Kategorie: Jiný novinky - Handicapovaní / 11 Června 2017

Komentáře: 0

Tagy:
David Půlpán
Emil Open

Od 7. do 11. června se v Brně konal 6. ročník Evropských her handicapované mládeže (od 10 do 26 let), tzv. Emil Open. Naposledy se hry konaly před čtyřmi lety a z vítězství se tehdy radoval, stejně jako už o rok dříve, David PŮLPÁN z Třibřich na Chrudimsku. Třiadvacetiletý hráč se tedy letošních her zúčastnil potřetí a potřetí zvítězil!

Na evropských hrách handicapované mládeže se soutěžilo v pěti sportech: atletika, plavání, boccia, golf a stolní tenis. Her se celkem zúčastnilo 49 stolních tenistů rozdělených do několika kategorií. Největší zastoupení měla kategorie hráčů s intelektuálním znevýhodněním (27). Zbývající hráči disponovali tělesným handicapem a byli dále rozděleni na 3 kategorie, a to 10 hráčů „stojících“ (po amputacích, apod.), 7 hráčů „sedících“ (vozíčkářů) a 5 hráčů, pro které to byl buď úplně první turnaj, nebo ještě neměli podstoupenou klasifikaci, tj. zařazení do klasifikační třídy, kam jsou zařazeni hráči podle míry handicapu.

David PŮLPÁN hrál se svým handicapem v kategorii ,,stojících“. ,,Byly celkem dvě základní skupiny po pěti a hrálo se pouze na dva vítězné sety. Do druhého dne, ze základních skupin postoupili všichni hráči a podle toho, jak se v základních skupinách umístili, tak byli nasazeni do pavouka, který se hrál K. O. Systémem. Z důvodu nízkého počtu účastníků se hráli muži a ženy dohromady,“ popisuje systém turnaje Půlpán, který v základní skupině neztratil ani jeden set a do druhého hracího dne, kde už se hrálo na tři vítězné sady, tak vstupoval s nejlepším nasazením.

Zdroj: Emil Open

,,V boji o medaili mě, stejně jako ve skupině, čekala Maďarka Makula, kterou jsem přehrál 3:0. Tímto zápasem pro mě skončila spanilá jízda turnajem bez ztráty setu. V semifinále mě totiž čekal nepříjemný mladý Lotyš Alexandrs Sinica, který hrál na bekhendu obranu s trávou a forhendem hrál nepředvídatelné drajvy/topspiny. Zvítězil jsem až po tuhém boji 3:2 na sety. Ve finále mě čekal „starý známý“ ze základní skupiny, Slovák Tomáš Valach, kterého jsem předešlý den v základní skupině celkem bez větších problémů přehrál 2:0 na sety, ale finále se vyvíjelo zcela odlišně. Změnil taktiku a hrál mi volnější údery přes bekhend, což mi moc nevyhovuje, protože mi dělá problém volnější míček z bekhendu přitlačit. Zkoušel jsem tedy bekhend obíhat, čehož využíval prohozem do forhendu. Prohrával jsem 1:2 na sety a potom mi přišel poradit Petr Svatoš (reprezentant na vozíku, který shodou okolností celý turnaj řídil jako hlavní rozhodčí). Snažil jsem se maximálně aplikovat jeho rady a nutno zmínit, že jsem měl také skvělou podporu, když mě několik desítek ostatních českých hráčů povzbuzovalo a hnalo vpřed. Utkání jsem otočil a zvítězil 3:2 na sety a mohl jsem tak po vítězných letech 2012, 2013 slavit zlatý hattrick,“ vylíčil cestu finálovým dnem Půlpán.