Pinčesobchod
Pozastavení nad znehodnocením 1. a 3. ligy mužů
Kategorie: Rozhovory / 03 Května 2018

Prvoligová Sparta Praha i třetiligový Zlín a Valašské Meziříčí patří mezi sestupující týmy této sezóny. Ostravská Poruba si zase mohla zahrát play-off, ale nezahrála. 

 

Poškozeným číslo jedna je bezesporu tým AC Sparta Praha, který v 1. lize mužů obsadil v této sezóně sestupovou 12. příčku, a to i přesto, že v týmu Pražanů hraje i třetí hráč ligové úspěšnosti Jaromír ZLÁMAL. Je ovšem známou pravdou, že nelze spoléhat pouze na výkony jedničky týmů, byť sebelepší, což si pochopitelně uvědomoval i tým pražské Sparty, který tušil, že pro záchranu v soutěži bude nutné angažovat alespoň ještě jednu další posilu.

 

A ta se znenadání objevila v hale Sparty.

 

,,Byl to Francouz studující v rámci Erasmu v Praze na FTVS. Do haly přišel sám a říkal, že od stolního tenisu má už druhým rokem pauzu, ale prý by chtěl opět hrát. Vyhledal si nás na internetu a zkusil to,“ začíná upřesňovat vyprávění Zlámal.

 

 

Benjamin KREDER, o kterém je řeč, soutěží pak značně ,,zamíchal“, zejména potom ve hře o sestupové příčky.

 

,,Původně jsme Bena zapsali na tři nižší soupisky, ale poté co jsme zjistili, že hraje celkem slušně jsme o něm začali uvažovat jako o možné posile do 1. ligy,“ pokračuje.

 

Sešlo tak z původního nápadu angažovat do výběru pražské Sparty Američana, který by dle mínění Zlámala dosahoval v 1. lize až 70% úspěšnosti. A to už by byl hodně platný hráč týmu.

 

,,Po odehrání třech zápasů v krajské soutěži jsme se na patřičných místech telefonicky informovali o tom, zda je možné Bena vyškrtnout ze soupisky kraje a na místo toho jej nominovat na soupisku 1. ligy. Předseda sportovně-technické komise a člen VV Pražského svazu stolního tenisu Miloš Vojáček potvrdil, že uvedené je možné, stejně jako ředitel soutěží ČAST a rovněž předseda VV Pražského svazu stolního tenisu Jan Poledne,“ zdůrazňuje vše potřebné Zlámal.

 

V tom domnění byla také avizovaná změna provedena. Kreder nastoupil ke své prvoligové premiéře 11. listopadu 2017 a proti libereckému ,,béčku“ plně bodoval. Sparta tak v tomto klíčovém duelu těsně zvítězila. Nicméně po odehraném ligovém víkendu už bylo všechno zase jinak.

 

,,Poté co odehrál zápas v 1. lize bylo utkání kontumováno ředitelem soutěží ČAST s odůvodněním neoprávněného startu Benjamina Kredera v 1. lize.“

 

Následně podané odvolání k VV ČAST zamítlo stížnost navrhovatele s tím, že Kreder nastoupil k utkání za 4. družstvo mateřského oddílu v domácích soutěžích dospělých, což soutěžní řád nedovoluje. Navrhovatel se mimo jiné odvolával i na nejednoznačnost článku 330.09 SŘ z něhož prý nevyplývá, zda smí být hráč zařazen na soupiskách nejvýše tří družstev v rámci jedné sezóny či na soupiskách nejvýše tří družstev ve stejnou dobu, ale u VV ČAST zkrátka obhajoba neuspěla, stejně tak jako skutečnost, že uvedený postup byl konzultován a potvrzen představiteli Pražského svazu stolního tenisu.

 

,,Ben byl tedy okamžitě vyškrtnut se soupisky 1. ligy mužů, ale my jsme se s tím nehodlali jen tak smířit a podali jsme odvolání k Arbitráži. Požadovali jsme přitom ještě odklad všech našich utkání 1. ligy mužů, dokud se situace nevyřeší, ale bylo to taky marné. Hlavně nás ale mrzel přístup Jana Poledneho a Miloše Vojáčka. Poledne zapřel telefonát, ve kterém nám potvrdil možnost přepsat Bena ze soupisky kraje na soupisku 1. ligy, a Vojáček si nic nepamatoval,“ poznamenává sparťanská jednička.

 

Jaromír Zlámal

 

V této problematice jsme se zeptali na vyjádření zmíněného člena VV Pražského svazu stolního tenisu Miloše VOJÁČKA, který konstatoval následující: ,,Komunikoval jsem s panem Červenkou, že hráče Krebera nemohu nechat na soupisce KP1 kvůli jeho výkonnosti a zařadil jsem ho na žebříček v Praze, což potom znamenalo zařazení na základ soupisky divize a škrtnutí ze soupisky KP1.“ Svůj názor nám po kontaktování sdělil také ředitel soutěží ČAST Jan POLEDNE: ,,Ve věci Benjamina Kredera jsem hovořil pouze s panem Janem Červenkou. Tomu jsem telefonicky sdělil, že Benjamin Kreder může být dopsán na soupisku 1LM při dodržení dalších ustanovení Soutěžního řádu. V tom vidím ono nepochopení a mylný dojem toho, že Benjamin Kreder mohl hrát za 4 družstvo jednoho oddílu v jedné sezóně." 

 

 

Arbitráž nakonec dala Spartě částečně za pravdu. Kontumace listopadového ligového dvojkola byla zrušena a Benjamin Kreder byl opět připsán na soupisku, ale vše se odehrálo až těsně před posledním ligovým dvojkolem, a sice 22. března 2018.

 

,,Vrátili nám sice body, dopsali ho na soupisku, ale před posledním dvojkolem to už opravdu nemělo smysl. Ben nehrál více než polovinu soutěže! A já jsem na 90% přesvědčený, že kdyby odehrál všechny zápasy, tak bychom se v soutěži udrželi. Nyní sestupujeme a logicky se tak cítíme být hodně poškozeni,“ uzavírá rozhořčeně Zlámal.

 

TTC Poruba Ostrava

 

Chybné rozhodnutí VV a pozdní rozhodnutí arbitrážní komise výrazně ovlivnilo i situaci ve 3. lize mužů skupiny E, kde je bezpochyby nejvíce poškozeným týmem Valašské Meziříčí a také KST Zlín B. Podobně jako tým pražské Sparty i Zlín a Valašské Meziříčí ze soutěže padá. Důvody, které k tomu vedly jsou však odlišné. Tentokrát je totiž ve hře ještě další třetiligový celek, a sice TTC Poruba Ostrava. I severomoravští hráči se mohou cítit poškozeni, ačkoliv nakonec v soutěži obsadili třetí místo.

 

Pomyslným spouštěčem byla skutečnost, že TTC Poruba Ostrava a Valašské Meziříčí jakožto každý jiný celek startující v celostátní ligové soutěži musí mít kvalifikované rozhodčí, a to pro účast jednoho družstva ve 3. lize alespoň 2 rozhodčí s licencí B či s NR. To však Poruba ani Valašské Meziříčí nesplňovala. Logicky tak následovala pokuta, o které ale nebyli patřičně informováni.

 

,,Pokuta ve výši 6 000,- Kč byla údajně uveřejněna v informačním systému STIS na stránkách ČAST. Přesto se domnívám, že bych měl být o této věci informován přinejmenším ještě prostřednictvím e-mailu, ne-li písemně, tak se ale nestalo,“ pozastavuje se nad uvedeným zástupce a hráč Poruby v jedné osobě Pavel SOLANSKÝ.

 

Solanský tak především poukazoval na nutnost informovat klub o pokutách ve věci řízení soutěže více, než jedním způsobem, tedy vedle zmíněného informačního systému STIS také e-mailem vyžadujícím potvrzení. Informace o zastavení činnosti klubu by rovněž neměla být sdělována pouze e-mailem, zvlášť pokud není zpětně potvrzen. Hráči Poruby tak byli velmi nemile překvapeni, když se dozvěděli o zastavení sportovní činnosti takřka ,,za pět minut dvanáct.“

 

,,O neuhrazené pokutě a následném nepodmíněném zastavení činnosti jsem se dozvěděl až prostřednictvím p. Henžela v pátek 24. listopadu 2017, tedy večer před 10. a 11. ligovým kolem soutěže. Pokutu jsem tak urychleně ještě ten den uhradil v domnění, že po zaplacení nám bude činnost opět obnovena,“ líčí dále následující události.

 

To se ale Solanský zmýlil. Pokutu totiž uhradil v nesprávné výši 3000,- Kč, když zkopíroval chybný příkaz z loňské sezóny, a tak bylo porubským kontumováno 10. a 11. ligové dvojkolo, ve kterém porazili Sokol Šarovy i KST Zlín B. V té době totiž dle názoru VV trvala zástava činnosti, jelikož pokuta byla uhrazena v nesprávné výši.

 

,,To je samozřejmě moje chyba. Zbývající polovinu jsem pochopitelně hned doplatil, ale to už bylo pozdě. Přišli jsme o důležité body i klíčová vítězství. Osobně se proto domnívám, že veškeré tyto platební záležitosti měly být vyřešeny ještě před začátkem sezóny a divím se tedy, že tomu tak není. Na této kontumaci v dané chvíli ,,vydělal“ Zlín i Šarovy. V případě, že by se tyto události odehrály o dva týdny dříve či později, tak by z kontumace těžily zase jiné týmy.“

 

Nejhůře z celé situace dopadlo Valašské Meziřičí, které se po kontumacích dvou domácích zápasů už nevzpamatovalo a sezónu s pocitem křivdy pouze "dohrálo". Odvolání k arbitráži ani nepodali (cena 2000 pozn. redakce). Paradoxní ale je, že z celé situace je nejsmutnější Zlín. Poruba totiž uspěla se svým návrhem u Arbitráže a body z listopadového dvojutkání jí nakonec byly navráceny, byť o tom bylo rozhodnuto až 22. března 2018, tedy opět před posledním ligovým dvojkolem. O tomto faktu byla informována pouze Poruba, ostatní týmy se to dozvěděly až po posledním dvojkole. Zlín sice v závěrečném dvojkole dvakrát zvítězil, leč tato vítězství k záchraně v soutěži nestačila, jelikož po zrušení kontumace ztratili zlínští ony ,,listopadové“ body.

 

,,V posledním ligovém dvojkole kluci zaslouženě dvakrát vyhráli. Shodou okolností právě i proti Porubě. Upřímně se radovali z toho, že se udrželi v soutěži a potom přijde taková rána. Něco se sice o tom ,,šuškalo“ už během víkendu, ale teprve po odehrání posledního dvojkola jsme se definitivně dozvěděli, že Porubě bylo v záležitosti zrušení kontumace vyhověno a my jsme tudíž odsouzeni k sestupu,“ vypráví vedoucí družstva Aleš DUFEK a dodává: ,,Psali jsme ještě dodatečné e-maily Polednemu, aby rozhodnutí arbitráže nerespektoval, zvlášť když odvolání Poruby k VV ČAST bylo zamítnuto, ale arbitráž je zkrátka nejvyšší instancí a s tím se nedá nic dělat, ačkoliv nechápu, jak může být po skončení soutěže rozhodnuto o tak zásadních otázkách. Je to proti smyslu sportu!“

 

S výsledným rozhodnutím není spokojena ani Poruba, která se domnívá, že vlivem těchto okolností byla limitována v průběhu větší části sezóny.

 

,,Po vydařeném začátku jsme pochopitelně měli ambice hrát play-off, ale ve chvíli kdy nám dvě utkání kontumovali, což pro nás bylo -6 bodů, jsme ztratili motivaci. Většinu sezóny jsme tak odehráli mírně deprimováni a dali jsme šanci si zahrát klukům z "béčka". Koncentrovali jsme se hlavně na to, abychom sami ze soutěže nespadli,“ konstatuje Solanský a doporučuje: ,,Je tedy možná škoda, že play-off nehrají alespoň čtyři týmy jako tomu bylo dříve. Stále by tak bylo o co hrát," uzavírá Solanský.

 

V tomto bodě se týmy Poruby a Zlína víceméně shodují. Zlín totiž před časem navrhoval, aby play-off hrálo rovnou osm nejlepších týmů, Poruba čtyři, po základní části. Komentáře: 2

Xxx napsal:
04 Května 2018
IP: 77.48.187.*
A to jsou zase kluby, které dostanou pokutu 6000kč, kterou neuhradí, hrají dál i se zastavenou činností, když se na to přijde, tak pokutu p.Poledne ze Stisu smaže a jede se dál. No comment

player napsal:
04 Května 2018
IP: 86.49.187.*
To je docela síla ta Sparta. A samozřejmě žádná osobní odpovědnost, papaláši sedí vesele dál na svých místech. Chce se mi blejt velebnosti.

Zanechat komentář