Pinčesobchod
Jan Gomola, Petr Šilhán a Tomáš Sadílek! Co mají společného?
Kategorie: Zahraničí / 21 Ledna 2017

Tzv. modrý ping-pong si postupně získává stále větší oblibu mezi všemi vrstvami hráčů stolního tenisu. Aktuálním Mistrem ČR je Tomáš SADÍLEK. Ten se společně s finalistou drnovického šampionátu Michalem BLINKOU za pár dní vypraví do dějiště Mistrovství světa v Londýně.

Modrý pinec u nás začal získávat pevné základy od roku 2014. Velkou zásluhu má na tom Antonín SRNA, pětadvacetiletý ping-pongový nadšenec, který se sice stolnímu tenisu věnuje ,,pouze“ deset let, už toho ale za tuto dobu udělal pro český pink nemálo. ,,Vždy mě bavili jakékoli "netradiční" akce (soustředění, turnaje na fóra, výjezdy na ligu, atd.), a hned od 15 let jsem pořádal různé turnájky (třeba vzpomínám na svůj turnaj pro nejlepších 12 hráčů z celé okresní soutěž 3. třídy kterou jsem tehdy hrával :D).“

V současné době je i správcem největší základny stolního tenisu na Facebooku a kromě tradiční kvalifikace na MS v Ping Pongu pořádá také různá soustředění. Rovněž je šéfem fanouškovských stránek předních českých reprezentantů: Tomáše Polanského, Michala Obešla nebo Jiřího Vráblíka.

,,Jiří Vráblík byl pro mě odjakživa velkým sportovním vzorem. Netajím se, že hlavně díky němu jsem se začal víc zajímat i o vrcholový stolní tenis, a zkoušet něco pořádat. Jsme velmi dobrými přáteli, a často (mnohdy s dalšími kamarády) mu jezdíme fandit na Mistrovství ČR, či přímo do Polska, na utkání jeho superligy Dzialdowa aj,“ prozrazuje Srna.

,,Koncem loňského roku jsem také ve Vyškově založil Mládežnické centrum stolního tenisu, které postupně buduji a již nyní se k nám sjíždí trénovat 30 mládežníků všech výkonnostních kategorií z celého regionu,“ vypráví dále o své činnosti.

Jiří Vráblík a Antonín Srna.

Antonín SRNA je tak aktivní ve všech směrech a výrazně se snaží zpopularizovat stolní tenis u nás. Není pochyb o tom, že právě takoví lidé mohou pro medializaci stolního tenisu udělat mnohem více než ti, od kterých bych se to spíše očekávalo. ,,Propagace za posledních pár let značně kolísá (od super akcí typu Všichni za stůl, přes ukončení vysílání v televizi, až po - pro mě dost záhadnou - anketu Stolní tenista roku). V tomto roce chystám, s pár lidmi z Asociace profesionálních klubů, návrh, který by měl do našeho sportu vnést "nový pohled", přilákat nové fanoušky, a umožnit, aby byl pinec "víc na očích" i další široké veřejnosti. Dost se také zajímám o velký nárůst výkonnosti Portugalců, Švédů, či Francouzů, a snažím se přijít na to, co dělají jinak ve výchově jejich mladých hráčů, že jsou v posledních letech tak úspěšní," doplňuje ještě fanda českého pinku. 

Zásadní je určitě i to, že jeho entuziasmus pro věc vyústil v zakotvení modrého sportu u nás. A právě o tom by měl být náš článek. 

Jak to tedy všechno začalo?

Počátky sahají do roku 2010....

,,Modrý pinec je poměrně mladý. Počátky a první prototyp raket byl dán v roce 2010. V roce 2011 pak následovalo první Mistrovství světa, které bylo pořádané v Americe, v prostorách kasina v Las Vegas. Tehdy tam poprvé zazářil ruský hráč, funkcionář (místopředseda ruské federace stolního tenisu) a několikanásobný ruský mistr Maxim SHMYREV, který je doposud vnímán jako hlavní tvář Ping Pongu,“ začíná své vyprávění Srna.

Rus Maxim Shmyrev.

Maxim SHMYREV pak vyhrál Mistrovství světa celkem třikrát. Mezitím ale došlo k některým změnám. ,,Původní prototyp rakety si prošel značným vývojem. Změnila se struktura, barva, ,,potahy,“ upřesňuje průkopník modrého sportu u nás.  

V roce 2014 se o Ping Pongu začalo mluvit také u nás....

,,Tehdy mě napadlo, že by to mohlo být zajímavé zpestření a kontrast ke stolnímu tenisu, a možnost jak spojit amatérské hráče s nejlepšími v republice. V půli roku se mi podařilo vyjednat s anglickým šéfem WCPP jedno místo na Mistrovství světa 2015 pro Českou republiku. Kvalifikace proběhla poměrně narychlo, hned tři měsíce poté (v září) a zúčastnilo se tedy zhruba jen 40 hráčů. Tehdy (v konkurenci extraligových stolních tenistů typu Palkovský, Kanta, Jahoda aj.) vyhrál Jan Gomola před Antonínem Gavlasem. MS 2015 tedy již bylo s českou účastí. Tehdy se také poprvé podařilo prolomit ruský blok Angličanu Andrew Baggaleymu (hráči se zkušenostmi z německé Bundesligy, aktuálně působícím v polské superlize).“

V roce 2016 už měla Česká republika dvojnásobné zastoupení na Mistrovství světa....

,,Kvalifikace se v roce 2015 zúčastnilo už přes 60 hráčů. Vítězi se ještě překvapivěji stali liberečtí Petr Šilhán, a druhý Jan Kaněra, a to při solidní konkurenci. Nechyběli ligoví hráči jako Gavlas, Medek, Pilner, Karásek, Nastoupil, Dzida, Kolůch aj.). Na lednovém MS opět uspěl Angličan Baggaley a začíná se zdát, že nový vítěz vždy vyhrává třikrát. Zda se toto pravidlo plní zjistíme právě letos,“ těší se nejen Srna, ale určitě také fanoušci modrého pinku z celého světa.

Andrew Baggaley.

,,Třetí ročník české kvalifikace proběhl v loňském roce v červenci, a šlo o doposud nejkvalitněji obsazený ročník. Sjeli se všichni minulí obhájci (a drtivá většina medailistů), přibyla i nová ligová jména (Seibert, Foff, Holáň, Merta, Malý). Ze zaslouženého vítězství se radoval Tomáš Sadílek, před druhým - překvapením turnaje - Michalem Blinkou. Následováni loňskými medailisty Šilhánem s Kaněrou. A právě Sadílek s Blinkou se tedy budou účastnit tohoto lednového Mistrovství světa, které se uskuteční už příští víkend.“

Výhled do budoucna....

Faktem je, že modrý ping pong by se měl v dohledné době přesunout do Číny. Jak se tato významná změna může promítnout u nás? ,,S plánovanou expanzí WCPP (World Championship of Ping Pong) na asijský kontinent je dle mého spojené riziko, že "pokud se jim v tom začne dařit", přesune se na jejich světadíl také dějiště Mistrovství světa. Což by pro většinu národních pořadatelů byl poměrně oříšek, neboť v mnoha zemích, kde to nefunguje jako u nás kdy hráči hrají o prize-money, které jim hradí velkou část nákladů spojených s MS, si hráči hradí náklady na MS úplně sami (a srovnávat náklady na cestu do Anglie či do Číny nelze),“ poukazuje na možné problémy organizátor české kvalifikace.

Hovoří čeští přeborníci...

,,Myslím, že hráči se sendvičem mají určitě výhodu, de facto i travaři. Nejlepší na tom ale je, že i výkonnostně slabší hráči jsou schopni porazit ty lepší.“

JAN GOMOLA

(Mistr ČR v Modrém Ping Pongu z roku 2014)

Se jménem Jana GOMOLY je modrý ping pong spojen stejně tak těsnou vazbou jako s Antonínem SRNOU. Vždyť Gomola byl ten první z prvních! Může se pochlubit titulem prvního Mistra republiky v modrém Ping Pongu a také se stal vůbec prvním účastníkem světového šampionátu v Londýně, který reprezentoval české barvy. Finále drnovické kvalifikace v roce 2014 vyhrál nad extraligovým Antonínem GAVLASEM. A co je na tom celém nejkurióznějšího? Gomola si poprvé modré pálky vyzkoušel teprve v Drnovicích, přímo na tomto kvalifikačním turnaji.

,,Systém kvalifikace je předem daný: osm stolů pro osm skupin po osmi hráčích. Celkem 64 účastníků. Každý hráč tak odehraje hodně zápasů a často se to trochu protáhne,“ vzpomíná Gomola a jeho myšlenky se vrací do Londýna: ,,V Londýně je to obdobné. Celkem 64 účastníků je opět rozděleno do osmi skupin po osmi a každá skupina hraje na svém stole. Nicméně v té skupině nehraje každý s každým, ale je to takový pavouk ve skupině. Z každé takové skupinky pak postoupí čtyři nejlepší mezi 32,“ objasňuje systém světového šampionátu historicky první český účastník.

Foto: Matchroom Sport

,,Já jsem svůj první zápas prohrál s poměrně slušným Nigerijcem, který určitě patří mezi nejlepších deset hráčů. Ve druhém svém zápase jsem svedl těžký boj se Švédem, ale taky jsem prohrál. Hrál jsem ale hrozně. Bylo to na centrálním stole a nebyl jsem zvyklý na tu atmosféru. Diváci jsou hluční, a to i v průběhu výměn. Je tam zkrátka řev, ale je to show. Pravidelně probíhají i televizní přenosy, které vede Darius Knight. Přes kvalifikační zápasy se tam pohybuje i tisícovka lidí,“ popisuje Gomola.

,,Na rozdíl od běžného stolního tenisu se hraje do patnácti vítězných bodů, na dva sety, popř. i na tři. Každý hráč má k dispozici jeden double za celý zápas. Když takový míček vyhraje, tak získá dva body. Když prohraje, tak ztrácí jeden. Součástí zápasu také není time-out, ale hráč může po setu využít rad svého kouče,“ upřesňuje některá ze základních pravidel Ping Pongu šampión z roku 2014, který do světa modrých pálek v podstatě zlákal i Karla KARÁSKA a Tomáše SADÍLKA

,,Myslím si, že největší výhodu v modrém Ping Pongu mají hráči s výborným citem pro míč.“

PETR ŠILHÁN

(Mistr ČR v Modrém Ping Pongu z roku 2015)

Liberecký Petr ŠILHÁN v loňském roce nastupoval ve 3. lize za MK Řeznovice. S týmem nakonec postoupil do 2. ligy, ale i přes fakt, že studuje Právnickou fakultu Masarykovy Univerzity se rozhodl tuto sezónu vrátit domů, do Liberce. Zde nyní hraje 2. ligu, ve které liberečtí dominují a pomýšlejí na postup do 1. ligy. Šilhán dokonce dostal už příležitost i v Extralize. Teď ale zpátky k jeho ,,modrým“ začátkům a posléze také úspěchům.

,,V předchozích letech jsem pravidelně v období května – července hrával tenis a jiné sporty, na které během probíhající sezóny není příliš času. V lednu 2015 jsem ale začal sledovat probíhající MS v Londýně. Ping Pong mě rychle upoutal a chtěl jsem ho vyzkoušet. Dohodli jsme se, že si pořídíme pálky a po skončení sezóny modrý Ping Pong vyzkoušíme. Abychom netrénovali jen tak bez cíle, tak jsme se přihlásili na Kvalifikaci do Drnovic 2015, abychom měli k tréninku nějakou motivaci.“ A co se nestalo? Liberecký tandem Petr ŠILHÁN a Jan KANĚRA si v Drnovicích vybojovali dvě kvalifikační místa na MS.

Petr Šilhán.

,,Loňské MS v Londýně bylo skvělým zážitkem na celý život, protože přece jen běžný člověk se moc světových šampionátů za život nezúčastní. Mistrovství se koná v londýnském Alexandra Palace, kde se během roku konají mimo jiné také světové turnaje v šipkách nebo snookeru. Turnaj probíhal na 9 stolech, takže bylo dost času na rozehru. Celkově si myslím, že organizačně byl turnaj výborně zvládnutý. Drtivá hráčů, kteří se účastnili MS, a měl jsem možnost je potkat, na mne působila velmi přátelsky. Podle očekávání fantastičtí a sympatičtí byli především irští a holandští fanoušci, kteří vytvářeli každý den skvělou atmosféru. Z hráčů mě jednoznačně nejvíc zaujal čtvrtfinalista letošního MS Skot Gavin Rumgay. Je to výborný showman a při sledování jeho zápasů se člověk opravdu nikdy nenudí,“ vzpomíná Šilhán, který mimo jiné zatím dosáhl nejlepšího českého úspěchu na MS, když postoupil mezi 32 nejlepších.

Gawin Rumgay. (Foto: Lawrence Lustig)

Liberecký rodák vyznává v klasickém Ping Pongu defenzivní hru. ,,Běžně sice hraji s trávou na backhandu, ale v Ping Pongu se ze mě stává útočník. Dle mého názoru hráči hrající s materiálem v modrém Ping Pongu výhodu příliš nemají. Vzhledem k téměř nulovým rotacím je v podstatě nemožné uspět obranou, protože lepší hráč už si najde správný balón pro to, aby výměnu rozhodl pro sebe. Nakonec v podstatě nikdo ze světové špičky v modrém Ping Pongu s materiálem běžně nehraje,“ uzavírá Petr Šilhán.

Petr Šilhán při své premiéře na MS v roce 2016.

Jaké šance má Michal Blinka a Tomáš Sadílek na MS?

Antonín SRNA: ,,Moc bych si přál, aby šanci měli. Tomáš Sadílek mi přijde jako obrovský bojovník, a vidím jeho velké odhodlání uhrát na Mistrovství světa co nejlepší výsledek. Ve svém věku si myslím i dobře uvědomuje to, že "jede hrát za Českou republiku" - a myslím si, že to může dokázat. Svými zkušenostmi, svou cílevědomostí, a tím jaký je. Oproti tomu Michal Blinka je 15-letý talent, který svou jistotou a "čistým stylem" dost překvapil v kvalifikaci. Atmosféra v Londýně je ale hodně vyhecovaná, a dýchne to na každého. Letošní novinkou je, že by se mělo hrát na dvou televizních stolech, což velkou měrou zvyšuje šanci, že uvidíme některého z našich hráčů v televizi (SkySports). Věřím, že se s tím Michal dokáže poprat, protože technicky je na tom myslím velmi dobře. Vždyť, neodpustím si připomenout, že na Mistrovství ČR vyprovodil třeba horkého favorita Karla Karáska z KST Ostrava (či pak minulého stříbrného medailistu Kaněru z Liberce).“

Petr ŠILHÁN: ,,Vzhledem k tomu, že modrý Ping Pong je v podstatě ještě stále začínající sport, tak úroveň hry na každém MS zatím výrazně stoupá, takže kluci to určitě nebudou mít lehké. Mistrovství je jednorázový turnaj, takže velkou roli pro případný úspěch bude hrát los, protože někteří účastníci z menších zemí budou určitě slabší. Celkově ale o úspěchu bude rozhodovat to, jak budou mít kluci natrénováno, aktuální zdravotní stav, psychická pohoda a taky to tradiční štěstíčko. Myslím si, že při správné konstelaci všech faktorů je určitě v jejich možnostech postup do TOP 32 a dál bude záležet na losu, protože po pravdě ta úplná špička (top 8 hráčů) je zatím ještě výkonnostně jinde než zbytek světa.“

Jan GOMOLA: ,,Podle mě by zrovna Tomáš Sadílek mohl pomýšlet hodně vysoko. Pokud to zvládne v hlavě, tak bych ho herně tipoval i mezi posledních osm hráčů turnaje. Z vlastní zkušenosti vím, že hraje hodně agresivně. Michal Blinka je samozřejmě taky šikovný, ale už ne tolik agresivní.“

Oficiální stránky MS

Stránky Modrého Ping Pongu na Facebooku

Jaké jsou vaše zkušenosti s Modrým Ping Pongem?

Podívejte se na výsledky

 Komentáře: 2

Káňa z Liberca napsal:
20 Ledna 2017
IP: 89.176.65.*
Jako Top 32 je možná i reálný, ale Gimoláč asi trošku přehnal, že by měl Sáďa na TOP8. Ta úplná špice je fakt jinde.

tonik napsal:
20 Ledna 2017
IP: 94.199.199.*
Káňa má pravdu, že TOP8 je úplně jinde - hrajou s tím jak kdyby s tím hráli odjakživa. Ale chci být optimista, a věřím že letos se povede jednu exklusivní TOP16 urvat Něco mi totiž říká, že letos přivezou kluci z MS překvapení. Sáďa je velký bojovník, a Michal může zaskočit

Zanechat komentář