Pinčesobchod
Pohled do třetiligových soutěží
Kategorie: Česko / 10 Května 2017

V předcházejícím článku k nižším ligovým soutěžím jsme se již seznámili s postupujícími mančafty z 2. lig a také jsme věnovali prostor pražskému El Niňu, které ovládlo druhou nejvyšší českou soutěž, ale pozornost jistě zasluhují i třetiligové soutěže. Podívejme se společně na vítězné týmy a na nejlepší hráče. 

3. liga mužů skupina A: TJ Tatran Sedlčany (FAKTOR Radovan, PEJŠA Karel, KAUCKÝ Roman, DRECHSLER Dušan, KOCURA Jiří)

Nejlepší hráč základní části: KIRCHMAN Ondřej (Union Plzeň) 92,31%

Více zde

Třetiligové soutěže jsou u nás rozděleny celkem do pěti skupin, přičemž každá z nich je specifická a ostatně tak jako každá soutěž nabízí i zajímavé sportovní momenty. Podívejme se hned na první z nich. Skupinu ,,A“ vyhrály Sedlčany, které kromě play-off ovládly i základní část před druhou Plzní, a právě plzeňský Union se pokusil soupeře potrápit i v play-off. ,,Sedlčany nastupovaly v sestavě, se kterou v minulosti dlouhodobě hrály i 2.ligu a v sezóně neprohrály žádný zápas (kromě dvou zápasů, kdy hráli náhradníci). Disponují velmi vyrovnaným týmem, kde i nejslabší hráč na pozici čtyřky je dost kvalitní. Na naší straně je to naopak, a tak bylo jasné, že pokud neudělám 4 body, tak jen těžko vyhrajeme. To se mi bohužel nepovedlo ani v jednom zápase finálové série,“ říká plzeňský Ondřej KIRCHMAN, hráč, kterému se během sezóny podařilo udržet úctyhodnou sérii 55 vítězství v řadě a oprávněně se tak stal lídrem třetiligové úspěšnosti. 

,,Navíc jsme v obou zápasech prohráli úvodní čtyřhru a když naše ,,čtyřka“ nevyhrála ani jednou, tak bylo jasné, že jsme odsouzeni ke dvěma porážkám. Ovšem celkově dojem z finále byl velmi pozitivní především díky fanouškům a atmosféře, kterou dokázali vytvořit. Na obou zápasech bylo zhruba 40 lidí, včetně zhruba desíti fanoušků z hostujícího tábora. Myslím, že takovou návštěvu a hlavně atmosféru by ocenila i většina extraligových týmů,“ říká Kirchamn a pár slov dodává i ke kvalitě soutěže: ,,Celkově kvalita třetí ligy podle mého názoru není zase tak vysoká. Hraje tam několik výborných hráčů, kteří by mohli hrát velmi kvalitně i vyšší soutěže, ale průměrní hráči soutěže mě kvalitativně spíše zklamali. Rozdíl v kvalitě mezi jednotlivými ligami je značný."

3. liga mužů skupina B: TJ Sokol Michle Praha (BUCIFAL Aleš, NEJEDLÝ Petr, ŠIMEČEK Jan, HOŘEJŠÍ Radim, BENÁK Libor, AMBROŽ Adam, ZÁMYSLICKÝ Jaroslav)

Nejlepší hráč základní části: ZAJÍČEK Pavel (TTC Bělá pod Bezdězem) 87,88%

Více zde

O poznání vyrovnanější byla skupina ,,B“. ,,Před sezónou nebylo jasného favorita, ale poté, co Bělá pod Bezdězem posílila o Pavla Zajíčka, začala, až na výjimky, doslova kosit jednoho soupeře za druhým. Na jaře už neprohrála ani jedno utkání. Michle však také ukázala svoji kvalitu a na konci sezóny skončila se stejným bodovým ziskem jako Bělá pod Bezdězem,“ nastiňuje situaci Radim HOŘEJŠÍ, který pražskou Michli vyrazně posílil v průběhu sezóny, obdobně jako Pavel Zajíček Bělou.

,,Finále tak bylo očekávaným vyvrcholením soutěže, kdy po skvělém finiši ve druhé polovině a s velkým sebevědomím byla přece jen větším favoritem Bělá pod Bezdězem. Na úvod prvního finále na středočeských stolech byli ale domácí zaskočení skvěle sehranou michelskou čtyřhrou, kdy nejlepší ligová dvojice Zajíček-Balog nenašla účinnou protizbraň, a tak hned na úvod tahali za kratší konec. Navíc skvěle zahrál Petr Nejedlý, i proto si Michle odvezla slibné vedení série 1:0,“ popisuje vývoj prvního klání Hořejší a pokračuje popisem odvetného finále: ,,Po třech týdnech v Praze dorazili diváci snad z každého kouta metropole, a tak se do michelské areny téměř nemohli vejít. Sledovali však drama, které by snad nenapsal ani sám Hitchcock. Vedení se přesouvalo z jedné strany na druhou a jedině nestranný divák mohl odolávat nástrahám srdeční příhody. Opět však skvěle zahrál až magicky připravený Petr Nejedlý, který ve druhém finále nenašel přemožitele. Přestože jsem nečekaně prohrál já i Šimeček, zcela poslední zápas, stejně jako v prvním finále, chladnokrevně a bez známky nervozity rozhodl Aleš Bucifal.“

Pražská Michle tak po velmi vyrovnaném finále zaslouženě postoupila do 2. ligy, kde už úroveň bude zase o něco vyšší, čehož jsou si michelští dobře vědomi: ,,O tom, že je 2. liga velmi silná se přesvědčíme již za několik měsíců, i přesto se ale chce naše výborná parta poprat příští rok o setrvání v ní a potrápit i ty největší favority. Ale hlavně se chceme ping-pongem zase bavit, tak jako letos,“ říká s potřebným odhodláním Radim Hořejší. 

3. liga mužů skupina C: TJ Sokol PP Hradec Králové 2 C (BRÁT Karel, KOUBEK Vojtěch, MOKREJŠ Jan, HRUNKA Jakub, BROŽ Petr, ČEPELKA Jan, HUŠEK Adam, KAČER Radek, JAKUBSKÝ Filip)

Nejlepší hráč základní části: MERTA Jakub (TJ Tesla Pardubice) 88,31%

Více zde

O vítězi skupiny ,,C“ se naopak rozhodlo celkem jednoznačně. Sokol PP Hradec Králové C si ve finále poradil s týmem ze Zruče nad Sázavou. Nejlepším hráčem úspěšnosti byl ovšem pardubický Jakub MERTA, který měl díky svým výsledkům nemalý podíl na udržení Tesly v soutěži.

,,Třetí liga skupiny C měla solidní úroveň. Po pár letech strávených ve vyšších soutěžích jsem úplně nevěděl, co od soutěže čekat. Navíc se vždy říká, že ,,moravské“ skupiny jsou silnější, ale dříve jsem je také hrál a nedělal bych v tom velký rozdíl. Alespoň co se týče hráčů ze špičky úspěšnosti. Byli tu kluci, kteří hráli dříve druhou ligu (Jelínek, Mádlo), spousta mladých hráčů ze špičky republikového žebříčku (Mokrejš, Čamr) a další velmi dobří hráči. Dravé mládí ze Sokola Hradec Králové nakonec soutěž s přehledem vyhrálo s jedinou porážkou,“ shrnuje v krátkosti svůj pohled na věc Merta.

3. liga mužů skupina D: SKST Mart Hodonín C (ZAJÍC Miroslav, GRÁF Jiří, MELEK Milan, HASIL Tomáš, BRYCHTA Edo, MESAROŠ Petr, KOVÁČ Šimon, MÁDEL Ladislav)

Nejlepší hráč základní části: HASIL Tomáš (SKST Mart Hodoní C) 98,18%

Více zde

Také skupina ,,D“ měla jasného favorita. SKST Mart Hodonín C vyhrál základní část s bezpečným náskokem před Sokolem Studená, ale jak říká člen vítězného týmu – Jiří GRÁF, tak splnit úlohu favoritů nebylo až tak jednoduché, jak by se možná mohlo zdát. ,,Již před startem letošní sezóny nám bylo jasné, že naše družstvo ve složení Miroslav Zajíc, Tomáš Hasil, Jiří Gráf a Milan Melek má svou kvalitu a jednoznačným cílem by měl být postup do 2. ligy. I přes tyto papírové předpoklady to ovšem vůbec nebylo tak jednoduché a v průběhu základní části jsme měli pár zakolísání, které však byly způsobeny především zdravotními problémy některého z našich hráčů,“ začíná s líčením Gráf a pokračuje vlastním popisem finálové série play-off.

,,Pokud jde o finálový souboj s celkem TJ Sokol Studená, který se opíral především o výborné výkony Filipa Korbela mladšího, pak se jednalo o dvě diametrálně odlišná utkání. V prvním domácím utkání jsme soupeře porazili poměrem 9:4 a potvrdili roli favorita. Před odvetou ve Studené se nám však zranil náš nejlepší hráč Miroslav Zajíc, a proto jsme do odvety odjížděli s náhradníkem Eduardem Brychtou, který toho ve 3. lize do té doby moc neodehrál. Po velmi dramatickém průběhu jsme soupeře nakonec udolali poměrem 9:6 a mohli slavit postup. Poněkud překvapivý bod od našeho náhradníka Edy Brychty se nakonec ukázal jako rozhodující a Eda se tak stal hrdinou tohoto utkání,“ říká šťastný Gráf a pomýšlí na příčky nejvyšší i ve 2. lize.

,,Předpokládám, že zůstaneme minimálně ve stejné sestavě a budeme hrát na špici tabulky 2. ligy. Pokud by však došlo k doplnění týmu ještě o jednoho kvalitního hráče, pak si troufám říct, že cílem by měl být opět postup do vyšší soutěže,“ vypovídá o ambicích týmu a své povídání končí závěrečným poděkováním: ,,O náš postup se rovněž v průběhu celé sezóny velkým dílem zasloužili hráč Mesároš Petr, trenér Ladislav Mádel a vedoucí družstva Ján Skála. Jménem celého týmu bych tímto zároveň chtěl velmi poděkovat našemu vedoucímu družstva a hlavnímu sponzorovi panu Jánu Skálovi a jeho firmě STAVOIMPEX, který nám v průběhu sezóny již poněkolikáté vytvořil výborné podmínky a my se tak mohli v klidu koncentrovat jen na naše sportovní výkony.“

3. liga mužů skupina E: TTC Siko Orlová B (NOVOTNÝ Jiří, WAWROSZ Pavel, SIKORA Filip, GEMBALA Jan, HEUMAN Iva, SIKORA Ladislav, SIKORA Radek)

Nejlepší hráč základní části: BOJKO Karel (TJ Sokol Šarovy) 95,59%

Více zde

A na závěr skupina E. Zde se o vítězi vůbec rozhodlo velmi jednoduše, neboť se finále play-off vůbec neodehrálo. Orlová tak nad Opavou zvítězila kontumačně. Jak nám vypověděl vedoucí i hráč opavského Slezanu Jan DZIDA, tak důvodů pro odstoupení bylo více, ale nerad by se k nim opětovně vracel. Nicméně sdílí názor, že v případném play-off by měla Opava velkou šanci na úspěch. ,,Myslím si, že kdybychom se rozhodli, že budeme bojovat, tak postoupíme. Kluci z Orlové z nás měli strach. Bylo to znát hlavně ze zápasu, co jsme hráli v Orlové, “ naznačuje Dzida.

,,Jinak sezónu ve 3. lize hodnotím samozřejmě kladně. Na začátku jsme si dávali skromný cíl, abychom se vůbec udrželi, zvlášť po zkušenostech z minulých let. Většinu sezóny jsme odehráli v improvizované sestavě, což jsem uvítal, protože jsem chtěl dát příležitost mladým (Adam Vitásek, syn Martin). Na začátku sezony jsme se dále dohodli na tom, že odehrajeme všechna utkání poctivě, což se nám po několika nabídkách k ovlivnění utkání, hlavně ve druhé půlce soutěže povedlo, čehož si cením. A dopadlo to, jak dopadlo, druhým místem. Mile mě překvapil přístup Adama Vitáska, který ač nezkušený, si ligu rád zahrál a nějaké body získal. Klasicky jsem se mohl spolehnout na Petra Kudelu, který je bojovník a který nevypustil jediný míček.“ hodnotí uplynulou sezónu tahoun Opavy a přidává i ambice na tu příští: ,,Do další sezóny budeme vstupovat opět skromně, s cílem se zachránit. Rozhodl jsem se dát větší prostor mladým klukům, kteří pravidelně trénují a také na krajských bodovačkách patří k těm nejlepším. Mým cílem je časem skutečně do 2. ligy postoupit. Otázkou je, za jak dlouho se to povede.“

Jan DZIDA, který vedle Karla BOJKA zakončil sezónu na druhém místě ligové úspěšnosti a jak sám poznamenává, tak ho to velice překvapilo. ,,Zarazilo mě, že staří ,,bejci“ (já, Karel Bojko) budou vévodit úspěšnosti, a to bez nějakého většího tréninkového úsilí. Naopak jsem si myslel, že třeba mladí v Kostelci udělají v soutěži ,,průvan“, ale nepovedlo se a spadli.“

Tak tedy mládí vpřed, ale se stářím v zádech.

V příštím článku se můžete těšit na přehled ženských ligových soutěží, jehož jádrem bude především velké prvoligové finále mezi Havířovem a pražským Slavojem o postup do Extraligy žen. První utkání skončilo nerozhodně, druhý zápas se odehraje už tuto sobotu.

 Komentáře: 1

Ivánek napsal:
14 Května 2017
IP: 89.29.13.*
Super článek s pohledem do nižších soutěží.

Zanechat komentář