Pinčesobchod
Trenérský kvartet o blížícím se MEJ v Portugalsku
Kategorie: Zahraničí / 02 Červenca 2017

Do vypuknutí juniorského Mistrovství Evropy zbývají necelé dva týdny. Česká mládežnická reprezentace má tak před sebou poslední přípravný týden, kde doladí formu. Poté už se výprava odebere do portugalského městečka Guimarăes, kde se za pingpongovými stoly poměří se zbytkem Evropy. 

Z loňského evropského šampionátu čeští reprezentanti přivezli pět cenných kovů, na kterých se největší měrou podíleli Zdena BLAŠKOVÁ a Tomáš POLANSKÝ. S bilancí tří bronzových medailí a dvou stříbrných se jednalo o vydařený šampionát, ale působivý stříbrný úspěch juniorů ve družstvech byl trochu zkalen výpadkem juniorek a kadetů z elitní divize, což znamená, že letos budou mít obě družstva případnou cestu za pěkným výsledkem zvlášť složitou. Situace juniorek se nyní zkomplikovala ještě více, když se vážně zranila juniorka Nikita PETROVOVÁ. Zlomenina nohy ji tak definitivně vyřadila z nominace na MEJ v Portugalsku.

Nikita Petrovová bude juniorkám chybět.

Do portugalského města Guimarães tak bude cestovat celkem čtrnáct hráčů a hráček. Mezi kterými vedle Petrovové bude scházet, vzhledem ke svému věku, i náš v poslední době nejúspěšnější ,,sběratel mládežnických medailí“ Tomáš POLANSKÝ, který už se v letošní sezóně úspěšně adaptoval mezi muži. S přechodem se vyrovnává také Zdena BLAŠKOVÁ. Zatímco na MEJ v chorvatském Záhřebu ještě zápolila mezi kadetkami, tak letos se svým věkem řadí mezi juniorky.

Toto jsou fakta. Nyní se ale zeptejme těch nejpovolanějších, jak hodnotí uplynulou sezónu a jaké z toho vyvozují šance pro nadcházející MEJ, které bude jubilejní – šedesáté v pořadí.

 

Jiří Martinko má za sebou parádní sezónu v reprezentačním dresu.

Marek KLÁSEK (trenér juniorů): Úlohu jedničky týmu po Tomáši POLANSKÉM převzal Jirka MARTINKO. Ten pozitivně zúročil své parádní výkony z loňského MEJ v Záhřebu a dostal se do optimální herní i psychické pohody, kterou si udržoval po celou sezónu. Ze začátku roku vyhrál PRO Tour v Srbsku, sice průměrně obsazený, ale takový turnaj se přece nevyhrává každý den. Ve výborných výkonech potom pokračoval po celý rok, a to i na prosincovém MS v JAR. Tam mě ale trochu mrzí těsná prohra našeho mančaftu s Japonci coby budoucími Mistry světa. Při všech konstelacích si totiž myslím, že medaile byla reálná i tam. Honza VALENTA (v loňské sezóně ještě kadet) podal velmi solidní výkon na Polish Open, což je de facto poslední větší akce před MEJ. Na Czech Open mě naopak hodně překvapil havířovský Matěj SIWIEC, ale bohužel laboroval s přetrvávajícím zraněním ramene, což ho vyřadilo z možnosti startu na MEJ. Náš mančaft tak uzavírá Vlasta BUBEN a Honza GÓRECKI.

Jak je trenér spokojen s losem v soutěži družstev a jaké jsou jeho ambice? Los většinou neřeším, protože vždy záleží na momentálních výkonech za stolem. Rumuni jsou samozřejmě velkými favority, ale i s nimi lze vyhrát. Naopak s těmi soupeři, nad kterými bychom měli zvítězit my, se může stát cokoliv. Já chci ale vyhrát každý zápas, ale budu skromný a postačí mi, když se zlepšíme o jedno místo :-)

Hodně se diskutovalo o tom, kdo bude nakonec nominován na pozici čtvrtého hráče? Proč rozhodnutí padlo právě na Honzu Góreckého?Způsob, jakým ovládl turnaj pravdy, byl pro mě určující. Kontrolní turnaj se hrál začátkem dubna a účastnilo se ho osm hráčů. Honza vyhrál všech sedm zápasů s přehledem. Navíc porazil Bubna i Valentu! Bohužel výsledky turnaje se nezapočítávaly do žebříčku, a proto je teď žebříček možná trochu zavádějící. Přesvědčil mě ale i Honzův projev a jeho vlastnosti. Je bojovný, je pro tým a stmeluje partu. Myslím totiž, že i průměrný či lehce nadprůměrný mančaft s výbornými mezilidskými vztahy může vykazovat špičkové výkony. Pro mě jsou toho jednoznačným důkazem Italové, kteří nás v loňském finále družstev porazili. Před turnajem by si na ně vsadil asi málokdo, ale jejich vůle a soudržnost byla velmi silná. I my teď budeme muset více tahat jako jeden tým a každý bude muset přidat svůj díl.

Kadet Tomáš Martinko startoval už na loňském MEJ v Záhřebu.

Josef BRAUN (trenér kadetů): Řekl bych, že letošní sezóna se kadetům vydařila. Nevzpomínám si, kdy naposledy kadeti přiváželi z velkých akcích tolik medailí. Začalo to už v Srbsku, kde se v dobrém světle ukázal Tomáš MARTINKO. Na únorovém Czech Open už zazářil deblový pár Radek SKÁLA a František ONDERKA. Radek se potom ve výborné formě ukázal i na French Open. Tomáš exceloval v Itálii. Další deblové medaile kluci přivezli ze Španělska i z Polska. Sice mluvíme hlavně o medailích z deblových soutěží, ale i v jednotlivcích jsou kluci schopni držet krok s těmi nejlepšími. Nyní máme za sebou 2/3 přípravy a já si myslím, že děláme maximum. Připravuje se společně s námi i náhradník Matěj STACH, který mě velmi pozitivně překvapil svým přístupem i prokazovanou výkonností.

Jak je trenér spokojen s losem v soutěži družstev a jaké jsou jeho ambice? Bohužel budeme začínat ve druhé výkonnostní skupině, což je trochu problém, protože pokud budeme chtít medaili, tak budeme muset porazit opravdu ty nejlepší. Každopádně chceme medaili ze čtyřhry! Radek Skála bude hrát pochopitelně s Františkem Onderkou a Tomáš Martinko by měl snad hrát s Portugalcem LI Tiagem. To je ale zatím v jednání. Ve dvouhře i ve družstvech doufám v překvapení.

Anna Matějovská nahradí zraněnou Nikitu Petrovovou.

Tomáš VRŇÁK (trenér juniorek): Družstvo juniorek tvoří Zdenka BLAŠKOVÁ a Kačka ČECHOVÁ, které během sezóny podávaly nejlepší výkony. Dalšími členkami týmu jsou pak Stanislava SLEZÁKOVÁ a nyní také Anna MATĚJOVSKÁ, která po zranění Nikity PETROVOVÉ pro mě byla jasnou náhradnicí. Kačka zahrála perfektně v Itálii, kde postoupila v singlu až do semifinále. Medaili získala ještě ve čtyřhře. Zdena zahrála v životní formě na ME 21 v Rusku, které proběhlo v únoru, ale od té doby je v útlumu. V Itálii se jí naopak vůbec nevedlo. Dostala se teď do fáze, kdy ví, že se od ní něco očekává a tým je na ní do jisté míry závislý, protože ona by měla plnit úlohu týmové jedničky. Řekl bych, že je na ní vyvíjen tlak ze všech stran, což na loňském MEJ nebylo. Navíc si teď prošla obdobím změn. Nastoupila na střední školu do Prahy, odešla od rodičů, změnila tréninkové prostředí a v dubnu také změnila sendvič. Je to moc změn najednou.

Jak je trenér spokojen s losem v soutěži družstev a jaké jsou jeho ambice? Po zranění Nikity Petrovové je naším jediným a jasným cílem vrátit se zpátky do elitní divize. Samozřejmě ve skupině máme i hráčky se kterými se dá prohrát, ale trvám na tom, že ve skupině musíme být první. Ve čtyřhře je Zdenka domluvena s Rumunkou Taniou Plaian, a to už od loňského MEJ. A myslím že rozhodně mají šanci na medaili. I ostatní hráčky budou hrát s cizinkami. Mám názor, že ve čtyřhře b měla kromě sehranosti fungovat i určitá týmová chemie a tu naše potencionální debly neměly, proto jsem je, i po konzultaci se samotnými hráčkami, rozdělil.

Helena Sommerová bude bezpochyby nejmladší členkou výpravy.

Andrea BOTKOVÁ (trenérka kadetek): Pro všechny kadetky byl letošní rok obrovským skokem do neznáma. Všechny de facto sbíraly svoje první mezinárodní zkušenosti. Snad jen Linda ZÁDĚROVÁ měla více zkušenosti, protože se účastnila několika mezinárodních kempů pro talentovanou mládež. Nejlepšího výsledku dosáhla asi v Itálii, kde se dostala do čtvrtfinále. To byl jeden z těch výraznějších výsledků českých kadetek hned vedle medaile deblového páru Štricová-Pěnkavová z Bratislavy. První velkou prověrkou pro naše hráčky bylo únorové Czech Open, kde se mi postupně vydělila skupina těch, které byly nejvíce konkurenceschopné na evropské scéně. Vedle Lindy je tak dále v nominaci Helena SOMMEROVÁ (věkem ještě mladší žákyně), která se dokázala prosadit na mezinárodních turnajích mini kadetek a hlavně vyhrála MČR starších žákyň. Trio kadetek doplňuje vlašimská Kristýna PĚNKAVOVÁ, která během sezóny podávala stabilně dobré výsledky a v minulém týdnu například vyhrála Letní dětskou olympiádu v Brně, kde ve finále porazila právě Lindu.

Jak je trenérka spokojena s losem v soutěži družstev a jaké jsou její ambice? Los v soutěži týmů máme velmi přijatelný. Favoritkami skupiny jsou Němky, ale s Angličankami a Řekyněmi už se dá hrát. Angličanky mají typově velmi podobný tým, takže to bude vyrovnané. Chybí nám ale sehraná čtyřhra, což často bývá rozhodující bod. Naším cílem je ale určitě zachránit elitní divizi pro příští rok a nasbírat co nejvíce zkušeností. Věřím, že by v některé z deblových soutěží mohla uspět Linda, která má díky svému žebříčkovému postavení dobrou výchozí pozici.

Andrea Botková se u české reprezentace pohybuje už řadu let, zejména u její ženské složky. Článek proto bude vhodné zakončit právě jejími zajímavými postřehy.

Obecně platí, že Evropa jde z výkonnostního hlediska čím dál tím více dolů. Naše juniorky i kadetky byly obvykle vždy velmi vyrovnané, ale k medaili měly spíše dál než blíž. A když už medaili získaly, tak to nutně neznamenalo, že se prosadily i v ženách. Tím chci říci, že mladí reprezentanti by se během svého mládežnického věku měli spíše seznámit s tím, co všechno obnáší vrcholový sport a vnímat to, co se kolem nich děje, aby si poté dokázali zvolit pro sebe tu nejlepší cestu. Tak jako to dokázala Hanka MATELOVÁ, která sice na žádném MEJ medaili nezískala ani nijak nezářila, ale překlenula to nejdůležitější období přechodu z juniorek mezi ženy. Nejlépe zužitkovala to, co se naučila v mládežnickém věku. Zjistila co to obnáší a rozhodla se jít touto cestou, a proto to nejdále dotáhla. Mnohem dále než například mnozí medailisté z MEJ.

Složení juniorských čtyřher a mixů:

 • VALENTA Jan – ČECHOVÁ Kateřina
 • BUBEN Vlastimil – SLEZÁKOVÁ Stanislava
 • MARTINKO Jiří – BLAŠKOVÁ Zdena
 • GÓRECKI Jan – MATĚJOVSKÁ Anna
 • VALENTA Jan – MARTINKO Jiří
 • BUBEN Vlastimil – GÓRECKI Jan
  BLAŠKOVÁ Zdena – PLAIAN Tania (ROU)
 • ČECHOVÁ Kateřina – ROSE Lotta (GER)
 • SLEZÁKOVÁ Stanislava – WALLOE Sophie (DEN)

Složení kadetských čtyřher a mixů:

 • MARTINKO Tomáš – PĚNKAVOVÁ Kristýna
 • ONDERKA František – SOMMEROVÁ Helena
 • SKÁLA Radek – ZÁDĚROVÁ Linda
 • SKÁLA Radek – ONDERKA František
 • MARTINKO Tomáš – ???? (LI Tiago)
 • PĚNKAVOVÁ Kristýna – SOMMEROVÁ Helena
 • ZÁDĚROVÁ Linda – BARDSLEY Charlotte (ENG)

Kdo má na MEJ v Portugalsku největší šanci na medaili?

Podívejte se na výsledky

Související odkazy:

Los družstev pro MEJ v Portugalsku 

Foto: Jan BRYCHTA, František ZÁLEWSKÝ Komentáře: 0

Zanechat komentář