Pinčesobchod
Marek Klásek na trenérské konferenci ve Waršavě
Kategorie: Rozhovory / 12 Říjena 2017
Zobrazení: 1305
Komentáře: 0

Po turnaji světového okruhu mužů a žen v polské Czestochowe se uskutečnila trenérská konference ve Waršavě. Konference se zúčastnilo celkem 58 trenérů z 21 zemí a přednáškami provázel čínský expert Li Xiadong a japonský odborník Watanabe RIKI. 

 

Přednáškový cyklus si vyslechl také reprezentační trenér juniorů Marek KLÁSEK, který si dle svých slov odnesl hned několik cenných poznatků i myšlenek.

,,Velmi poučná byla především úvodní část Číňana Li Xiadonga, který se vyjadřoval nejen k technice, ale zejména srovnával některé vybrané jevy s čínským systémem. Myšlenky, které mě zvlášť oslovily, bych rád představil.“

1) Problém není v tom, že bychom špatně trénovali, ale v našem přístupu.

Li Xiadong tím kritizuje zejména přístup evropských hráčů. Vychází z toho, že se Evropané obecně mají lépe, a proto necítí potřebu více na sobě makat, tak jak je tomu v Číně. Aby se Evropan dostal do špičky, tak to musí mít v sobě, musí mít něco navíc. Musí tam být zkrátka vášeň pro hru.

2) V Číně trénuje třicet nejlepších pohromadě.

V Číně trénuje třicet nejlepších Číňanů v jedné hale, tudíž mají zajištěny ty nejlepší tréninkové možnosti. Navíc zde funguje specifický bodový systém, kdy jsou jednotliví hráči hodnoceni na základě svých výsledků na mezinárodní i domácí scéně. Každá nominace je potom těžce vydřená. Číňané stále o něco hrají.

3) Ve hře je rozhodující rychlost a první tři balónky.

Li Xiadong představil tři typy rychlostí, které jsou pro stolní tenis rozhodující (rychlost samotné dráhy letu, rychlost míčku po odskoku a rychlost balónku v okamžiku prvotního kontaktu pálky s míčkem). U posledního bodu přitom zdůrazňuje, že celých 80% energie ruky je rozloženo až do posledních 20% celkového pohybu ruky při zahrání úderu, přičemž tato energie musí vycházet z těžiště celého těla a koriguje se ukazováčkem.

Své vyprávění Li Xiadong shrnul do poznání, že by se hráč měl snažit, aby mu z každého úderu plynula nějaká výhoda.

Neméně zajímavé bylo i vyprávění Watanabe Rikiho, který posluchačům opodstatnil příčiny počínající japonské expanze ve světě stolního tenisu. Mezi jinými vyzdvihl například fakt, že malí Japonci trénují do svých osmi let na nižším stole. Současně v zemi vycházejícího Slunce pracuje asi 22 škol se svými vlastními týmy, které se pravidelně účastní Mistrovství Japonska. Jedná se o velkolepou událost, díky které si mladí Japonci zvykají na atmosféru velkých turnajů. Tradiční zvyklostí je skutečnost, že Japonci si pravidelně píší své cíle, které si neustále připomínají.  Komentáře: 0

Zanechat komentář