Pinčesobchod
Ohlédnutí za turnajem světového okruhu handicapovaných v Bayreuthu
Kategorie: Zahraničí / 28 Června 2017

V německém Bayreuthu se v týdnu od 13. do 18. června konal turnaj světového okruhu handicapovaných stolních tenistů s českou účastí. O tom, jak celý turnaj probíhal, a také o tom, jak jsou turnaje světového okruhu handicapovaných organizovány se dočtete v článku od Davida PŮLPÁNA. 

Jednalo se o turnaj s faktorem 40. Turnajů, které organizuje ITTF Para Table Tennis, je každý rok cca 20 a rozdělují se právě podle faktorů, nejběžnější jsou turnaje s faktorem 20 nebo 40. ME má faktor 50, MS 80 a LPH 100. Turnajů s faktorem 20 a 40 turnaje + ME se může zúčastnit každý hráč, který podstoupí mezinárodní klasifikaci a je zařazen do tzv. klasifikační třídy podle míry handicapu. Klasifikační třídy jsou 1-5 pro hráče na vozíku, 6-10 pro stojící hráče a 11 je pro hráče s mentálním handicapem. Aby se hráč kvalifikoval na MS nebo na LPH, musí být na světovém žebříčku do určitého místa + splnit určitý počet odehraných turnajů, respektive součet výše uvedených faktorů. 

Česká výprava činila 7 hráčů. Z toho 5 hráčů „sedících“ (na vozíku) a 2 hráči „stojící“ (vrozené vady, amputace, atd.). Turnaje se zúčastnili vozíčkáři ve složení Jiří Suchánek, Martin Zvolánek, Petr Svatoš, Jaroslav Hadrava a Jiří Žák + jejich trenér Milan Jašek. Ze stojících hráčů se zúčastnili David Půlpán a Vít Špalek, který letos oslaví teprve 14 let. Stojící hráči trenéra nemají. 

A nyní již k samotnému turnaji. Turnaj standardně probíhá jak v soutěži jednotlivců, tak v soutěži družstev a v Bayreuthu tomu nebylo jinak, přičemž se začíná soutěží jednotlivců. Turnaje se zúčastnilo cca 270 hráčů z celého světa. Jirka Suchánek a Martin Zvolánek nastoupili v klasifikační třídě 2, Petr Svatoš a Jarda Hadrava ve 3, Jirka Žák ve 4, Víťa Špalek v 8 a David Půlpán v 9.

Postup do hlavní soutěž si ve druhé klasifikační třídě vybojoval Jiří Suchánek. V osmifinále porazil Japonce Nobuhiru Minamiho 3:0, ale ve čtvrtfinále mu vystavil stopku pozdější vítěz turnaje Ir Colin Judge, se kterým svedl bitvu na 5 setů a prohrál 2:3 na sety, v posledním pátém setu 9:11 na míčky. Martin Zvolánek ve stejné hrací třídě ze skupiny nepostoupil.

Ve třetí klasifikační třídě si ale postup do hlavní soutěže vybojoval Petr Svatoš. Jarda Hadrava ze skupin nepostoupil, když v boji o postup prohrál s Polákem Mariuszem Czerwinskim. Nepodařilo se postoupit ani Jirkovi Žákovi, která startoval ve čtvrté klasifikační třídě, ale je nutné zmínit, že ze všech 10 setů, které ve skupině odehrál, tak 7 z nich skončilo buď 9:11, nebo 8:11. Lze tedy vidět, že Jirka bojoval a měl velkou smůlu v koncovkách setů.

V kategorii stojících ve třídě 8 zápolil náš nejmladší člen výpravy, 13-letý talent Víťa Špalek, který na světových turnajích dospělých sbírá především zkušenosti. I když se mu nepodařilo ze skupiny postoupit, tak je jistě naším velkým příslibem do budoucna, pokud mu vydrží chuť i nadále a podpoří jej i svaz, tak bude jednoznačně nástupcem Ivana Karabce, který se např. svých prvních paralympijských her zúčastnil v 17 letech.

David Půlpán nastoupil ve třídě 9 a ze čtyřčlenné skupiny dokázal po boji postoupit dále. Bohužel hned v prvním kole byl nad jeho síly Diego Moreira, který hájil barvy Brazílie.

Následovala soutěž družstev, která se hraje systémem do 2 vítězných bodů, přičemž se začíná čtyřhrou a poté následují jedna nebo dvě dvouhry. Ve třídě 2 společně nastoupili Jirka Suchánek a Martin Zvolánek, ve 3. třídě zápolili Petr Svatoš a Jarda Hadrava. Jelikož Jirka Žák ve své 4. třídě neměl parťáka z České republiky, tak do družstev nastoupil s Shaim Saidou z Izraele. V 9. třídě jsme bojovali s Víťou Špalkem, Víťa je klasifikován ve třídě 8, takže to pro něj bylo ještě o něco obtížnější, protože se musel vyrovnat „zdravějším“ soupeřům.

V soutěži družstev se českým párům dařilo. Bronzovou medaili získal pár Jiří Suchánek – Martin Zvolánek i pár Petr Svatoš a Jarda Hadrava. Vítek Špalek a David Půlpán v klasifikační třídě 9 postoupili do hlavní soutěže, ale na medaili nedosáhli. Zisk dvou bronzových medailí ze soutěže družstev je ale jistě velkým úspěchem.

Závěrem je třeba zmínit i nepříjemnou záležitost, která postihla Víťu Špalka a Davida Půlpána. Reprezentace totiž oběma hráčům nezajistila stejné dresy, což je v soutěži družstev problém, pokud jsou hráči z jednoho státu. Když se jedná o smíšenou dvojici, tak hráči stejný dres mít nemusí, což je logické. Jde o to, že našim hráčům hrozilo, že nebudou připuštěni k utkání. Naštěstí se ale v hale nacházel obchod, kde si mohli stejné dresy zakoupit. Tatínek Vítka potom doma natiskl na čtvrtku jména a zkratku CZE, aby mohli v turnaji pokračovat i v soutěži družstev.

Autor: David PŮLPÁN

(Redakčně kráceno)Komentáře: 0

Zanechat komentář