Pinčesobchod
Radek Onderka: Míň je víc! Trénujme raději intenzivněji a kvalitněji!
Kategorie: Rozhovory / 19 Září 2016

Bývalý hráč nejvyšší české fotbalové soutěže se aktivně podílí na fyzické přípravě mladých stolních tenistů, ať už v SCM Ostrava nebo příležitostně na tréninkových kempech projektu Hledáme budoucí olympioniky. Ptáte se ale, co může mít společného ping-pong s fotbalem?

Dvaačtyřicetiletý Radek ONDERKA je bývalým českým fotbalistou, který po několik let hrál nejvyšší českou fotbalovou ligu. Zpočátku oblékal dres ostravského Baníku, poté působil v Sigmě Olomouc, aby pak zkusil štěstí v zahraničí, kde hrál 2. německou Bundesligu za KFC Uerdingen 05 a LR Ahlen. Po návratu pak kopal za SFC Opavu. Během své aktivní hráčské kariéry v nejvyšší české soutěži nastřílel celkem 38 gólů a nastoupil ve více než sto zápasech. V současné době vyučuje na Základní škole v Opavě ve speciálních sportovních třídách se zaměřením na fotbal.

Onderka vystudoval pětiletý studijní obor aplikovaná tělesná výchova na Palackého Univerzitě v Olomouci a současně disponuje i druhou nejvyšší fotbalovou trenérskou licencí UEFA. Kromě fotbalu se ale věnoval i stolnímu tenisu. ,,Ping-pong jsem hrál už jako dítě. Asi do svých patnácti let jsem jezdil na krajské bodovačky. Z té doby si pamatuji takové hráče jako Radka KOŠŤÁLA, Marka ČIHÁKA nebo Marka KLÁSKA. Poté jsem se ale rozhodl pro fotbal, ke kterému mě vedl otec. Ping-pong nebyl až takovou prioritou. Teď ale hraju za Slezan krajskou soutěž, občas i 3. ligu.“ 

Syn František ONDERKA se letos bude řadit k české kadetské špičce. Zájem o stolní tenis u něj probudil právě tatínek.  

 

Nyní už ale k samotnému jádru věci, a to k fyzické přípravě mladých hráčů a hráček.

1. Z čeho při přípravě fyzické kondice vycházíte?

Když připravuji fyzickou kondici pro stolní tenisty, tak z velké části čerpám ze svých zkušeností z fotbalu, ze studia aplikované TV a ze svého trenérského vzdělání. Navíc mám dvanáct let praxi v práci s dětmi, kterou jsem získal ve škole. A taky jako sám aktivní sportovec vím, co funguje a co ne.

2. Jaké fotbalové prvky lze využít při koncipování fyzičky stolních tenistů?

Oba sporty mají spoustu společných prvků. Například zpevňovací cviky pro střed těla, základy koordinace, atletická průprava, změny směru, starty z poloh, práce se sníženým těžištěm.

3. Z čeho všeho se pak skládá taková jedna lekce fyzické přípravy?

Vždycky je tam část na rozvoj obratnosti a potom část na rozvoj rychlosti. Na závěr je pak vhodné zařadit nějakou hru. Děti se zkrátka potřebují na fyzičku těšit, a proto je moc důležité vytvořit pozitivní atmosféru.

4. Kdo je na tom mezi současnou mládežnickou špičkou pohybově nejlépe?

Velmi dobře je na tom pohybově Nifi Štricová. Velmi slušný pohyb má i Zdena Blašková. Obrovským talentem je Honza Valenta nebo i Radek Skála. Tomáš Polanský je na tom pohybově také velmi slušně a překvapil mě, jak je na tom rychlostně. Když jsem ale sledoval semifinále Polanského proti Cassinovi na MEJ v Záhřebu, tak mi Francouz přišel takový živější. Obecně bych řekl, že hráči ze zahraničí vypadají dynamičtěji a živěji. Je to o skladbě tréninku. Myslím, že by stálo za úvahu zařadit do tréninku více dynamiky.

5. Jaký je Váš postoj k zavedení tzv. trojboje nejmladšího žactva při BTM mládeže?

V tomto tahu vidím ze strany asociace snahu donutit rodiče k tomu, aby s dětmi dělali i něco jiného než jen ping-pong. Ve chvíli, kdyby se děti připravovaly dle všeobecného základu, tak by nikdo nic takového nevymýšlel.

6. Kdy je nejlepší začít aktivně s nějakým sportem?

Ve všech sportech se začíná enormně brzo. Dle mého názoru se to ale nesmí přehánět se specializací. V mladším školním věku by měla ještě pořád převažovat všeobecná příprava, od staršího školního věku, tj. od 5. třídy by měla být příprava vyvážená a postupně by mělo být zařazováno více specializace. Chleba se potom láme v dorosteneckém věku.

 

Několik poznatků Radka Onderky na samotný závěr: 

  • Všeobecnou přípravu pro děti vnímám jako nepostradatelnou. Když se totiž staví dům, tak jedině od základů.

  • Spousta dětí je zanedbaných v souvislosti se základními gymnastickými prvky. Když ale budou pružní, tak je to pro ně i výbornou prevencí před zraněním.

  • Je důležité v dětském věku rozvíjet obratnost, rychlost a dynamiku. Na silový trénink a vytrvalost mají děti čas do dorosteneckého věku.

  • Čím později člověk s gymnastikou začíná, tím více je tam bloků.

  • Ping-pong je, co se týká složitosti hry, natolik specifický, že se v něm prosazují i hráči, kteří nejsou třeba tak pohybově zdatní. Na té naší úrovni se sice prosadí, ale na té evropské či světové už nikoliv.

Názory samotných hráčů a hráček:

Vítek DVOŘÁK: ,,Na fyzičku chodím teprve krátce, ale rozhodně mě hodně baví, zvlášť potom závěrečný fotbal a různé akrobatické prvky. Některé jsou možná až příliš jednoduché. Myslím, že ping-pong je takový jednostranný sport, a proto je důležité rozvíjet vlastní všestrannost.“  

Barbora DAŇOVÁ: ,,Na fyzičku chodím obvykle tak jednou týdně. Zpočátku jsem měla problémy s některými gymnastickými prvky, například s kotoulem letmo a se stojkou, ale cítím, že se to postupně zlepšilo. Nejraději hraju hry, konkrétně třeba fotbal. Nerada ale skáču přes švédskou bednu.“

Rostislav KUPEC: ,,Tak mě naopak fotbal hodně baví, ale líbí se mi i starty z různých pozic, protože mezi sebou takto soutěžíme. Trochu jsem měl problémy s akrobatickými prvky, ale už jsem si zvykl.“

Dominika KOBLOVSKÁ: ,,Fyzička trvá obvykle hodinu, a to je myslím dostačující. Kdyby byl vyměřený čas kratší, tak bychom toho moc nestihli. Fyzičku jsem si celkem oblíbila. Akorát moc nemusím fotbal. Raději hraju jiné hry, např. házenou.“

Michal HENŽEL: ,,Mně se stejně jako Rosťovi líbí různé starty z pozic. Problémy jsem měl akorát tehdy, když jsme dělali stojky a další gymnastické prvky.“


V této souvislosti by Vás ještě mohlo zajímat:

Sportovní příprava nejmenších se zaměřením na stolní tenis - Petr Synek

Změny úrovně agility u hráčů stolního tenisu v soutěžním období - Pavel Vacenovský

Fyziologie stolního tenisu - Lucie Štiková

Rozvoj vybraných koordinačních schopností ve stolním tenise - Lucie Drobná 

Rozvoj kondičných schopností v prípravnom období ročného tréningového cyklu stolných tenistiek - Natália KosováKomentáře: 5

Martin napsal:
19 Září 2016
IP: 89.29.13.*
Tak tomu říkám super článek a učte se na tom svazu!!!!

Alenka v říši d napsal:
20 Září 2016
IP: 89.102.106.*
Pěkný rozhovor s Radkem. Ještě štěstí, že nespokojení rodiče dvou ostravských hráčů tlačili na ostravské trenéry, že je třeba začít dělat něco s fyzičkou a Radek i potřeboval kvalitní ostravské sparingy pro svého Fandu. Jinak by do Ostravy jezdit nezačal a bylo by vše při starém, jako předtím, to jest bez speciální fyzičky. Radek jezdil i na HBO, kde se jeho fyzička hráčům vždy líbila, za což mu patří veřejné poděkování i od rodičů !

dědek napsal:
21 Září 2016
IP: 109.202.82.*
Tak proč není naše reprezentační středisko v Ostravě, když to tam dělají opravdu dobře a mají výsledky. Těžká otázka,co...

babka napsal:
21 Září 2016
IP: 46.135.69.*
Dědku, a na to si přišel kde, že to dělají dobře? Ty tam někoho vidíš? Je třeba navštívit očního lékaře

Honza napsal:
21 Září 2016
IP: 46.171.130.*
Že by Alzheimer babko? Doporučuji aktuální žebříčky mládeže pro oživení
paměti. Nebo snad víš aktuálně o nějakém úspěšnějším středisku? Tak nás pobav.

Zanechat komentář