Pinčesobchod
Zpráva z MS neslyšících v tureckém Samsunu
Kategorie: Zahraničí / 11 Srpna 2016

Nejblíže medaili ze světového šampionátu neslyšících byl Michal KRATOCHVÍL. V soutěži jednotlivců nakonec skončil ve čtvrtfinále. Tímto výsledkem si ovšem zajistil účast na Deaflympiádě, kterou bude příští rok opět hostit Turecko. Blízko medailovému umístění byl také Jaroslav HELUS v deblu, ale ani on neuspěl. Mistrovské tituly si odvezli Slováci. 

Od 18. do 24. července probíhalo v tureckém Samsunu MS neslyšících ve stolním tenisu. Světový šampionát byl ale poznamenám pokusem o státní převrat, ke kterému v Turecku došlo krátce předtím. Část české neslyšící reprezentace se přesto rozhodla do Turecka vycestovat. Někteří však zůstali doma, konkrétně se jednalo o Romana ŠLECHTU a trenéra Michala VYLETU. Mistrovství se tak zúčastnil jen trojlístek českých reprezentantů – Michal KRATOCHVÍL, Roman MATOUŠ a Jaroslav HELUS.

Naši hráči nastoupili nejprve v soutěži týmů, kde byli nalosováni do jedné ze dvou skupin. Bohužel, jak se později ukázalo, do té lepší. Vždyť Litevci celý turnaj vyhráli a Kazaši skončili stříbrní.

,,Hned první zápas jsme odehráli proti Litvě, které jsme podlehli celkem snadno 0:3 na zápasy. Bohužel Michal Kratochvíl nevyhrál první zápas, kde zcela jednoznačně neměl na svého soupeře a ani nebyl ve své nejlepší formě, což nemohlo stačit. Ve druhém zápase dvojek týmů měl jasně navrch Litevec Juchna, který je loňským Vicemistrem Evropy a také v zápase trojek to nebylo lepší,“ popisuje Roman MATOUŠ a pokračuje hodnocením dalších zápasů: ,,Poté jsme hráli proti Jemenu, který nastupoval pouze ve dvou hráčích. Takže jsme zvítězili 3:0. Pak ale přišel zápas nejdůležitější, o postup proti Kazachstánu. Ze začátku jsme si mysleli, že Kazachstán můžeme zvládnout, ale byli jsme na omylu, překvapili nás pěknou stylovou hrou. Dokonce v naší skupině sahali po vítězství i nad Litvou, které nakonec podlehli 2:3. Tímto jsme nepostoupili do bojů o medaile, ale hráli jsme o 5. místo. Překvapivě se do tohoto zápasu dostala podceňovaná Indie, kterou jsme po boji porazili 3:2 a nakonec jsme skončili na celkovém pátém místě.“

Čeští reprezentanti po dni volna nastoupili do čtyřhry. Roman MATOUŠ s Michalem KRATOCHVÍLEM vypadli ve 2. kole. Lépe si vedl Jaroslav HELUS se svým německým spoluhráčem. V boji o medaili těsně prohráli s Bulhary. Ve dvouhře byl nejblíže cennému kovu levoruký Michal KRATOCHVÍL. Přes Bulhara Hasana prošel mezi posledních osm hráčů turnaje, kde jej stejně jako ve družstvech zastavil Litevec Takinas. Michal si tak zajistil příští rok účast na DEAFLYMPIÁDĚ, která se bude opět konat v Turecku. Nicméně po organizační stránce se šampionát příliš nevyvedl a těžko říci, jak si Turci poradí příští rok.

,,Organizačně Turci velmi zklamali. Necitlivý přístup rozhodčích při nástupu k utkáním do haly, různá omezení, neinformovanost, neustálé změny hracího plánu, časové prodlevy, přesuny autobusy z hotelů na sportoviště, většinou fronty při výdeji jídla, které bylo často stejné, k snídani byly nabízeny spíše masné druhy, hranolky, což na snídani není moc dobré...chybělo ovoce i zelenina – v nabídce jen rajčata a okurky,“ nešetří kritikou Roman MATOUŠ.

,,Po sportovní a společenské stránce bylo Mistrovství naopak velmi přínosné. Dobré vztahy se soupeři, mnohdy hodnotné výkony i přes neúčast předních zemí. Za zmínku stojí i velmi přátelská atmosféra v celé reprezentaci jako takové, lidský a laskavý přístup pana předsedy Oty Panského, který nám byl oporou po lidské stránce,“ oceňuje Matouš.

Mistrovství světa se nakonec nejlépe vydařilo našim slovenským sousedům. Thomas KEINATH suverénně ovládl dvouhru mužů, čtyřhru i mix. Marek TUTURA skončil ve dvouhře bronzový a s Thomasem Keinathem zlatý v deblu. Tři zlaté kovy si ze Samsunu odvezla i Eva JURKOVÁ. Jedenadvacetiletá slovenská reprezentantka se úspěšně prosazuje nejen mezi neslyšícími. Spoustu medailí vybojovala na mezinárodních akcích už v mládežnických kategoriích a dnes je členkou ženské reprezentace. ,,Stolní tenis hraji už 15 let a přivedl mě k němu můj otec. Neslyším vlastně už od malička. Nebyla to vrozená vada, ale po zápalu středního ucha jsem postupně začala ztrácet sluch. Nyní používám aparát, se kterým slyším všechno, ale bez něj nic. Při hře však občas cítím vibrace.“

Eva JURKOVÁ momentálně hraje první polskou ligu v Krosně. V uplynulé sezóně byla nejlepší hráčkou úspěšnosti. Za svůj největší úspěch na poli neslyšících považuje bronzovou medaili ve dvouhře, kterou získala v roce 2015 na Deaflympiádě v bulharské Sofii a také titul Mistryně Evropy, který vybojovala v rakouském Badenu. V Turecku si Jurková dokráčela pro titul přes nepříjemné Indky. ,,Obvykle jsou mými největšími konkurentkami Číňanky, Japonky, Rusky a Ukrajinky. Ty ale do Turecka nepřiletěly.“

Výsledky soutěže týmů:

 

Základní skupina 1. kolo:

Česká republika – Litva 0:3

KRATOCHVÍL Michal – TAKINAS Devidas 0:3

HELUS Jaroslav – JUCHNA Gintautaus 0:3

MATOUŠ Roman – ZIZIUNA Kestutis 0:3

Základní skupina 2. kolo:

Česká republika – Jemen 3:0

HELUS Jaroslav – ZUBAIR Esmail 3:0

KRATOCHVÍL Michal – ATEL Waleed 3:0

MATOUŠ Roman – w.o.

Základní skupina 3. kolo:

Česká republika – Kazachstán 1:3

HELUS Jaroslav – DANIYAROV Gaip 0:3

KRATOCHVÍL Michal – ISKENDIROV Daniyar 3:0

MATOUŠ Roman – KONKUBAYEV Kanat 0:3

KRATOCHVÍL Michal - DANIYAROV Gaip 0:3

Zápas o 5. místo

Česká republika – Indie 3:2

KRATOCHVÍL Michal – MUKHERJEE Tanuj 3:0

MATOUŠ Roman – NAIK Ullas 0:3

HELUS Jaroslav – SENGUPTA Suvro 2:3

KRATOCHVÍL Michal - NAIK Ullas 3:0

MATOUŠ Roman - MUKHERJEE Tanuj 3:2


Výsledky jednotlivců:

Základní skupiny:

HELUS Jaroslav – HASAN Halit (BUL) 0:3

HELUS Jaroslav – HRIBAR Ivan (CRO) 3:1

HELUS Jaroslav – NOWAK Grzegorz (POL) 3:0

 

MATOUŠ Roman – NARKEVICIUS Viktoras (LTU) 2:3

MATOUŠ Roman - MUKHERJEE Tanuj (IND) 1:3

MATOUŠ Roman – PIETA Pawel (POL) 1:3

 

KRATOCHVÍL Michal – RUTOWSKI Marek (POL) 3:1

KRATOCHVÍL Michal - KONKUBAYEV Kanat (KAZ) 3:0

KRATOCHVÍL Michal - ERDOĞAN Can Muhammed (TUR) 3:0

KRATOCHVÍL Michal – KEINATH Thomas (SVK) 0:3

 

 

Jednotlivci – Osmifinále

KRATOCHVÍL Michal – HASAN Halit (BUL) 4:2

HELUS Jaroslav – JUCHNA Gintautaus (LTU) 0:4

Jednotlivci – Čtvrtfinále: KRATOCHVÍL Michal – TAKINAS Deividas (LTU) 1:4Komentáře: 0

Zanechat komentář