Pinčesobchod
Vít Špalek se stal Talentem roku!
Kategorie: Rozhovory / 29 Června 2016

Zdá se, že na západě Čech vyrůstá nový Ivan KARABEC. V jeho šlépějích kráčí teprve třináctiletý Vít ŠPALEK. Ten se narodil s vývojovou vadou dolních končetin.  

Už od počátku bylo jasné, že Vítek tíhne ke sportu, a to i přes fakt, že mu pohyb znesnadňuje postižení, v jehož důsledku na pravé noze užívá protézu. ,,Ve dvou letech jsme začali jezdit do Prahy na ortopedii a protetiku k prof. Dunglovi a brzy už samostatně chodil. O synovu skutečně kvalitní náhradu se ale stará protetická firma Otto Bock.“ Ta mu ale vůbec nebrání v tom, aby se zúčastňoval celorepublikových bodovacích turnajů mládeže s ostatními dětmi. Na tyto turnaje se také nejvíce těší.

Pro jeho sportovní začátky bylo rozhodně směrodatné i to, že pochází z rodiny se sportovními kořeny. Otec Josef ŠPALEK získal 9 medailí v dorostenecké kategorii z Mistrovství ČR a ČSSR v atletice na dlouhé běhy. Dědeček se pak věnoval sportovní střelbě. ,,Pro jeho postižení jsme si mysleli, že by mohl střílet z pušky nebo pistole jako děda, který byl svého času jeden z nejlepších v ČR,“ naznačuje pan Špalek, vzápětí ale podotýká, že Vítka vždycky bavil pohyb s míčem. ,,Od mala jsme s míčem zkoušeli házet. Vítek seděl, házel a chytal balón. To mu šlo na výbornou. Bylo od začátku vidět, že má talent na pohyb a že ho sport zajímá v jakékoliv podobě.“

Do prvotního kontaktu se stolním tenisem přišel ale poněkud netradičně. ,,Asi v sedmi letech jsme začali každý den pinkat přes knížky na konferenčním stole v obývacím pokoji, oba v sedě. Vydrželi jsme u toho celé televizní noviny od 19 do 20:00 hodin. Vítka to moc bavilo. V létě jsem proto objednal venkovní stůl na stolní tenis a dvě pálky. A už bylo jasné, že ho to bude bavit,“ popisuje pan Josef.

Mladý sportovní talent začínal trénovat v nejzápadnějším cípu republiky. V oddíle TJ Jiskra Aš se poprvé objevil ve svých osmi letech a do tréninkové skupiny Radka JANSKÉHO docházel dvakrát týdně, přitom stále občas trénoval doma s tátou. ,,Po jednom roce tréninku dohnal výkonnostně děti, které tam docházely pět let. Chtěli jsme ale víc. Zvýšili jsme tréninkové dávky a navázali jsme spolupráci s Petrem GAVLASEM, se kterým jsme trénovali ve Františkových Lázních nebo v Chebu. Petr Gavlas tak pomalu začal budovat skupinku dětí z celého Karlovarského kraje. Už od letošního léta budou ve Františkových Lázních navíc působit jako trenéři a hráči Tomáš PAVELKA coby bývalý český reprezentant a Ital Romualdo MANNA, což slibuje kvalitní tréninky,“ objasňuje otec Vítka. A tak vše nasvědčuje tomu, že význačné lázeňské městečko začne žít stolním tenisem opravdu naplno, neboť extraligový kádr doplňují ještě taková hráči jako Antonín GAVLAS nebo František PLAČEK.

Vítek oslavil teprve před několika málo dny své třinácté Narozeniny, přesto už pomýšlí na Paralympiádu. Jak se zdá, tak jeho šance jsou určitě vysoké. ,,V roce 2015 jsme se zúčastnili jediného turnaje - Czech open v Ostravě mezi dospělými. Jeli jsme tam jen z důvodu zařazení, tj. v jaké skupině bude Vítek hrát. Po lékařském vyšetření byl zařazen do skupiny 8.“ (Rozlišuje se deset funkčních tříd pro spastiky, amputáře a ostatní postižení - v jejich rámci se rozlišují od 1 do 5 sedící (vozíčkáři) a od 6 do 10 stojící hráči - a jedna třída pro mentálně postižené, Zdroj: ČPV).

,,V Ostravě si zahrál ve skupině s protihráči, kteří měli všichni už nějakou olympijskou medaili. S Belgičanem Mathieuem LOICQUEM (pozn. držitel zlaté olympijské medaile ve dvouhře a ve čtyřhře z Athén z roku 2004) Vítek prohrál 3:1 na sety. Byla to zkušenost a poznali jsme, že můžeme za dva až tři roky hrát s těmi nejlepšími o přední umístění na světě.“

,,V handicapovaných není skoro žádná možnost porovnání se světem, v tomto věku je výjimečné, že Vítek hraje na takové vysoké úrovni stolní tenis. Pořádají se jen světové hry hanicapované mládeže, které se zrovna letos konají v Praze, ale Vítek byl celý červen zraněn a z důvodu růstu se mu vyráběla i nová protéza, a tak se této akce nezúčastní,“ říká Josef Špalek.

V letošní sezóně se posledním rokem řadil do kategorie mladších žáků, ačkoliv na ty nejvyšší příčky pochopitelně nedosáhl, tak se svými vrstevníky statečně držel krok. Ve svém rodném kraji ale dosáhl na titul krajského přeborníka nejen mezi mladšími žáky, ale i mezi staršími. Za Aš pravidelně hraje také krajskou soutěž mužů.

,,Díky stolnímu tenisu mám spoustu kamarádů po celé republice. Kamarády mám ale i mezi handicapovanými, a to přímo reprezentanty Dana HORUTA, Davida PŮLPÁNA a Ivana KARABCE, ten je nejlepší. Mými vzory ale zůstávají Němec Timo BOLL a Švéd Jan-Ove WALDNER. Ti jediní dokázali porážet Číňany,“ uzavírá mladý stolní tenista.

Vítkovo zaujetí pro stolní tenis je hodno obdivu. Připomíná tu pravou podstatu sportu, na kterou se často zapomíná, a sice hrát především pro radost. A kdo ví? Třeba si jednou ašský talent také na krk pověsí paralympijskou zlatou medaili stejně jako Ivan KARABEC.

Vít ŠPALEK  byl navíc slavnostně zvolen talentem roku v kategorii žáků 5.-9. tříd. Odborná osmičlenná porota, které předsedala slalomářka Šárka STRACHOVÁ, se na tom shodla právě dnes.

Informace k anketě talent roku sledujte zde.

Na stránky České asociace tělesně handicapovaných sportovců se dostanete tady.Komentáře: 0

Zanechat komentář