Pinčesobchod
Děhylov – místo, kde se ženskému pinku daří
Kategorie: Rozhovory / 11 Červenca 2017

Obec Děhylov se nachází v okrese Opava, nedaleko Hlučína. Počet obyvatel? Sotva sedm set! Co je to ve srovnání s Ostravou? Přesto se zdá, že se zde stolnímu tenisu daří, zejména tomu dívčímu. 

Pevné základy zdejšího pingpongového oddílu položil Petr LIBSCHER. V současné době je ovšem výraznou děhylovskou postavou Petr SYNEK, sám aktivní hráč, trenér mládeže, účastník projektu HBO (Hledáme budoucí olympioniky) a především šťastný tatínek čtyř děvčat, z nichž každá vyrůstala s pálkou v ruce.

,,V Děhylově jsme začali aktivně pracovat s mládeží přibližně od roku 2004. Tehdejší vedoucí oddílu Saša Virág rozhodl, že by bylo dobré zajistit kvalifikované trenéry a věnovat se naplno zdejší mládeži. Při té příležitosti mi Marián Hájko navrhl, abych zapojil i své dcery a pokusil se spolu s ním o restart děhylovského oddílu."

Tak se začala psát ,,moderní“ historie děhylovského klubu. Už v jeho samotných počátcích bylo zjevné, že dívčí stolní tenis zde bude hrát prim.

,,První tréninková skupina byla tehdy postavena na mých dvou dcerách, jejich sestřenicích a kamarádkách. Přidali se sice i nějací kluci, ale nadvláda holek byla značná, a to i během následujících let. Hlásila se k nám i děvčata z blízkého okolí (např. Krásné Pole, Darkovičky, Chvalíkovice, aj.), protože se doslechla, že se v Děhylově dělá nějaký sport a provozují ho i holky. Tato zpráva se samozřejmě šířila dál a dál.“

Zatímco jiné kluby se v přípravce potýkají s nedostatkem děvčat, tak v Děhylově převládal opačný problém.

,,Chtě nechtě jsme si tedy vybudovali pověst dívčího klubu. To navíc holky podporovaly svými úspěchy. Musíme i přiznat, že mezi dívkami je ta konkurence přece jenom menší, a tak výsledky děvčat byly rychleji vidět, což zaujalo i vedení obce.“

Děhylovský oddíl stolního tenisu využívá pro trénování a sportovní utkání prostory zdejšího kulturního domu.

,,První rok byla obec vůči nám trochu nedůvěřivá, ale jakmile vedení vidělo, že děti jsou nadšené, tak se nás rozhodlo více podpořit. Máme tak zcela zdarma hernu, a to 5-6 dní v týdnu. Takže je pravdou, že dění v obci je často ovlivněno naším programem. Je nutné si uvědomit, že bez tak výrazné pomoci obce by náš oddíl nemohl na takové úrovni fungovat."

Velkou výhodou je i fakt, že se stolní tenis v Děhylově nemusí vyrovnávat s konkurencí dalších sportů, zejména potom fotbalu. V opavském okrese jsou téměř jediným oddílem, který se v takové míře zaměřuje na dívčí stolní tenis, což dokládá i výčet úspěchů děhylovských hráček.


Petr Synek radí své dceři Markétě a Gabči Štěpánové.

,,Kdysi v Děhylově vyrůstala Petra Horná nebo Romana Mikesková, takže ty ženské základy zde byly položeny ještě dříve. Na ně potom z první tréninkové skupiny navázala Gabča Štěpánová a moje dcera Markéta. Společně se prosazovaly na republikových turnajích ve čtyřhře, Gabča poté i individuálně ve dvouhře, kde to dotáhla až do mládežnické reprezentace. Markéta byla vybrána do projektu ITTF Hopes a cestovala tenkrát na kemp do Rumunska. Další z těch, které se podařilo prosadit je v současné době první hráčka republikového žebříčku mladších žákyň – Patricie Segetová.“

Tři hráčky odchované v děhylovském klubu se tak výrazně prosadily nejen u nás, ale také za hranicemi českého státu v reprezentačním dresu.

Gabriela ŠTĚPÁNOVÁ: ,,Na Děhylov vzpomínám velice dobře. Začínala jsem tam jako malá. Původně jsem stolní tenis brala za svůj koníček, ale časem mě to začalo bavit více a více. Hlavně taky proto, že jsme tréninky pojímali zábavnou formou. Hráli jsme různé soutěže a sportovní hry. V počátcích se mi věnoval Marián Hájko, poté Péťa Synek, který mi byl skvělým trenérem a za mnoho vděčím právě jemu. Zařídil mi i trénování ve středisku v Ostravě, kde se mi pro změnu věnoval pan Bajger a Kája Karásek. Samozřejmě ve středisku už jsem se více soustředila na ping-pong. Bylo to už o větší intenzitě, ale také o lepším sparingu. Z Ostravy jsem potom odešla do střediska v Havířově, abych taky vyzkoušela něco jiného. A moc se mi tam zalíbilo. První krůčky jsem na cestě za zlepšením jsem tu dělala pod vedením Marka Čiháka. Momentálně mě ale trénuje Kamil Koutný, který je výborným trenérem a myslím, že by naše spolupráce mohla ještě dlouho pokračovat.“ 

Aktuální druholigový děhylovský mančaft: zleva: Petra Jurdzinová, Kristýna Synková, Markéta Synková, Sabina Fronová, Nela Uvírová, Dominika Koblovská a benjamínek Patricie Segetová.

Vedle Petra SYNKA či Alexandra VIRÁGA v oddíle působí i Dana HARVÁNKOVÁ, která zde vypomáhá třetí rok, přičemž poslední dva roky jako hlavní trenérka. S trénováním dětí jí občas vypomáhá i dcera Dominika KOBLOVSKÁ a především Kristýna SYNKOVÁ. Obě jsou platnými členkami druholigového ženského mančaftu, ve kterém v uplynulé sezóně nastupovaly po boku Petry JURDZINOVÉ, Markéty SYNKOVÉ, Patricie SEGETOVÉ, Nely UVÍROVÉ a Sabiny FRONOVÉ.

,,Dana je pro nás výraznou pomocí. V hale je dokonce častěji než já. Společně se zaměřujeme hlavně na ty nejmenší. Myslím si totiž, že naše oddílová práce končí v době, kdy hráč/ka dospěje do kategorie staršího žactva. Potom už nemáme dostatečné zázemí ani sparingové možnosti pro jejich růst. Je to také čas se posunout dál, a proto je na místě přechod do tréninkových center. My se proto specializujeme výhradně na ty nejmenší.“

Petr SYNEK dobře ví, jak k těm nejmenším dětem přistupovat. Nejdůležitější ze všeho totiž je dítě nadchnout a správně motivovat! A to se mu nepochybně velmi dobře daří. Pro inspiraci se podívejte na některá videa z herní, ale především z pohybové přípravy, tak jak se tomu pravidelně děje v děhylovském kulturním domě.  

Tip na rozcvičku: netradiční hra na honěnou.  

Malá překážková dráha.

Pokus o ,,sestřelení" krabice ze stolu. Vítěz obdrží něco sladkého. :-) 

 

Kruhový trénink pro nejmenší. Při posilování s činkou děti využívají nehrající ruku.  

I takto se dá hrát.

Hra na zkoušku postřehu.

Nácvik forhandového topspinu. 

A na závěr jeden neobvyklý tréninkový set. 

Oficiální stránky děhylovského oddílu vedle základních informací nabízejí i spoustu zajímavých materiálů, např. o herním stylu, o výživě sportujících dětí, o materiálním vybavení, o vývojových obdobích a zejména také o sportovní přípravě nejmenších dětí, které se ve své závěrečné práci při školení na licenci ,,B" věnoval právě Petr Synek. Více hledejte zde

Poznámka pod čarou: V Děhylově samozřejmě nehrají jen děvčata. Jasným důkazem toho je i třináctiletý obranář Lukáš SLAVÍK, který se postupně snaží prosadit na bodovacích turnajích mládeže. V Děhylově se mu mezi samými holkami líbí a kdo ví, třeba se v Děhylově podaří vychovat i špičkového obranáře....

Foto: Archiv Děhylov, František Zálewský, Miloš Valošek

,,Není nutností začínat se sportem ve velkém městě. Děhylov je ukázkou, že i v malém vesnickém klubu se lze dostat do špičky.“ (Petr Synek)

 Komentáře: 1

Radovan Fron napsal:
12 Červenca 2017
IP: 89.111.73.*
Skvělý článek o skvělém klubu.
Jen bych ještě mezi trenéry doplnil u děti velmi oblíbeného Karla Synka.

Zanechat komentář