V 1. Bundeslize zůstává už jen Hanka MATELOVÁ. Její týmová kolegyně Dana ČECHOVÁ přestupuje do Řeznovic.
Zatímco Hana MATELOVÁ se už těší na svou čtvrtou sezónu v prvobundesligovém TTG Bingen/Münster-Sarmsheim, tak její týmová kolegyně Dana ČECHOVÁ už má jiné plány. Úřadující Mistryně ČR ve dvouhře žen se zejména z rodinných důvodů rozhodla přestoupit do Řeznovic. ,,Je to mladý klub, ve kterém působí mladí a fajn lidé, klub je ambiciózní a nachází se jen asi 30 km od mých rodičů a 20 km od mého bratra. A domluva na podmínkách mého působení v MK probíhala již od začátku bez problémů.“ Letos Řeznovice poprvé prorazily do semifinále české extraligy. Tým táhla na pozici jedničky Kristýna Mikulcová, kterou doplňovala Simona Šlehobrová, Barbora Kapounová a Alexandra Pelcmanová. I v příští sezóně by tyto hráčky měly v Řeznovicích setrvat.
Nelehké začátky
Dana Čechová odehrála v Bingenu devět výjimečných sezón, ještě předtím ovšem působila v dalších německých klubech. ,,Moje začátky v Německu nebyly úplně ideální. Poté co jsem první rok s Homberg TS postoupila z druhé do první Bundesligy, manažer rozpustil téměř celý tým. Pak jsem měla domluvený klub v druhé Bundeslize, který mi po pár týdnech, těsně před koncem přestupů, řekl, že berou někoho jiného. Tak jsem narychlo sháněla ještě klub a přestoupila jsem na dvě sezony do severní druhé ligy do FC Hannover. (pozn. 2. Bundesliga byla ještě před relativně nedávnou reorganizací rozdělena do dvou částí – na sever a jih, nyní je jednotná pro celé Německo.) V Hannoveru to bylo fajn. Zejména také proto, že jsem v týmu hrála se svojí již dlouholetou kamarádkou Anetou Konečnou (Martínkovou). No a pak Hannover již neměl zájem na mém působení, ale již jsem byla po těch třech letech pozitivně zapsána v Německu a dohodla jsem se tak s Bingenem, který již v té době patřil mezi přední kluby v druhé Bundeslize jih.“
Konečně v 1. Bundeslize
,,Bingen je nádherné menší městečko. Rozkládá se na soutoku dvou řek Rýna a Nah. Kolem dokola jsou samé vinice a v Bingenu samotném spousta vinařství. Zamilovala jsem si to město již při první návštěvě. Lidé jsou vřelí, vstřícní a otevření. Neobvykle na německou mentalitu. Krásná sezóna pak byla když jsme postoupily do první ligy. Bylo to dost nečekané, ale my jsme soutěž vyhrály bez porážky. V týmu byla super parta. Dodnes jsem kamarádka s Julií Lutz, se kterou jsme v Bingenu začínaly. Byli jsme jí např. loni na svatbě a stejně tak ona byla na té naší. No a pak další takový velký okamžik byl, když jsme se první rok v 1.BL udržely. Bylo to strašně těžké a já jsem si hrozně moc přála hrát 1.BL dál.“
Foto: Antonín Bělonožník
První Bundesliga se hraje stejně jako většina zbývajících německých soutěží ve čtyřech hráčkách do šesti vítězných bodů, přičemž se rozlišuje tzv. horní a spodní kříž. Obecně vzato platí tedy pravidlo, že hráčka hrající na vrchním kříži se v zápase neutká s hráčkou na spodním. V jednom soutěžním utkání, tak každá hráčka odehraje maximálně dva zápasy a čtyřhru. Tento systém se zcela odlišuje od české ženské extraligy, a proto je velmi obtížné jakékoliv srovnání.
,,Herní systém mi vyhovoval. Myslím si ale, že kvalita soutěže by se dala vylepšit, kdyby jednotlivé týmy byly jen tříčlenné. Pozvedlo by to jak úroveň 1.BL, tak i soutěží pod ní. A dále si myslím, že platit 4 hráčky v základu plus rezervu, je v dnešní době již hodně finančně náročné a tím pádem redukce hráček na tři v každém týmu by i výrazně ulehčila situaci manažerům v klubech. Samozřejmě nelze srovnávat kvalitu horního a dolního kříže. Horní kříž dělá 1.BL nejkvalitnější soutěží v Evropě,“ říká Dana Čechová a souhlasně přitakává i Hana Matelová: ,,Horní kříž 1.BL skutečně patří k nejlepším ligám v Evropě. V každém zápase jsem nastupovala proti výborným hráčkám. Jako pozitivum oproti české extralize vidím právě kvalitu soutěže a větší divácký zájem. Menší nevýhodu zase v hracím systému. Vlastně už půl roku dopředu vím, s jakou soupeřkou se utkám. Chybí takový moment překvapení. Nedá se moc vymýšlet sestava jako v české extralize.“
Poslední sezóna
Letos se TTG Bingen/Münster-Sarmsheim umístil čtvrtý. Titul získaly hráčky Berlína Eastside nastupující v sestavě: Petrissa Solja, Shan Xiaona, Georgina Pota, Yui Hamamoto, Miyu Kato. V předchozích letech jsme obsadily již i vyšší příčky, ale je nutno podotknout, že celky, jež skončily před námi, tak pro letošní sezonu posílily. Liga byla podstatně vyrovnanější. Bingen v lize rozhodně patřil mezi přední kluby co se týká návštěvnosti. Počet fanoušků se samozřejmě lišil podle kvality soupeře. Chodilo k nám něco mezi 100 - 200 fanoušky na zápas. Ale proti Berlínu jsme měli i 300. Vesměs fanoušci stálí, které jsme si v průběhu let získaly. Atmosféra vždy bouřlivá při vyrovnaných zápasech. Fanoušci ocení dlouhé výměny, ale byli vždy na naší straně, takže lehké pošťuchování soupeřů bylo taky součástí fandění.“
Foto: František Zálewský
Na vrchním kříži tým držela jednička Ding Yaping. Skvěle si na pozici dvojky vedla i Hanka Matelová, která od začátku sezóny bydlí a trénuje v Düsseldorfu. ,,Za sebe hodnotím sezónu velmi pozitivně. Se svou bilancí jsem spokojená. Mám pozitivní skóre, což byl můj cíl. Pár zápasů mi uteklo o kousíček, ale aspoň mám co zlepšovat v příštím roce. V Bingenu jsem zatím spokojená. Myslím, že soutěž mi hodně letos pomohla. Odehrála jsem spoustu kvalitních zápasů a získala nové zkušenosti.“ Matelová dokázala porazit i takové hráčky jako Petrissu Solju, Kristin Silbereisen či svou spolubydlící Barboru Balážovou. Slovenská reprezentantka se jako jedna z posledních kvalifikovala na OH do Ria na základě redukovaného olympijského žebříčku. Premiérově by se do Ria mohla podívat i Hanka Matelová. Zatím ale účast nemá stále jistou. Nicméně její šance jsou poměrně vysoké. ,,Čekám na oficiální potvrzení od ITTF. Podle mých propočtů by to mělo klapnout, ale nechci se ještě předčasně radovat.“ Definitivně jasno by mělo být na konci května. To Dana Čechová už si atmosféru olympijského turnaje vyzkoušela, a dokonce dvakrát. ,,Mým snem bylo odjakživa jet na LOH a zahrát si 1.Budesligu. Byla jsem na dvou LOH a zahrála jsem si první Bundesligu několik let, a to jak na spodním, tak i horním kříži.“
Letos si Dana Čechová na spodním kříži vedla výtečně. Dokonce nad svá vlastní očekávání. Soutěž zakončila s vysoce aktivní bilancí 20:7. ,,V první polovině ligy, po návratu po mateřské pauze, byly moje výkony dost nevyrovnané a hra ještě taková neupravená. Ale s postupem sezóny jsem našla opět svůj herní systém a musím říct, že jsem se svými výkony a výsledky opravdu spokojená. Takovou bilanci jsem si před začátkem ligy nepředstavovala. :-)“ Čtvrtou hráčkou Bingenu byla mladičká Wan Yuan. Pro příští rok zkušenou Čechovou nahradí další mladá posila – Francouzka Marie Migot.
TTC Roedinghausen v letošní sezóně
Českou zástupkyni budeme mít od příští sezóny i ve druhé nejvyšší německé ženské soutěži. Letošní finalistka dvouhry žen na MČR v Jablonci nad Nisou a vítězka úspěšnosti 3.Bundesligy-Sever Tamara TOMANOVÁ totiž ukončila své působení ve třetiligovém TTC Roedinghausen a od příští sezóny bude nastupovat v dresu severoněmeckého Kielu, který do 2. Bundesligy postoupil právě z 3. Bundesligy-Sever. ,,Letos to byla pro mě zvlášť úspěšná sezóna. Prohrála jsem pouze dvakrát, a to s Dijanou Holok, se kterou je to obvykle vždycky velmi vyrovnané a poté s Číňankou Li Sievers, která hraje s materiálem na forhendu. Oběma jsem ale porážku vrátila. Nakonec jsme v soutěži skončily na druhém nepostupovém místě, ale vzhledem k tomu, že klub stejně neměl chuť ani prostředky na 2. Bundesligu, tak jsem se rozhodla přestoupit do Kielu, který mě sám oslovil.Paradoxně je to sice ještě dál než Roedinghausen (pozn. Roedinghausen se nachází asi 100 km západně od Hannoveru), ale 2. Bundesliga stejně pokrývá celé Německo, a tak by mě cestování napříč celým Německem čekalo i v jakémkoliv jiném klubu, o kterém jsem uvažovala. Stejně jako doposud bych měla hrát na pozici jedničky, což je vždycky velká zodpovědnost. Ve 2.BL to navíc bude podstatně těžší, ale je to výzva.“
Český tým v Německu
Tomanová začínala v Německu před čtyřmi lety a do nového klubu přestoupila tehdy i se Simonou Šlehobrovou. V týmu už dlouho předtím působila Monika Hajáková (Rohlíková) a Lucie Křížová (Czyžová). ,,Rozhodně nejsem zastánkyní toho, že by tým měly tvořit pouze zahraniční hráčky. V tomto případě to byla pro mě ale velká pomoc. Se Simčou jsme se dobře znaly už od nejmladších žaček a do nového prostředí jsme tak vstupovaly spolu. Vzpomínám si na první zápas. Přišlo něco přes padesát diváků, fotografové a asi spousta důležitých osob. Pro tak malou vesničku jsme byly velkou raritou. Naštěstí jsme první zápas zvládly a na vítězné vlně jsme se nesly celou sezónu. Není divu, že jsme pak nebyly příliš oblíbené. Setkaly jsme se s různými naschvály. Když jsme někde na zápas přijely pozdě, tak jsme bez jakékoliv rozehrávky nastupovaly přímo ke čtyřhře. Nikdy nám soupeři nepovolili přesun zápasu, ale když si soupeř vyžádal přesun utkání dva dny předem, tak to problém nebyl. Vrcholem všeho bylo, že hráčka, kvůli které se utkání překládalo, pak stejně vůbec nehrála.“
Postup do 2. Bundesligy, ne vlastně do třetí
V roce 2014 TTC Roedinghausen postoupil do 2. Bundesligy, ale vzhledem k tomu, že v témže roce došlo k reorganizaci německých ligových soutěží, tak tým postoupil ,,pouze“ do nově vytvořené 3. Bundesligy-Sever. ,,Určitě to byla mnohem kvalitnější soutěž než Regionalliga, ale trochu nás mrzelo, že si 2. BL zase nezahrajeme, i když jsme si postup řádně vybojovaly.“ O rok později tým opustila Simona Šlehobrová, která tehdy přestoupila do Řeznovic. Postupně odpadla i Lucie Křížová. ,,Poslední rok jsem tak v Roedinghausenu zůstala víceméně sama. Přesto jsem si sezónu užila a myslím, že mě i nejvíce obohatila. Ačkoliv na mě Němci působí trochu odměřeně a rezervovaně, tak mě těší jejich divácký zájem. Třeba v Dusseldorfu. Tam probíhal nástup k utkání pomalu slavnostněji než co jsem zažila ve finále MEJ. Dalším kladem je velká variabilita hráček. Každá sezóna je úplně jiná. Utkala jsem se například se soupeřkami z daleké Indie, Nového Zélandu či Nigérie. Jako velké plus bych i hodnotila rychlost s jakou Němci informují o výsledcích utkání. Výsledek je na internetu k dispozici nejpozději do dvaceti minut po skončení. Některé týmy poskytují dokonce live-scoring."
TTC Roedinghausen ještě před příchodem Tomanové a Šlehobrové. Vpravo Monika Hajáková (Rohlíková), Lucie Křížová (Czyžová) a Nela Hájková. Už tehdy to byl tým složený z výhradně českých hráček.
Nicméně ani po odchodu Tomanové nezůstane 3. Bundesliga-Sever bez české účasti. Z Regionalligy si zde vybojovala postup Kateřina ČECHOVÁ s celkem Hannover 96. Česká juniorská reprezentantka v hannoverském středisku trénuje od začátku letošní sezóny. Více jsme o jejich nelehkých začátcích psali zde.
,,Začátek sezóny byl slabší. Chvíli mi trvalo než jsem se v novém prostředí rozkoukala. Po první půlce jsme byly na čtvrtém místě. Takže jsme si nějaké velké naděje na první místo určitě nedělaly. Je fakt, že pár zápasů jsme prohrály dost lehce, protože na spodním kříži hrály převážně náhradnice. Kdežto ve druhé půlce jsme vyhrály hladce téměř všechny zápasy s výjimkou dvou. To znamenalo, že jsme se v konečném pořadí posunuly na první místo o jediný zápas před Flensburg. (pozn. za Flensburg hrála další Češka – Martina Štiková). Řekla bych, že druhou část sezóny jsem odehrála opravdu dobře. Prohrála jsem pouze s Afričankou Funke Oshonaike (pozn. Nigerijská reprezentantka si vybojovala účast na OH v Riu de Janeiru) a s vedoucí ženou úspěšnosti Olgou Adamczyc.
Pro Kateřinu Čechovou bude příští rok posledním v juniorské kategorii a současně druhým rokem v dresu Hannoveru. ,,Tým je pohodový, příjemná atmosféra, spoluhráčky jsou milé a máme vše dobře zorganizované. Na zápasech bývá i jídlo což si vždy užívám, protože u nás v Česku nikdy nic takového nebývá, ale tady je zvykem vždycky pohostit soupeře nějakým bufetem. Hrajeme ve školní tělocvičně v Hanoveru, ale hala je v pořádku až na to, že podlaha docela klouže, ale vždycky máme mokré hadry. Na zápasy moc lidí nechodí. Záleží jak se to sejde.Ve třetí lize se chceme prozatím rozkoukat. O postupu do 2. Bundesligy moc neuvažujeme, ale rozhodně bychom neměli být slabý tým. Na spodním kříži bude hrát například Natalie Horak, což vůbec není špatná hráčka. (pozn. Natalie Horak hrála v Hodoníně nějaký čas extraligu )
Na opačném pólu Německa – ve 3. Bundeslize-Jih se letos pohybovaly dvě zkušené české hráčky, a sice Martina KORBELOVÁ (NSU Neckarsulm) a Hana VALENTOVÁ (Rapid Chemnitz). Jelikož obě nastupovaly na vrchním kříži, tak se nevyhnuly vzájemnému střetnutí, ve kterém byla v pěti setech lepší Martina Korbelová.
,,Myslím, že sezóna se nám docela podařila, již po první odehrané polovině jsme věděly, že máme jistotu hrát 3. Bundesligu-Jih i příští rok, což byl náš cíl. Nakonec jsme skončily šesté z deseti družstev s minimálním bodovým rozdílem na lepší umístění. (pozn. Chemnitz si vedl jen o kapánek lépe a skončil pátý.) Já jsem odehrála polovinu zápasů se skórem 14:4 a myslím, že svůj úkol pomoci družstvu z pozice jedničky, jsem splnila. Příští rok k nám přechází mladá kadetská reprezentantka Německa Tu Wenna. Předpokládám, že by tak měl být tým o něco silnější, ale hodně také záleží na tom, v jaké sestavě budou v příštím roce hrát ostatní družstva," říká Korbelová a dodává: ,,V Neckarsulmu jsem velmi spokojená, lidé jsou strašně fajn a spoluhráčky taky. Je to velký klub. Poslední hrací sobotu hrálo v hale současně pět družstev na deseti stolech. Diváckou kulisu máme nejlepší v naší soutěži, v průměru k nám chodí 97 diváků na zápas. Ovšem máme velkou výhodu, že doma hrajeme většinou současně s muži, kteří také nastupují ve 3. Bundeslize-Jih, takže diváci mohou sledovat dva zápasy najednou, což je určitě atraktivnější. (pozn. Za NSU Neckarsulm hrají stejnou soutěž Josef BRAUN a Roland KRMASCHEK. Letos skončili v tabulce na sedmém místě, když se ve druhé půlce museli vyrovnat se zraněním Rolanda Krmaschka).
Martina Korbelová v Neckarsulmu působí již čtvrtý rok. Dlouhou dobu hrála také 2. Bundesligu a tudíž může soutěže porovnat: ,,Úroveň současné 2. Bundesligy je hlavně na vrchním kříži výrazně silnější. Působí zde zkušené holky, které často v nějaké době nastupovaly v dospělé nebo juniorské reprezentaci své země. Ve 3. bundeslize jsou to naopak převážně mladé holky, které sbírají zkušenosti. I když paradoxně poslední zápas letošní sezóny jsem si zahrála proti Kriszti Toth.“
Pokud vás zajímá ještě více, tak si můžete přečíst článek o dalších Češkách hrajících v německých nižších ligových soutěžích zde. Řada z nich přitom hrála českou extraligu nebo 1. ligu. V Německu jsou vesměs spokojené a do Česka se většinou vracet nechtějí. O 2. Bundeslize mužů, ve které letos hrálo šest českých špičkových hráčů, najdete více podrobností zde.
Martin napsal:
14 Května 2016
IP: 89.29.13.*
Super článek.
Zdeněk Chovančí napsal:
15 Května 2016
IP: 93.185.11.*
Solidní přehled o hráčích v Německu, navíc zpracovaný hráčkou, která tam hraje dlouhodoběji, zná plusy i mínusy těchto startů.
Pro celkový rozbor je nutný čas. Fandím všem zejména Haně Matelové, dále pak do 2. ligy jdoucí Tamaře Tomanové a do 3.ligy postupující Kateřině Čechové. Samostatnou chválu si zaslouží Dana Čechová a její podřízenost mateřství.
Vašek napsal:
16 Května 2016
IP: 37.48.7.*
Za všemi články tohoto internetového magazínu vidím spoustu práce a stráveného času. Výsledkový servis, rozbory turnajů, soutěží, různé ankety, ale především tyto pohledy do "zákulisí" jsou skvělou propagací stolního tenisu i když bohužel zatím pouze v "naší komunitě". Jsem však optimista, biatlonisté a biatlonistky také před 10 lety, také neměli na růžích ustláno a vše se může změnit, pouze to chce nějakou úspěšnou generaci (alespoň na evropské úrovni


Alenka v říši d napsal:
17 Května 2016
IP: 89.102.105.*
Biatlon měl ale před 10 lety to štěstí, že se Jiří Hamza, po úspěšném projektu s ženským basketbalem v Žabovřeskách, rozhodl podobnou ideu prosadit i v biatlonu. Málo se ví, že on nejprve sehnal finance a až poté přišla úspěchy, ne opačně. My nikoho takového nemáme, tak nezbývá, než nejprve nějakým zázrakem získat úspěchy a pak se pokusit získat ty finance na výchovu nové úspěšné generace. Kéž by někdy v budoucnu zajímala veřejnost svatba stolní tenistky ( tenisty ) tak, jako Gábiny S(K)oukalové !
Petr David napsal:
18 Května 2016
IP: 37.48.10.*
Tamara se ukazuje jako skvela hracka, ale i super zurnalistka. Super clanky. Jen tak dale...
Zanechat komentář
- Letní soustředění v Hluku a v Bystřici pod Hostýnem 2021 / 08 Srpna 2021
- Pozvánka na 8. ročník Memoriálu Milana Hrachového / 07 Srpna 2021
- Ve slovenské Levici se otevírá nová hala / 06 Červenca 2021
- Reakce osobností na současný stav ve stolním tenisu před Konferencí ČAST / 17 Června 2021
- Reakce Ondřeje Lapčíka na stanovisko VV ČAST / 04 Května 2021
- Který z extraligových týmů nejraději sledujete v online přenosech? / 30 Dubna 2021
- Národní tréninkové centrum Havířov ve stěžejních souvislostech ležících mimo světla reflektorů / 20 Dubna 2021
- Několik otázek pro Vicemistra světa Mattiase Falcka / 12 Dubna 2021
- Specifika přípravy začínajících stolních tenistů dle názorů vybraných českých trenérů / 18 Března 2021
- MČR v Ping Pongu: Sadílek obhájil titul českého šampióna / 04 Červenca 2020
- Změny pravidel stolního tenisu ČAST k 1.1. 2016 / 02 Ledna 2016
- MČR v Ping Pongu: Sadílek obhájil titul českého šampióna / 04 Červenca 2020
- Petr David si podmanil oba týdenní Challengery / 12 Červenca 2019
- Studenti VŠB-TU získali v Olomouci stříbro ze družstev! / 24 Června 2017
- Devět medailí z ME veteránů!!! / 06 Červenca 2015
- Jin Ueda, Misaki Morizono, Yin Hang a Yang Ha Eun nejlepší v Tokyo / 25 Říjena 2009
- Tamara Tomanová odchází z Havířova do Německa / 26 Června 2012
- ME do 21 let: Parádní úspěch pro Slováky! Stříbro v deblu pro Adama Brata a Tibora Špánika / 11 Března 2019
- TT Star Series: Antonín Gavlas - Jiří Vráblík 3:0 / 22 Listopadu 2019
- Kompletní slovenské žebříčky k 1.1. 2019 / 01 Ledna 2019