Pinčesobchod
Hráči ostravského KST a jedna Havířovanka na tréninkovém kempu v Číně
Kategorie: Rozhovory / 13 Září 2017

Přesně v polovině letních prázdnin vyjela šestice mladých reprezentantů na třítýdenní tréninkový kemp do Číny. Jednalo se z valné většiny o členy SCM Ostrava a současně také o hráče ostravského KST, klubu, který dlouhodobě vykazuje jedny z nejlepších výsledků v republice ve vztahu k mládeži. 

Za podpory města Ostrava a ostravského Centra individuálních sportů se tak do města Su-čou, kde se mimo jiné před dvěma lety konalo 53. mistrovství světa ve stolním tenisu, podívali čtyři chlapci a dvě dívky. Tomáš MARTINKO a František ONDERKA se krátce před svým odletem do Číny vrátili z Portugalska, kde se konalo juniorské a kadetské mistrovství Evropy. Zejména Onderka zde podal svůj životní výkon, který ho katapultoval až mezi posledních osm kadetů turnaje. Kvarteto chlapců na cestě do Číny doplnili ještě Filip VYBÍRAL a Adam ŠTALZER. Vybíral už se také párkrát ukázal v reprezentačním dresu, Štalzer, coby jeden z těch nejmladších účastníků by se měl ,,poprat“ o reprezentační trikot v právě načaté sezóně. Podobně jako Jana VAŠENDOVÁ či Klára HRABICOVÁ. Posledně jmenovaná se ovšem nepřipravuje v ostravském středisku, nýbrž v havířovském. Na celý výběr po celou dobu dohlížel trenér Jiří BAJGER a zástupce města Rostislav NEUVIRT. Pro všechny to byla první čínská zkušenost.

,,Naše příprava se odehrávala v ping-pongové škole v Su-čou, jejíž součástí bylo venkovní hřiště a velká tělocvična, kam se vešlo až dvacet stolů. Celkem tak v hale mohlo být téměř padesát hráčů a hráček od těch nejmenších, až po ty už starší. Místní dosahovali přibližně naší herní úrovně. Velmi slušně hrály i holky, které s klukama dokázaly hrát rovinu. Ocenili jsme i velké množství materiálových hráčů, a to i ze strany kluků, kdy to není tolik obvyklé,“ popisuje trenér Jiří Bajger a pokračuje nástinem tréninkového programu.

,,Tréninky probíhaly dvakrát denně. Dopolední fáze trvala asi 2,5 hodiny a byla vždy zahájena půlhodinovou rozehrávkou servisu a příjmu. Odpolední fáze trvala 3 hodiny a její součástí byl každý den zásobník a často také fyzička. Tréninkové dávky byly podstatně vyšší, než u nás, i když byly rozděleny jen do dvou tréninkových jednotek. Kombinace potom byly založeny z velké části na jistotě a pohybu, ale celkově byly dost nezáživné, a to hlavně z toho důvodu, že jedna strana mnohdy hrála 15-20 minut. Takto jsme trénovali od středy do neděle. V pondělí a v úterý jsme měli volno. V sobotu se obvykle hrál turnaj,“ říká Bajger.

,,Ze samotného tréninku byla cítit disciplína a hráči prokazovaný respekt vůči svým trenérům. Zajímavé ovšem bylo, že trenéři příliš své svěřence nekontrolovali ani nijak zvlášť neopravovali. Jejich hlavní práce přišla až s nahazováním zásobníku, který byl hodně intenzivní a náročný. Jeden hrál, druhý stínoval jeho pohyb, třetí sbíral míčky. Náročná byla i fyzička, která se ovšem zaměřovala na cviky, které už se u nás příliš nedoporučují, jako například lehy sedy, žabáci a posilování s činkami už od těch nejmenších. Přes švihadlo se zase skákaly pouze dvojskoky,“ prozrazuje trenér šestice českých zástupců a pokračuje krátkým zhodnocením stravy, ubytování a dopravních možností.

,,Od tréninkové haly jsme bydleli kousek. Dopravovali jsme se jen dvě zastávky autobusem na čipové karty, které jsme dostali. Ubytováni jsme byli ve velice slušném hotelu, kde jsme se také stravovali. Samozřejmě jsme si na zdejší stravu těžko zvykali. Pečivo se téměř nepodávalo a když už, tak pouze sladké. Navíc Číňané ani moc nedochucují, ale nakonec nám po domluvě byli schopni stravu alespoň částečně upravit na evropský způsob,“ přibližuje ostravský trenér a v následujících větách shrnuje své závěrečné poznatky:

,,Třítýdenní tréninkový kemp v Číně byl určitě pro šestici mladých hráčů přínosnou zkušeností, kterou snad brzy zúročí nejen v nadcházející sezóně. Nicméně si myslím, že optimální by byla dvoutýdenní příprava. Přece jenom absolvovat tři týdny ve zcela odlišných podmínkách, navíc s ohledem na již jednotvárnou stravu a také s ohledem na počasí, kdy bylo neustále dusno a horko, je opravdu obtížné. Přesto odvedli všichni dobrou práci, odpovídající jejich reálným možnostem. Od Číňanů bychom si minimálně měli odnést něco z jejich disciplíny a přístupu,“ završuje své povídání trenér Bajger a přidává poděkování: ,,Na závěr bych chtěl za všechny zúčastněné poděkovat městu a ostravskému Centru individuálních sportů za možnost absolvovat tréninkový kemp v Číně. Myslím, že jakákoliv další vzájemná spolupráce bude jen ku prospěchu věci.“

Filip VYBÍRAL: ,,Kemp v Číně mi určitě hodně dal, takže to hodnotím pozitivně. Ačkoliv jsem třeba očekával pestřejší tréninky a jiné herní kombinace, které by se lišily od toho evropského pojetí, ale nakonec se to s výjimkou celkové délky tréninků i délkou kombinací hodně podobalo právě našim tréninkům. Navíc mě ty naše tréninky přece jen baví více, protože hrajeme pořád něco jiného, a také přístup trenérů je mnohem lepší. V Číně je všechno stále stejné.“

Jana VAŠENDOVÁ: ,,Zásobník byl vždycky hodně náročný. Čínští trenéři vůbec nebrali ohled na to, jestli hráč stačí, nebo už ne. Přitom každý takto musel odehrát celou jednu krabici plnou míčků. A pokud se trenérovi něco nelíbilo, tak začal po hráči bez milosti pálit míčky.

Tomáš MARTINKO: ,,Přípravu s čínskými hráči jsem absolvoval už loni v létě, kdy k nám přijeli společně se svým trenérem, panem Yu Qi. Takže jsem tak trochu tušil, do čeho jdu. Pan Yu Qi tam byl pochopitelně i letos a choval se k nám příjemně, občas nám i něco vysvětlil. A dokonce po nás ani nestřílel míčky, jako po svých svěřencích.“Komentáře: 0

Zanechat komentář