Pinčesobchod
Češi ve 2. Bundeslize! Jaká byla jejich sezóna?
Kategorie: Zahraničí / 21 Dubna 2016

V právě uplynulé sezóně si druhou nejvyšší německou soutěž zahrálo celkem šest Čechů: Michal OBEŠLO (TuS Fürstenfeldbruck), Tomáš SADÍLEK (TTC Fortuna Passau), František KRČIL (Fortuna Passau), Marek KLÁSEK (TSV Bad Königshofen), Richard VÝBORNÝ (TSV Bad Königshofen) a Petr DAVID (TV 1879 Hilpoltstein). Jaká byla jejich sezóna?

Na úvod začněme krátkým exkurzem do historie 2. Bundesligy. Tomáš SADÍLEK strávil v bundesligovém Passau celkem deset let své aktivní hráčské kariéry, a tak může k soutěži ledaccos říct: ,,Dříve se hrála 2. Bundesliga v šesti hráčích a byly dvě skupiny - severní a jižní. Liga byla vždy především na vrchních postech velmi silná. S postupem času týmy stále posilovaly, a to i na středu a spodku sestavy. Druhou nejvyšší německou mužskou soutěží prošli za ta léta i takoví hráči jako Mizutani, Ovtcharov, Filus, Kishikawa, Apolonia, Gacina, Morizono, Mengel a mnoho dalších skvělých hráčů. Před třemi lety proběhla v německých soutěžích reorganizace, jejímž cílem bylo vytvořit pouze jednu celoněmeckou 2. Bundesligu. Ta se hraje již pouze ve čtyřech hráčích a je logicky ještě kvalitnější,“ podává základní informace Sadílek.

Tomáš Sadílek v dresu Fortuny Passau odehrál deset sezón.

Letošní ročník 2. Bundesligy mužů se mohl pochlubit nejen vysokou herní kvalitou, ale také značnou vyrovnaností týmů. A tak není divu, že nebyla nouze o různé zlomové okamžiky a zvraty. ,,Vedle starších a zkušenějších zde hraje i spousta mladých nadějných hráčů. Dovolím si říct i budoucích hvězd. V loňském roce to byl například Jakub Dyjas, Anton Kallberg nebo Joao Geraldo. Letos například Can Akuzzu, Mizuki Oikawa, Kohei Sambe, Leonardo Mutti, Kazuhiro Yoshimura, Dennis Klein, Adam Szudi, aj. Jsou to všechno hráči, kteří se chtějí prosadit na mezinárodní scéně a tvrdě na tom pracují v německých tréninkových centrech (Ochsenhausen, Frickenhausen, Düsseldorf, Saarbrücken), líčí Marek KLÁSEK. ,,Hraje zde také spousta Číňanů,“ dodává ještě Petr DAVID.

Richard Výborný v dresu Bad Königshofenu

Pojďme se teď blíže seznámit s jednotlivými kluby, ve kterých čeští hráči působí. Co o nich míní?

Petr DAVID (TV 1879 Hilpoltstein): ,,Můj klub se nachází zhruba 15 km od Norimberku a má velice dlouhou historii. V minulosti zde hráli například David Marek, Tomáš Demek a nebo Jakub Kleprlík. Máme neskutečnou partu. Všichni jsme zhruba stejně staří. (pozn. Petr DAVID zakončoval sezónu jako jednička týmu, dále v pořadí Alexander FLEMMING, Nico CHRIST a Dennis DICKHARDT). Našim manažerem je bývalý starosta města Hilpolstein. Další zajímavostí je, že naše čtyřka pracuje jako pilot u Swiss Air.“

Marek KLÁSEK (TSV Bad Königshofen): ,,TSV Bad Königshofen je klub nacházející se v severním Bavorsku, toto starobylé městečko se šesti tisíci obyvateli leží kousek od měst Schweinfurt a Bamberg. Druhou Bundesligu klub hraje třetí sezónu a já zde působím druhým rokem. O rok déle zde hraje můj dobrý kamarád z dob reprezentace Richard VÝBORNÝ. Ten i letos dostál svému jménu a odehrál výbornou sezónu, když měl vysoce aktivní bilanci na horním i spodním kříži (z taktických důvodů mohl díky postavení trojky hrát na obou křížích). Třetím do party byl devatenáctiletý Japonec Mizuki OIKAWA. Ten po rozpačitém začátku zabral a byl nakonec nejlepším hráčem celé soutěže ve dvouhře (bilance 24:9) a společně se mnou také ve čtyřhře (12:3). Já jsem na spodním kříži odehrál první půlku lehce pozitivně (8:6), druhá mi vyšla téměř dokonale a měl jsem jen jednu prohru (12:1). Dvojkou týmu měl být mladý německý reprezentant Kilian ORT, ale ze zdravotních důvodů byl celou sezónu mimo hru.“

Tomáš SADÍLEK (TTC Fortuna Passau): ,,Město Pasov je krásné starobylé universitní město, ve kterém se stékají tři velké řeky (Dunaj, Inn, Ilz). Nachází se na rakousko-německých hranicích a asi 60 km od hranic českých. TTC Fortuna Passau je klub, který má dlouhou tradici a poměrně velkou členskou základnu. Život v klubu se netočí primárně jen kolem "áčka", jak to často bývá, ale organizuje mnoho dalších akcí. Já jsem přišel do Passau hrát 2. Bundesligu před deseti lety a osm let jsem hrál na pozici číslo jedna. Pro mě to bylo po sportovní stránce asi nejúspěšnější období, kdy jsem předváděl svůj nejlepší stolní tenis. Za tu dobu jsem v Passau potkal výborné spoluhráče a skvělé lidi (Martin Pytlík, Jürgen Hegenbarth, František Krčil, Michael Plattner, Mathias Habeson, Tomáš Přistal, aj.)“ (pozn. vedle Tomáše SADÍLKA a Františka KRČILA hrajících letos na spodním kříži se na tom vrchním představili Can AKKUZU a Frane Tomislav KOJIC).

Michal OBEŠLO (TuS Fürstenfeldbruck): ,,Fürstenfeldbruck se nachází v Bavorsku, asi 20 km od Mnichova. Klub byl spíše domácího ražení, žádný velký klub. Panovala tam přátelská atmosféra a rád jsem tam jezdil. Hrál jsem na vrchním kříži společně s Němcem Florianem SCHREINEREM. Na spodním kříži jsme pak měli Chorvata Filipa CIPINA a Srba Bojana CREPULJU. Bohužel jsem zde působil pouze jednu sezónu. Hlavní sponzor už nechtěl dál pokračovat.“

Marek Klásek je bojovník.

A jak celá soutěž dopadla? Jak už jsme nastínili výše, tak soutěž neměla jasného favorita a ve vedení se vystřídalo více týmů. Nakonec se ale z vítězství přece jen radoval tým s českými zástupci, a to TSV Bad Königshofen Marka Kláska a Richarda Výborného.

,,Ambicemi týmu bylo udržet se v soutěži a předvádět dobré výkony tak, aby na nás chodili diváci. Nepočítali jsme ovšem s tím, že Kilian Ort bude ze zdravotních důvodů celou sezónu mimo hru. Začali jsme smolně a po šesti odehraných kolech jsme byli se skóre 2:10 na posledním místě (!). Při tak vyrovnané soutěži a de facto jen ve třech hráčích (náhradník neměl výkonnost na druhou Bundesligu) se v té chvíli zdálo udržení se v soutěži téměř nereálné. To, co následovalo potom, je z kategorie science-fiction. Nafasovali jsme nové dresy a od té doby jsme v nich neprohráli jediný zápas až do konce sezóny! Devět vítězství a tři remízy ve třech hráčích nám nakonec stačily na první místo v soutěži. Nemyslel jsem si, že ještě něco podobného můžu ve své aktivní kariéře zažít. Dodám ještě, že se vše rozhodlo až v posledním kole, kde jsme přivítali na domácích stolech vedoucí TTC indeland Jülich (pozn. Lauric JEAN, Hermann MUHLBACH, Yoshihiro OZAWA, Ewout OOSTWOUDER). Ten v sedmi posledních zápasech nepoznal porážku. Abychom vyhráli, tak jsme Jülich museli nezbytně porazit, a to se nám před rekordí kulisou 607 diváků nakonec podařilo. Po výsledku 6:2 jsme se stali na skóŕe před Jülichem a Hilposteinem mistry 2. Bundesligy,“ vylíčil dramatickou cestu za titulem Marek KLÁSEK.

Fortuna Passau

Nějaký čas 2. Bundeslize vévodila i Fortuna Passau. Nicméně nakonec se musela spokojit až s umístěním ve středu tabulky.

,,Letošní sezóna ve 2. Bundeslize nebyla z hlediska klubu TTC Fortuna Passau tak úspěšná jako ta předešlá, kdy jsme skončili na druhém místě. Letos jsme jako tým předváděli velmi nevyrovnané výkony, což celkově stačilo až na 6.místo. Přitom na začátku sezóny jsme měli ambice rozhodně vyšší, a to i přesto, že z týmu odešli opory Daniel Zwickl a Jakub Dyjas. Nahradit je měli Frane Kojič a Can Akkuzu. Začátek sezóny byl z našeho pohledu ideální, výkony všech hráčů byly dobré a vcelku snadno jsme vyhráli první čtyři zápasy. Pak přišlo zlomové utkání s Hilpolsteinem, ve kterém jsme byli favorité. Smolně jsme jej prohráli 6:4 a od té chvíle jsme se začali herně trápit a naše výkony i výsledky byly jako na houpačce,“ zhodnotil výkon týmu Tomáš SADÍLEK.

Také Davidův Hilpoltstein se chvíli vyhříval na výsluní. ,,Měli jsme za úkol udržet se v 2. Bundeslize a nakonec jsme skončili třetí, což je nejlepší výsledek klubu v jeho historii (!). Letos to bylo hodně vyrovnané, dokonce jsme byli po první části sezóny i chvíli první. Druhá půlka ale už tak veselá nebyla. Šel jsem na pozici jedničky, kde jsem měl bilanci 7:9, ale z toho jsem šestkrát prohrál v pěti setech. V první půlce, kde jsem ale hrál na spodním kříži, jsem měl bilanci 15:1. Prohrál jsem jediný zápas proti Františkovi Krčilovi, který mi herně vůbec nesedí. Tady je vidět ten rozdíl mezi vrchním a spodním křížem.“

Petr David je v týmu spokojený

Špatně si zpočátku nevedl ani Obešlův TuS Fürstenfeldbruck, ale nakonec se tým v soutěži nedokázal udržet a skončil devátý.

,,Se svými individuálními výsledky jsem osobně docela spokojený. (pozn. s bilancí 22:12 byl Michal OBEŠLO pátým hráčem úspěšnosti a současně tak nejlepším Čechem v soutěži). Po týmové stránce už to taková sláva nebyla. První půlka ještě šla, ale druhá už byla hodně špatná. Poledních pět zápasů jsme navíc věděli, že klub po sezóně končí, a tak jsme podle mého názoru soutěž nedohrávali asi tak jak bychom měli. Před sezónou jsme se chtěli zachránit, ale to se nám nepodařilo.“

Michal Obešlo a jeho tým

NÁVŠTĚVNOST? ,,Každému hráči bych přál hrát před takovou kulisou a v takové atmésféře,“ říká Marek Klásek.

Německo je jakousi vyhlášenou Mekkou evropského stolního tenisu, o čemž svědčí i fakt, že na zápasy chodí velká spousta lidí, kteří vytvářejí tu správnou sportovní atmosféru. Jen pro srovnání: ,,Na naše zápay chodí pravidelně 350 lidí, ale na ty nejlepší zápasy bylo i přes pět set lidí. Zajímavé jsou naše zápasy proti Passau a Bad Königshofenem. Jsou to soupeři z Bayernu a obvykle to bývají krásná derby,“ konstatuje Petr DAVID. Jeho slova potvrzuje i Marek KLÁSEK: ,,Naše zápasy navštěvuje v průměru kolem 300 lidí. Záleží také na tom, jestli se ve stejném termínu hraje v okolí fotbal. Poslední kola to ovšem gradovalo a postupně jsme se přehoupli přes pět set lidí. V posledním zápase, kde se rozhodovalo o titulu přišlo rekordních 600 diváků.

V Passau i ve Fürstenfeldbrucku je už fanouškovská základna ,,slabší“ nicméně ve srovnání s poměry u nás přímo královská. ,,Co se týče návstěvnosti, tak jsme ve 2. Bundeslize patřili spíše k průměru. Na naše domácí zápasy chodilo v průměru 100 diváků,“ poznamenává Michal OBEŠLO a současně i on vyzdvihuje diváckou základnu v Bad Königshofenu a v Hilpolsteinu: ,,Tam návštěvnost překračovala i 400 diváků. Byla radost tam hrát.“ Tomáš SADÍLEK souhlasně dovává: ,,Passau je hlavně město kultury, ale i přesto na naše domácí zápasy chodilo průměrně 150 až 200 diváků. V některých klubech 2. Bundeligy však chodí i 500 až 600 lidí.

František Krčil

CESTOVÁNÍ? ,,Není úplně lehké po celodenním sezení v autě nastoupit k zápasu a podat kvalitní výkon,“ říká Tomáš Sadílek.

Největší komplikaci pro české hráče hrající v Německu tak většinou představuje zejména dlouhé cestování. Zvlášť když většina z nich dojíždí do Německa na zápasy až z opačného koutu republiky. To je i případ současného reprezentačního trenéra juniorů Marka KLÁSKA. ,,Na zápasy cestuji kombinovaně, buď do Prahy vlakem, z Prahy do Norimberku autobusem, z Norimberku do Schweinfurtu vlakem a pak ještě autem, když mě vyzvednou na nádraží. Tato varianta mi zabere celkem 11 hodin času. Anebo jedu vlakem do Ústí nad Labem a Richard VÝBORNÝ mě vezme autem. Takhle je to kratší a trvá to kolem 8-9 hodin. Každý kdo takto cestuje ví, že je to opravdu fuška podávat po tak dlouhé cestě optimální výkony. Navíc jsme ani neměli žádné dvojzápasy, takže je to opravdu velmi náročné.“

,,Cestoval jsem autobusem z Prahy do Mnichova. Samotné cestování mi ale nijak nevadilo, alespoň co se týče domácích zápasů. Ale na venkovní zápasy typu Jülich nebo Herne to už bylo hodně daleko,“ vypráví Michal OBEŠLO. (pozn. Tato města už jsou velmi blízko holandským hranicím). ,,Já na domácí zápasy cestuji autem a na venkovní se podle situace snažím i lítat,“ popisuje Petr DAVID. ,,I já na zápasy cestuji autem, a to vždy den před zápasem. Následuje trénink a další den domácí zápas nebo další cestování (někdy až 700 km) autem k soupeři,“ zakončuje Tomáš SADÍLEK.

Mistři 2. Bundesligy - Bad Königshofen

Kam teď povedou kroky českých hráčů? Budou si hledat nové angažmá, a nebo zůstanou ve svých klubech i pro příští rok?

Petr DAVID (TV 1879 Hilpoltstein): Jsem zde prvním rokem a příští rok budu určitě pokračovat.

Marek KLÁSEK (TSV Bad Königshofen): ,,Předběžně jsem s klubem domluven i na příští sezónu, ovšem na pozici číslo pět. Tudíž nevím, kolik toho odehraji.“

Michal OBEŠLO (TuS Fürstenfeldbruck): ,,Přestupuju zpátky do Švédska, do bývalého klubu. Švédská liga je v porovnání s německou 2. Bundesligou o trošku silnější. Hraje v ní dost Číňanů a spousta kvalitních Švédů, kteří nejsou v České republice ani známi. V tomto ohledu ani 2. německá Bundesliga o moc nezaostává. Větší rozdíl je v profesionalitě. Například ve Švédsku musí mít každý klub taraflex. V Německu se hraje na čem to jen jde. Na druhou stranu se ale Německo může pochlubit vyšší návštěvností.“

Tomáš SADÍLEK (TTC Fortuna Passau): ,,Za sebe mohu říci, že to byla pro mě asi nejsložitější sezóna jakou jsem v Passau odehrál. Po vydařeném začátku, kdy jsem vyhrál prvních 8 utkání v řadě, jsem onemocněl a následně se zranil. To bohužel do značné míry ovlivnilo moji kondici i formu a do Vánoc jsem se herně hodně trápil. Druhá polovina sezóny byla pro mě naprosto stejná jako ta první. Přesto, že jsem skončil s pozitivní bilancí utkání 18:14, musím říci, že hodnotím tuto sezónu z hlediska mých výsledků jako nejhorší ze všech 10-ti let, které jsem odehrál v 2. Bundeslize v dresu TTC Fortuna Passau. Není úplně lehké po celodenním sezení v autě nastoupit k zápasu a podat kvalitní výkon. Samozřejmě s přibývajícím věkem pociťuji tuto zátěž stále zřetelněji. Je to také jeden z důvodů, proč byla tato sezóna v dresu TTC Fortuna Passau moje poslední. V příští sezóně budu hrát ve slovenské Extralize a na své nové působiště se již teď velmi těším.“

František KRČIL a Richard VÝBORNÝ budou i nadále působit ve stejných klubech. Informace o Češkách hrajících vyšší německé ligové soutěže najdete zdeKomentáře: 4

Mara napsal:
22 Dubna 2016
IP: 78.108.157.*
Opravdu skvělý článek a zpovídání hráčů. Moc zajímave, verim ze podobnych rozhovoru se spickovymi hraci bude více

Martin napsal:
22 Dubna 2016
IP: 89.29.13.*
Super článek.

... napsal:
22 Dubna 2016
IP: 82.209.53.*
opravdu skvělé

Zdeněk Chovančí napsal:
22 Dubna 2016
IP: 93.185.11.*
2. Bundesliga je již velmi kvalitní soutěž. I proto takto zpracovaný článek je přínosem pro naše TT. Můžeme si udělat obrázek nejen o výkonech, ale i souvislostmi k zápasům.

Zanechat komentář