Miroslav Sklenský prožil v rakouském Kennelbachu šest úspěšných sezón a těší se na sedmou.
Zatímco o německých ligových soutěžích máme alespoň nějaké povědomí, tak o rakouských ligách už toho mnoho nevíme. A není se asi čemu divit. Vždyť v nejvyšších mužských a ženských soutěžích je českých hráčů pramálo. Miroslav SKLENSKÝ je tak dokonce jediným Čechem v nejvyšších soutěžích, pokud tedy nepočítáme jeho týmového spoluhráče Davida KLAUSE, který je držitelem rakouského i českého občanství, a nebo některé české hráče ve 3. lize (Martin Gasnárek, Jan Duspiva, David Merta či Petr Leština).
Někdejší hráč Frýdku-Místku a Vítkovic strávil před svým angažmá v Rakousku několik let v různých německých klubech, ale jeho rakouské přijetí mělo poněkud netradiční začátek. ,,V Německu jsem hrál v různých klubech, nejprve kousek od Dortmundu, poté tři roky v Bayernu Mnichov, kde jsem zažil asi své nejlepší roky a nakonec jsem zakotvil nedaleko Passau. Když jsem po čase opět hledal nějaký jiný německý klub, tak jsem si dal inzerát na fórum, na který mi Němci reagovali s tím, že by o mě měli zájem, ale současně za mnou přišli s nabídkou do Rakouska výměnou za jiného hráče.“
A tak se Miroslav SKLENSKÝ dostal ke svému angažmá u Bodamského jezera, a sice do rakouského Kennelbachu, za který nastoupil postupně snad ve všech ligových soutěžích. Jednu sezónu dokonce hrál i nejvyšší rakouskou ligu. Ve 3. lize během dvou let neprohrál jediný zápas a ve druhé nejvyšší mužské soutěži jeho tým letos podruhé zvítězil a vybojoval si tak opětovný postup do nejvyšší rakouské ligy, ve které v této sezóně startovala řada zvučných jmen (např. Devos, Kojic, Cho Seungmin, Pištej, Chen Weixing, aj.).
,,Nicméně vedené klubu se rozhodlo, že setrváme v i v příští sezóně ve 2. lize. Do klubu totiž přicházejí dva noví mladí hráči, kteří si lépe zahrají ve 2. lize než v první,“ vysvětluje trochu zklamaně Sklenský, ale dodává: ,,V klubu jsem ale spokojený, příležitostně zde působím i jako trenér, i když je to poměrně daleko. Netvrdím, že bych se ale nechtěl vrátit zpátky do Česka,“ oznamuje a pokračuje: ,,Na naše zápasy chodí poměrně dost lidí, podobně jako v Německu. V průměru kolem 90 lidí na zápas, ale přišlo i 200. Kvalitativně přitom 2. rakouská liga odpovídá spíše české 1. lize,“ říká český hráč, který uzavřel sezónu s bilancí 38/6 a stal se tak nejúspěšnějším hráčem ligy.
Jak je patrné, tak Sklenský začínal v Česku, poté ale strávil řadu let v Německu a šest let v Rakousku. V čem je podle něj rakouský systém specifický?
Hned v několika konkrétních bodech:
-
Vůči německým soutěžím je hrací systém postaven pouze na třech hráčích. V Německu nastupuje v nižších ligových soutěžích šest hráčů proti šesti a platí zde pravidlo horních, dolních, popř. středních ,,křížů“. V Rakousku hrací systém odpovídá současnému systému české ženské extraligy, kde se hraje do šesti vítězných bodů s tím, že za stavu 5:4 se odehraje závěrečná čtyřhra.
-
Zajímavé pravidlo podmiňuje složení jednotlivých mančaftů. V Rakousku startují samozřejmě domácí hráči, ale také velké množství Maďarů, popř. Slováků, Němců, Poláků, ev. Slovinců. Pokud je tým složen pouze z rakouských hráčů, tak nezávisí na jejich věku, ale pokud je v týmu jeden cizinec, tak v týmu musí být alespoň jeden rakouský hráč do 21 let.
-
2. rakouská liga měla letos celkem 21 týmů, které byly rozděleny do dvou hracích skupin. Po základní části následuje play-off, kdy každý tým bojuje o konečné umístění systémem prvním s prvním, druhý s druhým, atd.
-
Před začátkem vlastní sezóny se koná rakouský pohár, na který se sjedou všechny týmy z 1.a 2. ligy. Úspěšné týmy zde mohou získat plusové body do tabulky ještě před oficiálním zahájením ligy.
-
Na rozdíl od Německa se pak v Rakousku běžně hrají dvojzápasy, a tak cestování není až tolik náročné.
Slovenští hráči v Rakousku:
1. liga mužů: PIŠTEJ Lubomír (SPG Linz 1)
2. liga mužů: KUTIŠ Anton (Sportklub/Flötzersteig 1), Tomáš JANČI (Allianz Sierndorf 1)
1. liga žen: TRUKSOVÁ Lucia (LZ Linz-Froschberg 1), MINEROVA Adriana (TTC Übelbach 1), FABIÁNOVÁ Simona (Wr. Neudorf 1)
2. liga žen: RAJTOKOVÁ Pavlína (Oberes Triestingtal/Guntramsdorf), VIZINOVÁ Dominika (Oberes Triestingtal/Guntramsdorf), PETREKOVÁ Daniela (SG Gumpoldskirchen/Mödling 1)
Foto: Archív Miroslava Sklenského
- Letní soustředění v Hluku a v Bystřici pod Hostýnem 2021 / 08 Srpna 2021
- Pozvánka na 8. ročník Memoriálu Milana Hrachového / 07 Srpna 2021
- Ve slovenské Levici se otevírá nová hala / 06 Červenca 2021
- Reakce osobností na současný stav ve stolním tenisu před Konferencí ČAST / 17 Června 2021
- Reakce Ondřeje Lapčíka na stanovisko VV ČAST / 04 Května 2021
- Který z extraligových týmů nejraději sledujete v online přenosech? / 30 Dubna 2021
- Národní tréninkové centrum Havířov ve stěžejních souvislostech ležících mimo světla reflektorů / 20 Dubna 2021
- Několik otázek pro Vicemistra světa Mattiase Falcka / 12 Dubna 2021
- Specifika přípravy začínajících stolních tenistů dle názorů vybraných českých trenérů / 18 Března 2021
- MČR v Ping Pongu: Sadílek obhájil titul českého šampióna / 04 Červenca 2020
- Nové světové žebříčky / 02 Ledna 2019
- Boll druhým nejlepším sportovcem Německa / 20 Prosince 2010
- Seznamte se – Žebříček EloST / 30 Říjena 2019
- MS Su-čou 2015: Hanka Matelová mezi 32 nejlepších / 30 Dubna 2015
- Většina nižších ligových soutěží završila základní část / 26 Března 2019
- Když je titul rodinný aneb třicetileté čekání Marty Daubnerové na druhé zlato / 18 Dubna 2018
- Thomas Keinath vyhrál 24. turnaj TT Star Series / 07 Září 2018
- Michal Beneš poslal Havířov do play-off / 12 Března 2016
- Rozhodčí jsou přece taky jenom lidé! / 16 Ledna 2017
- Noví trenéři mládežnické reprezentace / 10 Září 2014