Pinčesobchod
Poslední dozvuky Letní světové univerziády
Kategorie: Zahraničí / 03 Září 2017

Hry 29. Letní světové univerziády, kterou v termínu od 19. do 30. srpna hostilo taiwanské město Taipei, jsou již za námi. I čeští stolní tenisté, kteří z dějiště her odjížděli jako jedni z posledních, už jsou po dlouhé cestě doma. 

Českou republiku na hrách reprezentovalo celkem 139 sportovců, kteří nastupovali v 15 sportech. Před dvěma roky se české výpravě podařilo získat devět medailí, letos čeští sportovci dosáhli ,,pouze“ na třetinu. Zlato vybojoval dálkař Radek Juška, Kristýna Mäki brala bronz v běhu na 1500 metrů a pro třetí bronz si doběhla štafeta mužů na 4x400 metrů.

Her se zúčastnilo téměř 8 000 sportovců z více než 130 zemí světa. V celkovém hodnocení států obsadila Česká republika 39. místo. Nejvíce medailí získali reprezentanti Japonska, a to celkem 101, z toho 37 zlatých. Domácí reprezentanti obsadili třetí místo. Čínští sportovci do Taipei přijeli ještě s méně početnou výpravou než Česká republika. Ve stolním tenisu Číňané sice nechyběli, ale zúčastnili se pouze soutěží družstev. Jejich postoj k samotné univerziádě tak působil poněkud rezervovaně.

Kdo by se ale divil, když uvážíme fakt, že Tajpejci pojali univerziádu jako snahu o vlastní sebeprezentaci. Ta spočívala především ve snaze zdůraznit svoji nezávislost na Číně, ať už vyvěšováním taiwanských vlajek nebo vylepováním plakátů.

I bez Číňanů byla ale úroveň stolního tenisu velmi vysoká. Na Taiwan se sjelo mnohem více sportovců než před dvěma roky do korejského Gwangju. Tentokrát si velkou studentskou akci nenechaly ujít ani tradičně velmi silné pingpongové národy jako Francie, Bělorusko či Německo. Na rozdíl od korejské univerziády dorazili na Taiwan i silní, avšak většinou neznámí Severokorejci. Reprezentanti Hong Kongu či Singapuru se překvapivě řadili spíše k lepšímu průměru. K velkým favoritům ovšem patřili Japonci, Korejci a domácí reprezentanti. Ti se také podělili o většinu sad medailí. Singlový titul ve dvouhře mužů obhájil Masataka Morizono, ve dvouhře žen zvítězila Korejka Jeon Jihee. Z Evropanů se na stupně vítězů prosadil Francouz Alexandre Robinot ve dvouhře mužů a Rumunka Bernadette Szoczs ve dvouhře žen.

Čeští stolní tenisté byli spíše nevýrazní. V týmových soutěžích oba reprezentační kolektivy obsadily shodně 9.-16. místo. Také v deblových soutěžích bylo nejlepším umístěním 9.-16. místo. Ve dvouhře se mezi 32 nejlepších probojovala Karin Adámková, Ondřej Bajger a David Reitšpies. Část našich reprezentantů doplatila i na fakt, že před univerziádou vůbec nefigurovali ve světovém žebříčku, a tudíž na favority narazili dřív než bylo nutné.

Stolní tenis v Taipei patří k těm nejoblíbenějším sportům, hned vedle baseballu či lukostřelby. O tom svědčila i jen z malé části nezaplněná hala. Místní lidé byli z univerziády nadšení, což sportovcům dávali neustále najevo svými projevy přízně, úcty či neustálou touhou vyfotit se s někým vzhledově odlišným vůči nim. Obdivuhodné bylo i množství nadšených dobrovolníků různého věku, kteří se snažili být sportovcům vždy po ruce. Jistou bariéru občas představovala komunikace, protože angličtina zde není až tolik užívaným jazykem, než jak jsme zvyklí v našich končinách. Organizace pak fungovala pouze do té míry, pokud se neobjevil nějaký problém. Pak se místní trochu zadrhli, ale naštěstí se to nestávalo příliš často.

Univerziáda měla i tak velmi vysokou či přímo špičkovou úroveň, podobně jako tomu bylo v Korei, kterou však většina reprezentantů hodnotila ještě o stupínek výš. Nechceme určitě podceňovat Českou republiku, ale je asi jen velmi obtížné si představit, že by podobné podmínky a takový entuziasmus pro věc mohla nabídnout i naše země. Už jen italská Neapol, kde se univerziáda bude konat za další dva roky, bude mít velmi nelehký úkol vyrovnat se těmto dvěma posledním asijským podnikům.

Česká výprava na 8. nejvyšší budově světa. Komentáře: 0

Zanechat komentář