukáš Dzida

Marek Klásek

Michal Blinka

Jana Fojtíková

Petr Korbel

Jan Kaněra

Kristýna Bajgerová

Jan Gomola

Marek Záškodný

Josef Medek

Kompletní fotogalerie zdeKomentáře: 0

Zanechat komentář