Pinčesobchod
Šimon Bělík: Cíl je jasný! Obhájit prvenství na Eurominichamps 2016
Kategorie: Rozhovory / 20 Září 2015

Jedenáctiletý Šimon Bělík (TJ Ostrava KST) je velkým příslibem pro český stolní tenis. Talentovaný ostravský odchovanec vyhrál na konci srpna jedenáctý ročník Eurominichamps ve Francii, obecně považovaného za neoficiální Mistrovství Evropy nejmladších stolních tenistů.

Jen v Šimonově kategorii startovalo celkem 128 hráčů. Navíc systém turnaje není vůbec jednoduchý. V pátek hráči absolvovali I. a II. stupeň ve čtyřčlenných skupinách. V sobotu se opět pokračovalo skupinkovým systémem ve III. a IV. stupni, ale skupin už bylo méně. Do hlavní soutěže postoupilo pak 32 hráčů, kteří hráli o konečné umístění. V neděli všechny soutěže jednotlivců vyvrcholily.

 ,,Psychicky nejnáročnější turnaj, co jsem kdy hrál. Navíc v obrovském horku, se stovkami hráčů, trenérů a diváků. Byl tam i moc špatný vzduch, což mi vadilo, takže jsem pořád chodil z haly ven do stínu na trávu, kde jsem odpočíval na osušce. Celkově jsem odehrál 15 zápasů, 6 v pátek, 6 v sobotu a 3 v neděli. Tím, že jsem je všechny vyhrál, tak jsem byl vždy do dalšího stupně zařazován většinou jako jednička do skupiny,“ popisuje Šimon. 

1. Který ze zápasů byl pro tebe na šampionátu nejtěžší? 

Nejtěžší pro mne bylo semifinále. Hrál jsem proti kamarádovi. S ním jediným jsem byl kousek od porážky, 1:2 na sety a 1:4. Ale dokázal jsem to otočit, bohužel pak Hugo Deschamps prohrál i o bronz a skončil čtvrtý.

2. A finále? 

Ve finále jsem měl s Rusem Ryzhovem problém s jeho servisem, který byl často neregulérní. Ve výměnách jsem si na něj ale věřil. Škoda, že jsem zbytečně pustil první set, kdy jsem vedl. Hlavně, že jsem ale vyhrál druhý set 20:18, prohrávat 0:2 by bylo nepříjemné. Po tomhle setu jsem byl aktivnější, třetí jsem kontroloval, ve čtvrtém jsem zase zbytečně pustil vedení a Rus zabojoval a srovnal na 2:2. Pátý set jsem mu ale nedal šanci. Hodně mě navíc povzbuzovala česká výprava spoluhráčů, rodičů a trenérů. Navíc mi hodně fandili i Slováci, Švédi a zejména Francouzi, prostě kámoši z jiných zemí.

3. Jaké národy ti přišly nejsilnější? Setkal ses s nějakými materiálovými hráči?  

Vždy jsou silní Francouzi, ale letos se mezi 16 dostali jen 3. Zdálo se mi, že byla letos ještě vyšší úroveň než loni. Oba Rusové, se kterými jsem hrál ve čtvrtfinále a ve finále, byli moc dobří, v Rusku jsou jednička a dvojka. Materialistů mezi kluky bylo málo, spíše mezi holkami. Všichni kluci hráli vesměs útočně.
 

4. Bezprostředně po Eurominichamps jsi odjel na další tréninkový kemp do Lucemburska. Jak se ti tam líbilo? S kým zajímavým ses setkal? 

V Lucembursku jsem už byl třikrát. Trénuje nás tam např. Zhang Yining, i když ta se věnuje spíše holkám. Prý možná nejlepší hráčka historie, přes 6 let světová jednička, která skončila ve 28, protože se vdala. Ale hlavní tam je Li Xiaodong, který mi často dával zásobníky. Ten byl asi 30 let u čínské repre. S oběma si dobře rozumím. Navíc tam taky potkávám nejlepší Evropany z ročníků 2002 - 2004 a pokaždé čínské sparingy.  

5. A tvé vlastní sportovní vzory? 

Jan-Ove Waldner, Zhang Jike a Petr Korbel.
 

6. Můžeš ještě přiblížit tréninkovou přípravu v Lucembursku?  

Tréninky v Lucembursku byly mnohem náročnější než kterékoliv v ČR. Ráno jsme běhali 1200 m a pak měli rozcvičku na čínský způsob. Potom dopoledne 2,5 hod. trénink. Odpoledne zase 2,5 hod. trénink. V rámci tréninku 15 - 30 min rozcvičení. Herní kombinace jen dopoledne. Odpoledne servis-příjem nebo servis-příjem-první útok a dohráváme. Pauzy na pití jen půl minuty. A samozřejmě každý den zásobník. Herní kombinace žádné složité, ale zaměřené na zdokonalování.
 

 

(Účastníci kempu v Lucembursku)

Letos bude Šimon BĚLÍK hrát 3. ligu na střídavý start za KST Slezan Opava vedle dalšího talentovaného hráče – Františka Onderky. Současně se možná představí i ve 2. lize za svůj mateřský oddíl, ale jinak bude hlavně nastupovat v divizi. Do budoucna si laťku nastavil skutečně vysoko. ,,Cílem je vyhrát vše, co bude možné v Evropě i ve světě :-P“

Vraťme se ještě ale k úplným začátkům v Ostravě. ,,Začínal jsem v šesti a půl letech, ještě ve školce ;-). Máma neměla k ping-pongu žádný vztah, hrála jen tenis a squash, ale teď je velký fanda. Táta ho kdysi hrál a teď se mi hodně věnuje. Mým prvním trenérem byl Zbyněk Bajger, který mě naučil všechny základní údery. Potom se mi věnoval Martin Bajger, který už se mnou hrál herní kombinace. Po něm mě převzal Jirka Bajger, u kterého jsem již byl v herní skupině a začínal jsem mít už úderovou jistotu.“

7. Jak si pochvaluješ spolupráci s Tomášem Demkem?  

Pochvaluji si ji velmi! Je energický a systematický. Žije ping-pongem. Nebál se mi zasáhnout do techniky, abych měl do budoucna šanci proti nejlepším. Určitě mi spolupráce s ním pomohla uspět na Euro Mini Champs 2015. Moc se mi věnuje a vysvětluje mi, co po mně chce a co dělám špatně a má na mě čas. Velmi jsem si ho oblíbil.  

8. Jak zvládáš skloubit školu s ping-pongem?  

Zatím zvládám školu na samé jedničky, stejně by mi doma nic jiného nepřipustili :-D Individuální plán nemám, dopoledne na tréninky nechodím. I když třeba chybím, tak je všechno v pohodě, protože paní učitelka mi taky moc fandí :-)

9. Jaké akce tě v nejbližší době čekají? 

Začátkem října TIS 2015 Final Selection Camp ve Slovinsku, ke konci října Stiga Masters Minimes v Belgii (TOP 12 hráčů r. 2004) a na přelomu října a listopadu bych rád jel na svůj první ITTF turnaj do Bratislavy.Komentáře: 8

Blackwhite napsal:
20 Září 2015
IP: 94.113.200.*
Rozhovor, jak s dospělým...

Martin M. napsal:
21 Září 2015
IP: 46.13.190.*
Hezký rozhovor.

Martin B. napsal:
21 Září 2015
IP: 89.176.183.*
Doufám, že se ti podaří splnit všechny cíle...

mean napsal:
22 Září 2015
IP: 95.85.212.*
tady má někdo cíle? To by mi mohl poradit, pokud se mu daří je i naplnit. Já si cíle raději žádné neurčuji. Pak je nenaplníte a jste zbytečně zklamán. A momentálně jsem šťastná, i bez cílů. Jsou to mantinely, které lidi brzí. A které si ale nastavují samy. žít ve stesu že nedosáhnu svého cílu, to je blbost. Stejně jako domněnky, jen lidi klamou. Jo láska ta hýbe světem, změní válku v mír. I když je neopětovaná, tak je to stejně boží.

Hele mean napsal:
23 Září 2015
IP: 178.72.192.*
dej si voraz jo podívej se na The Secret nebo si dej Hickse a i ty můžeš přestat závidět a mít všeho hojnost.Máme vše co v životě chceme.

??? napsal:
23 Září 2015
IP: 88.102.42.*
mean, doporučuji se nechat vyšetřit u psychiatra.

Magor napsal:
23 Září 2015
IP: 195.178.92.*
Paní nebo slečna má pravdu, nemůžeme ji odsuzovat, protože nevíme dle čeho hodnotí,vychází, ale na psych. to není. Každý máme své cíle a hodnoty.
Každý jest svého štěstí strůjce.

Věrozvěst napsal:
03 Říjena 2015
IP: 90.177.177.*
Téměř filozofické komentáře tady . Jak pozoruji malého Šimona, tak jeho žádné mantinely neomezují a ve stresu nežije ! Kéž vydrží, aby nám v budoucnu udělal trochu té radosti !

Zanechat komentář