Pinčesobchod
Ivan Karabec představuje publikaci Mušketýři z Ria
Kategorie: Rozhovory / 03 Března 2018
Zobrazení: 3467
Komentáře: 1

V prosinci vyšla unikátní kniha o pěti jihočeských paralympijských sportovcích, kteří se zúčastnili nejen poslední paralympiády v Riu de Janeiru, ale také dalších podniků pod pěti kruhy. Mezi nimi pochopitelně nechybí ani českobudějovický rodák Ivan KARABEC, se kterým jsme si nejen o knižní novince popovídali.

Kniha Mušketýři z Ria vznikla z podnětu Radka Gálise, jihočeského redaktora a nadšence pro paralympijský sport. Gális v publikaci sleduje životní příběhy pěti různých paralympioniků, konkrétně se jedná o plavce Arnošta Petráčka, plavkyni Bělu Třebínovou, lukostřelce Davida Drahonínského, jachtaře Daniela Bínu a v neposlední řadě mapuje i působivý život stolního tenisty Ivana KARABCE.

Gális vyzdvihuje nejen jejich sportovní úspěchy, často provázané s paralympiádami, ale také se ptá po příčinách handicapu a indispozicích s tím spojených, ale i po důvodech, které handicapované sportovce přivedly k danému sportu.

,,Je to rozhodně zajímavé počtení pro každého. Kniha určitě osloví i ,,zdravé“ čtenáře, kteří si díky ní udělají představu o tom, jak sportuje takový špičkový handicapovaný hráč,“ informuje Karabec a dodává: ,,Myslím, že máme jen velmi málo knížek týkajících se stolního tenisu, takže každá taková publikace, kterou se podaří vydat, je jistě vítaným plusem. Určitě ji mohu doporučit všem, kteří mě znají, ale i těm ostatním. Zajímavé jsou totiž i životní osudy zbývajících čtyř sportovců, se kterými se osobně znám.“

Mušketýři z Ria nejsou žádnou náročnou literaturou. Jednotlivé osobnosti jsou představeny formou poutavých rozhovorů zacílených na konkrétní tématickou oblast ze života sportovce. Navíc je vše proloženo fotografiemi z paralympiád. ,,Příprava na knize byla i pro mě vcelku náročná. S Radkem Gálisem jsme se sešli k pětihodinovému rozhovoru, poté jsem absolvoval ještě profesionální focení. V srpnu jsme měli hotovo, ale další přípravy se táhly ještě další čtyři měsíce.“

Havířovský stolní tenista a mimo jiné také extraligový hráč se zúčastnil hned šesti paralympiád a pokud mu to zdraví dovolí, tak by se rád zúčastnil i té sedmé, v Japonsku v roce 2020, díky čemuž by se stal světovým rekordmanem.

,,Své první paralympiády jsem se zúčastnil v Atlantě v roce 1996. Tehdy jsem byl velmi mladý. Bylo mi patnáct let a teprve jsem se rozkoukával. O čtyři roky později, v Sydney, už jsem slavil svoje velké vítězství. Okamžik to byl více než nádherný a přál bych ho zažít snad každému sportovci. Ono je sice hezké být druhý, ale historie si pamatuje jen vítěze. Celé to bylo umocněno i tím, že se to stalo v den mých dvacátých Narozenin. Nešlo pouze o ty pocity, ale také o atmosféru. Vzpomínám si, že hned po ceremoniálu jsem jel metrem s medailí na krku a lidé šíleli. Chtěli se stále se mnou fotit. V ten moment jsem byl pro ně téměř jako prezident. Na Sydney taky vzpomínám nejraději. Na rozdíl od Atlanty, kterou osobně považuji za nejslabší,“ vrací se do minulosti paralympijský vítěz a vzápětí pokračuje:

,,V roce 2004 ale přišly ty nešťastné Athény, kdy jsem byl diskvalifikován. Více ale prozrazovat nebudu, protože podrobnosti jsou v knize. Tehdy to byla obrovská škoda, protože nakonec zvítězil Slovák Gáspár, se kterým jsem neprohrával. Finálové zápasy jsem sledoval z tribuny. Byl to smutný příběh a zároveň pro mě velké ponaučení. O další čtyři roky později v Pekingu jsem nepostoupil ze základní skupiny o jeden míček. Další smůla,“ vzpomíná na ty méně vydařené paralympiády.

,,V roce 2012 se paralympiáda konala v Londýně. Přijela se na nás dokonce podívat královna Alžběta, a to byl zážitek. Seděla jen kousek ode mě. Londýn byl velmi precizní z toho organizačního hlediska. Na rozdíl od Ria, které mi lidově řečeno připomínalo takovou ,,rychlokvašku“. Sportoviště byla postavena narychlo, a také tam nebyl tolik cítit zájem ze strany lidí, ale byla to prostě exotika,“ uzavírá své paralympijské zážitky havířovský hráč.

Závěrem vyvstává otázka, zda máme nějakého nástupce Ivana KARABCE. Hodně se hovoří o Vítkovi ŠPALKOVI, ale jak říká zkušený Karabec, tak cesta na vrchol je trnitá a musí se makat, a to i v paralympijském sportu.

Pokud vás Ivan Karabec oslovil, tak neváhejte s pořiďte si knihu Mušketýři z Ria, kde se o něm dozvíte to, co jste ještě nevěděli. Pro objednávku stačí jednoduše kliknout na tento odkaz

Na vlastní oči se můžete podívat na Ivana KARABCE v pátek 5. ledna ve 13:30, kdy bude Havířov doma hostit hráče pražské Elizzy v úvodním extraligovém duelu letošního roku.  

 Komentáře: 1

Roman Kratochví napsal:
18 Ledna 2018
IP: 90.177.255.*
Přeji Ivanovi stále pevného zdraví, štěstí a sportovního ducha, kterým oplývá kolem zeleného stolu. Moc si ho vážím i vzhledem k účasti všech ligových soutěží za poslední období.
Držím pěstičky pro blížící se Japonsko v roce 2020.

Zdraví Roman

Zanechat komentář