Pinčesobchod
SK Dobré bude od příští sezóny v novém ,,kabátku"
Kategorie: Rozhovory / 28 Června 2016

Východočeský  tým od příští sezóny posílí tři nové hráčky. 

Východočeská obec Dobré ležící nedaleko Rychnova nad Kněžnou nemá více než tisíc obyvatel. Přesto je tato vesnička rozkládající se v podhůří Orlických hor stolně-tenisové veřejnosti dostatečně známa. Nejvíce právě v souvislosti s ženským pinkem u nás. Českou extraligu doberské fialky, jak si tým říká podle charakteristické barvy dresů, začaly hrát od roku 2010, čemuž předcházelo vítězné finálové klání play-off 1. ligy žen, ve kterém přehrály havířovské stolní tenistky.  

Klub, který byl založen v přelomovém roce 2000, se již od svých počátků podřizoval výchově mládeže. Největších úspěchů dosahovala především děvčata. ,,Získaly jsme několik zlatých i dalších medailí z Mistrovství ČR staršího žactva i dorostu,“ říká Daniela ROZÍNKOVÁ, která v týmu působí od samotných začátků. Ona sama v roce 2008 získala v Mostě titul Mistryně ČR v kategorii starších žákyň a tentýž rok dosáhla na zlato i ve družstvech kadetek po boku Simony Šlehobrové.

Studentka čtvrtého ročníku mezinárodního obchodu na Metropolitní univerzitě v Praze trénuje již třetím rokem na pražském El Niňu a žádné změny neplánuje. Daniela Rozínková tak v Dobrém stále pokračuje v rodinné tradici. Vždyť zde hraje i její starší sestra Michaela ZEMANOVÁ i mladší sestra Monika ROZÍNKOVÁ. V extralize letos pravidelně nastupovala i sestřenice Kateřina ROZÍNKOVÁ.

V Dobrém se po postupu do extraligy vystřídala ale i celá plejáda dalších hráček - Olesja STACHOVÁ (nyní SVS Hradec Králové), Slovenka Simona LAZARČÍKOVÁ, Aneta KONEČNÁ (dříve Martínková) nebo Ivana PELCMANOVÁ (nyní VfL Oker v německé Regionallize). V letošní sezóně se v klubu představila Miroslava SÁGLOVÁ a Švédka Daniela MOSCOVITS.

,,Tato sezóna byla mimořádně těžká. A to nejen pro mě jako hráčku, ale i pro celý klub. Na začátku jsme měly vysoké ambice, ale díky dlouhodobému zranění Daniely Moskovits, která k nám přišla jako očekávaná jednička týmu, jsme celou sezónu odehrály prakticky ve dvou. Díky tomu si myslím, že konečný výsledek pro nás byl nad očekávání reálné situace. (pozn. SK Dobré se probojovalo do play-off, kde podlehlo Frýdlantu n/Ostravicí. V základní části se Dobré umístilo na šestém místě.) Věřím tomu, že to špatné jsme si teď na dlouhou dobu vybraly a příští sezóna bude i díky velkým změnám v týmu naprosto o něčem jiném,“ doufá Daniela Rozínková. Podobné pocity z právě uplynulé sezóny sdílí i trenér fialek Aleš SVITÁK. ,,Do spokojenosti s právě skončenou sezónou mají moje pocity hodně daleko. Chtěli jsme stavět na Švédce Daniele Moskovits, ale ta za nás prakticky neodehrála ani jedno utkání zdravá. Dlouhodobě zraněný kotník ji vyřadil ze sestavy. Tak smolnou sezónu jsem ještě nezažil.“

Současný reprezentační trenér juniorek působí v Dobrém téměř dvě sezóny. ,,Ze začátku jsem vypomáhal trenérovi Honzovi Šplíchalovi a později jsem nakonec převzal extraligu žen,“ popisuje své začátky v klubu. Jeho asistentkou je Andrea MACUROVÁ - dlouholetá hráčka SK Dobré. I ona si v uplynulé sezóně vyzkoušela nejvyšší českou ženskou soutěž, ale především je teď i hlavní oporou druholigového ,,béčka“.

,,Aleš je veselý člověk s mnoha nespornými trenérskými zkušenostmi. Dokáže poradit, vyhecovat, uklidnit a také uvolnit atmosféru občasným vtípkem, který často doplní i Andrea Macurová. Mimo to je ale i hodně náročný a očekává stále lepší výkony. Myslím, že společně s Anďou vytvářejí skvělý trenérský tým,“ shrnuje Daniela a oceňuje i doberské publikum: ,,Diváci chodí na naše utkání pravidelně a na české poměry opravdu v hojném počtu. Klub pro ně navíc organizuje slosovatelné tomboly, autogramiády hráček nebo různé ankety.“ Nejen diváci ale i celý klub teď určitě očekává, jak se v týmu uvedou nové posily. A kdo to vlastně bude?

KRISTÝNA ŠTEFCOVÁ (19 let, pochází z Horky u Chrudimi, doposud hrála a trénovala v rakouském Linzi, v současné době studuje Sportovní lyceum v Chrudimi, je několikanásobnou Mistryní ČR v mládežnických kategoriích, na MEJ v ruské Kazani v roce 2011 skončila ve čtvrtfinále dvouhry kadetek a získala i několik medailí z kadetské i juniorské dvouhry na Pro Tourech)

1. Co tě vedlo k návratu do české extraligy?

Podmínky v Linzi se zhoršily. Atmosféra už nebyla to co bývala. Vracím se ale také kvůli škole.

2. Proč právě do Dobrého?

S holkama se známe. Myslím, že už teď jsme skvělá parta. Navíc to mám do Dobrého velice blízko z domova a mimo to mi Dobré nabídlo skvělé podmínky.

3. Jak dlouho jsi v Linzi působila a co ti to dalo?

V Linzi jsem hrála pět let. Získala jsem spoustu zkušeností a trénovala s těmi nejlepšími v Evropě.

4. Kde budeš trénovat v příští sezóně?

Trénovat budu v Havířově, kde na mě bude dohlížet klubový trenér Aleš Sviták. Na spolupráci s ním se velmi těším. Působí na mě velice pozitivně.

4. Jak by jsi zhodnotila tuto sezónu?

Letošní sezóna nebyla úplně podle mých představ. Na Pro Tourech jsem nijak neoslnila. Vždycky jsem si uhrála to svoje. Na MČR v Jablonci jsem si zranila hned v prvním zápase loket a pak jsem vypadla poměrně brzy. Zranění a nemoci se mi letos nevyhýbaly. Co se týče mých individuálních výkonů, tak to bylo po celou sezónu jako na houpačce. Nicméně se svými výsledky v rakouské Bundeslize jsem poměrně spokojená.

5. Naposledy jsi hrála PRO TOUR v lednu, v Maďarsku. Od té doby jsi ale žádný jiný nehrála, ačkoliv jsi byla původně nominována na Pro Tour do Polska, který se konal v dubnu. Na poslední chvíli jsi byla z nominace vyřazena. Proč?

Nevím proč. Nikdo mi nic neřekl. Někdo asi rozhodl, že nepojedu, tak jsem nejela. Ale rozhodně to nebylo kvůli zranění.

6. To je trochu zvláštní, když uvážíme, že na světovém žebříčku jsi v té době byla šestou nejvýše postavenou českou hráčkou hned po Ivetě Vacenovské, Haně Matelové, Renátě Štrbíkové, Daně Čechové a Kateřině Pěnkavové. Navíc se ještě věkem řadíš do kategorie U21.  Nakonec jsi nejela ani na PRO TOUR do Chorvatska, na konci května.

Ano, ani tam jsem nejela. Tam byly nominovány jiné hráčky. Teď už se soustředím na příští sezónu a budu doufat, že se někam podívám.

7. S tím tedy souvisí i poslední otázka. S jakými ambicemi vstupuješ do příští sezóny?

Každopádně chci tuto sezónu co nejdříve hodit za hlavu. Budu makat a soustředit se na tu další. V nadcházející sezóně mým cílem bude uspět v extralize, pokusit se zahrát nějaký dobrý výsledek na Pro Touru a také ne připravovaném ME U21.

DAGMAR BLAŠKOVÁ (23 let, pochází z Volar, od roku 2010 hrála extraligu ve Frýdlantě nad Ostravicí, v současné době je ve čtvrtém ročníku 1. Lékařské fakulty (všeobecné lékařství) Univerzity Karlovy, je rovněž několikanásobnou Mistryní ČR v mládežnických kategoriích, na MEJ v ruské Kazani v roce 2011 výrazně stála za 7. místem družstva juniorek, medailově se prosadila i v zahraničí)

1. Jak by jsi zhodnotila své dosavadní působení ve Frýdlantě?

Určitě to byl nejlepší tým, ve kterém jsem do té doby byla. Já, Kačka Tomanovská, Karin Adámková, Maruška Hrachová a samozřejmě když se k nám později připojila i Hanka Bartošová, jsme tvořily skvělou partu. Nebylo to jen o tom, že jedeme na zápas, kde musíme podat co nejlepší výsledek. Bylo to i o něčem jiném. Nedokážu říct, který rok byl pro mě nejlepší. Všechny byly dobré, ale každý jiným způsobem. Co se týče výsledků, tak určitě první dva roky, kdy jsem pravidelně trénovala, jsem podávala své nejlepší výsledky. Pak přišla na řadu vysoká škola a trénink pomalu ustával, až ustál téměř úplně. A co se týče party, tak byl pro mě nejlepší poslední rok. Do týmu se připojila moje sestra Zdenka a spolu s Hankou, s Maruškou a samozřejmě také s Martou Novotnou jsme už nebyli jen tým, byly jsme rodina. Proto se mi z Frýdlantu odchází tak těžko. Budou mi chybět a bude to těžký, stát proti nim. Každý rok jsme vlastně vybojovaly třetí místo, což si myslím je velký úspěch. Do letošního roku jsme hrály v hale ve Frýdlantu, chodila spousta fanoušků všech věkových skupin, takže atmosféra byla super. Letos jsme se ale musely přemístit na ostravské sportovní gymnázium, takže diváků ubylo, ale i tak si myslím, že účast byla slušná.

2. Proč ses rozhodla přestoupit do Dobrého?

Důvodů k přestupu bylo víc. Ani nedokážu říct, co bylo na prvním místě. Určitě je to vzdálenost. Co do Frýdlantu přestoupila ségra, tak nás na každý zápas vozil taťka. Z Volar nám cesta tam a zpátky zabrala minimálně deset hodin, a to je opravdu dost náročné. Nejen fyzicky, ale i psychicky. Já se musím dost často učit na zkoušky, takže pravidelně koukám do knížek celou cestu. Takže do Dobrého to máme přeci jen o něco blíž. Další důvod byl určitě ten, že budeme v týmu čtyři hráčky, takže nemusím odehrát každý zápas a budu mít víc času na školu. A poslední důvod je ten, že nabídku dostala i Zdenka, takže budeme zase spolu.

3. Studuješ medicínu. Asi ani nemusím zdůrazňovat, jak náročný obor to je. Zvlášť potom na Karlově Univerzitě.

Zatím se mi daří to nějak skloubit dohromady, snažím se chodit trénovat o víkendu se ségrou, když nemáme zápas, ale přes týden nechodím vůbec. Letos mám pomalu každý týden zkoušku, takže přes týden jen ležím v knížkách. Teď jsem ve čtvrtém ročníku, takže mi chybí ještě dva roky. Čekají mě ještě přijímací zkoušky na stomatologii. Kdyby mě přijali, tak bych studovala dvě vysoké najednou.

4. Myslíš, že tě studium medicíny ,,odřízlo“ z reprezentace?

Dá se říct, že to vím stoprocentně. Když jsem končila juniorky, vyhrála jsem mistrovství republiky. Poté jsem poměrně dost dobře zahrála v soutěži družstev na MEJ v Kazani a společně s Karin Adámkovou jsme se nominovali na MSJ do Bahrajnu. Bohužel ani jednu z nás nevzali a jeli jenom kluci. U mě uvedli důvod, že půjdu studovat medicínu, takže nemá cenu, aby mi to platili. V tu dobu jsem ještě ani neměla podanou přihlášku, jen jsem to říkala a už mě odřízli. Takže po tomhle jsem i ztratila chuť, abych se o něco snažila.

5. To mi něco připomíná. Přejděme teď raději k tvé mladší sestře Zdence. Měla v tobě asi velký vzor.

Když ještě byla malá a s pinčesem začínala, řekla, že jejím hlavním cílem je, být lepší než já. Nic jiného, jen tohle a dosáhla toho na můj vkus až příliš rychle. Už od začátku jsem ale věděla, že bude dobrá. Vycházíme spolu opravdu dobře. Je to prostě moje mladší ségra. Moc jí přeju, aby to někam dotáhla. Já vždycky říkala, že u mě je na prvním místě škola a věděla jsem, že to nebudu hrát dlouho, ale u ní je to jiné. Má talent a velikou šanci, že to jednou dotáhne daleko. I přes to, že trénuje v Prachaticích s chlapama, kterým ještě musí rodiče platit, aby s ní šli vůbec hrát, tak je nejlepší nejen ve své kategorii, ale poráží i holky o šest let starší. A nejen ty. Takže jí držím palce, aby to jednou dotáhla daleko. !!! A ještě malá odbočka. V nějakém článku na internetu Zdenka uvedla, že mě poráží a že se jí bojím, a prot hrajeme ve stejném týmu. Tak to rozhodně není pravda :-D Na tréninku ještě pořád ode mě dostává, takže bych to ráda uvedla na pravou míru. :-)

Zdena BLAŠKOVÁ (15 let, pochází z Volar, doposud hrála extraligu ve Frýdlantě nad Ostravicí, od příštího školního roku bude studovat pražské gymnázium Nad Štolou ve speciální třídě pro sportovně talentovanou mládež, i přesto že jí je teprve patnáct, tak je několikanásobnou Mistryní ČR ve všech mládežnických kategoriích, letos slavila titul v kadetkách, juniorkách i postjuniorkách, vloni na MEJ v Bratislavě dokráčela do čtvrtfinále kadetské dvouhry, medailové úspěchy sbírá i na Pro Tourech, aktuálně se pohybuje na 9. místě kadetského světového žebříčku)

1. Často se v poslední době o tobě píše a mluví. Jak snášíš tu slávu kolem sebe?

Dříve se o mně moc nepsalo, spíše jen v okresních novinách, ale nyní už i v Mladé Frontě a dalších novinách. Zatím to určitě beru jako pozitivum, jelikož ping-pong není až tak známý a myslím, že tímhle ho můžeme spolu s ostatními proslavit.

2. Jak by jsi zhodnotila svou poslední sezónu ve Frýdlantě?

Letos se mi moc nedařilo, čekala jsem lepší výsledky, ale porážela jsem hráčky, které bych měla, takže myslím, že to bylo nakonec slušné. Na příští rok v Dobrém se těším, budeme super parta mladých holek, takže se budeme snažit uhrát co nejlepší výsledky, jelikož budeme asi nejmladší družstvo extraligy.

3. Jak vycházíš se svou starší sestrou Dášou?

Vztah máme skvělý. Z ápasy spolu moc nehrajeme, ale je pravda, že v tréninkových zápasech mě obvykle porážela. Ale pro mě je něco jiného tréninkový zápas než například extraligový. Takže kdo ví, jak by to vypadalo. Ale i když netrénuje, tak hraje super a je těžké jí porazit.

4. Kdo vlastně tvoří tvůj trenérský tým?

Po herní stránce se připravuji pod vedením Jaroslava Kunze, Michala Vávry, Milan Zaunmüllera, ale trénuju i s Dášou. Co se týče kaučování tak mě vede Tomáš Vrňák, který se mi věnuje i když jsme v RCM v Praze, dále Marie Hrachová a taťka.  

O svých ambicích pro nadcházející MEJ chorvatském Záhřebu Zdenka podrobněji hovořila zde

Jak si povede mladý ambiciózní celek v příští sezóně teprve uvidíme. Kouč Aleš SVITÁK má ale jasno. ,,Nejen já, ale i celý tým očekáváme, že budeme prohánět snad všechny týmy ze současné špičky. Každopádně bychom rádi bojovali o medailové pozice. Jak se nám záměr podaří prozradí  až příští sezóna."Komentáře: 0

Zanechat komentář