Pinčesobchod
Ohlédnutí za MEJ 2015 v Bratislavě
Kategorie: Zahraničí / 19 Červenca 2015

Hlavní hvězdou šampionátu byla Zdena BLAŠKOVÁ. Skvěle jí sekundoval i Tomáš POLANSKÝ. Přesto česká reprezentace v Bratislavě nezískala ani jednu medaili.

 

Česká mládežnická reprezentace si z letošního MEJ v Bratislavě neveze domů žádnou medaili. To se snad naposledy stalo v roce 2006 na MEJ v Sarajevu. Nejlepším individuálním výsledkem je tak čtvrtfinálová účast kadetky Zdenky BLAŠKOVÉ, která navíc dotáhla družstvo kadetek na velmi pěkné páté místo. Blašková je tak určitě obrovským příslibem do budoucna, zvlášť když v kadetské kategorii bude pokračovat i příští rok. Totéž platí i o Tomáši POLANSKÉM. Česká juniorská jednička vypadla v Bratislavě v osmifinále s favorizovaným Francouzem Canem Akkuzu. Pokud to zevšeobecníme, tak junioři a kadetky ještě podali obstojné výkony. Na druhou stranu juniorky a kadeti byli naprosto nevýrazní a svými výkony spíše zklamali.

Blašková odehrála čtvrtfinále proti Švédce na stole číslo 1

Podívejme se ještě na bližší analýzu. Junioři měli rozhodně šanci na medaili v soutěži družstev. Na rozdíl od kadetek k nim byl los o poznání shovívavější. Slovinci byli k poražení, ale zkrátka chyběl poslední krok. Kadetky měly proti Rumunkám opravdu těžkou úlohu, ale odehrály vyrovnanou bitvu. Důležitou čtyřhru prohrály v pěti setech a Blašková s druhou nasazenou hráčkou turnaje Andreou Dragoman vedla dokonce 2:0 na sety.

Sedmnácté místo juniorek lze hodnotit z více úhlů pohledu, ale úspěch to rozhodně není. Mladému českému juniorskému výběru sice chyběla Barbora Kapounová, ale otázkou je, zda by ona sama nějak dokázala vylepšit umístění českého týmu. Když už nic, tak alespoň české juniorky zachránily účast v elitní skupině pro příští rok, což je pro ně samotné velmi důležité, protože všechny jsou ještě věkem o rok mladší a v chorvatském Záhřebu budou jejich ambice jistě mnohem větší. To kadetům se záchrana vůbec nezdařila. Konečné dvaadvacáté místo mluví za vše. Když přihlédneme k faktu, že před dvěma roky čeští kadeti slavili titul evropských šampiónů, je toto umístění více než jen zklamáním.

Patrik Klos a Jiří Martinko

V deblových disciplínách měli čeští hráči prostě smůlu. Některé vyřadil ze hry krutý los v úvodních kolech, ostatní většinou prohráli v pěti setech. To určitě zamrzí, protože čtyřhry jsou úplně o něčem jiném než dvouhry a právě tady se mladí čeští reprezentanti mohli prosadit. Také ve smíšených čtyřhrách jsme v posledních letech byli zvyklí na poněkud lepší výsledky. Je to věc názoru, ale nebylo by lepší, kdyby se neustále čtyřhry nekombinovaly s hráči z ostatních zemí? Anežka Ilčíková se Zdenou Blaškovou a Patrik Klos a Jirkou Martinkem jsou snad pádným důkazem.

O dvouhře už byla částečně řeč výše. Ponechme již stranou Blaškovou a Polanského a podívejme se na ostatní. Patrik Klos a Jiří Martinko sice hvězdili ve čtyřhře, ale ve dvouhrách vypadli až příliš brzy. Zvlášť od Patrika Klose se čekalo více. Špatně si nakonec nevedl Stanislav Kučera, který sice přešel přes první kolo ,,s odřenýma ušima“ ale poté ve třetím kole nepříjemně trápil Poláka Zatowku. Jakub Němeček se do třetího kola nedostal po sedmisetové bitvě s Francouzem Givonem.

Tomáš Polanský dohrál v osmifinále

Od kadetky Anežky Ilčíkové se ve dvouhře asi taky čekalo více, byť měla hned na úvod nepříjemný los. Slovinka Katarina Strazar ji později vystavila stopku i ve čtyřhře. Bojovný výkon v prvním kole podala Anna Matějovská, ale druhé kolo bylo její maximum. Hned v prvním kole se s turnajem rozloučily všechny juniorky s výjimkou Markéty Ševčíkové, která však vypadla hned v kole následujícím. Podobně neslavně se vedlo i kadetům. Zde lze snad vyzdvihnout jen výkon Jana Valenty, ale druhé kolo asi také není zcela uspokojující.

Myslíte si,že vedení ČAST udělá radikální změny po neúspěchu na MEJ v Itálii a na Slovensku?

Podívejte se na výsledky

Foto: František ZálewskýKomentáře: 4

Zdeněk Chovančí napsal:
19 Červenca 2015
IP: 93.185.11.*
Nevím kdo hodnocení vypracoval, ale je v souladu s mými názory v předcházející anketě. Tam jsem přihlédl i k věků hráčů
Na náhody však nelze spoléhat, ty se vypracovávají v na turnajích ITTF z bodů pro nasazování.
Taky nechápu proč Katka Čechová nehrála proti Německu? Nenasála atmosféru MEJ. Šetřit někoho v jakékoliv kategorii z jakýchkoli důvodů je cesta do pekel. Hráči se navzájem budou potkávat po celou dobu sportování. Lepší se časem prosadí

no.1 napsal:
21 Červenca 2015
IP: 87.229.87.*
Totální propadák...A pojede se dál, močálem černým, kolem bílých skal...Jak praví klasik...

ja napsal:
21 Červenca 2015
IP: 78.45.51.*
Souhlas s tou Ćechovou. Je neuvěřitelné, co dokáže trenérka vymyslet.Co bude za rok, dva...
U těch dětí člověk nikdy neví, nikde není psáno že potom uspějí. Nelze se jenom věkem ohánět.

Maary napsal:
21 Červenca 2015
IP: 185.16.181.*
Výsledky kadetů a juniorek nejsou povzbudivé, ale co pro ně svaz udělal? Valenta je náš nejlepší kadet, ale kdy šel vlastně nahoru? Když začal objíždět evropské turnaje a mnohdy za peníze rodičů...
Určité světélko vidím v myslím posledním zápise z KM, kde je uvedeno, že již minikadeti budou mít možnost účastnit se akcí ETTU a ITTF pro tuto kategorii. Jak je to dnes? Tito "prckové" objedou šest republikových BTM, dojedou do Lince a max. na Slovensko. A pak mají v kadetech porážet evropskou špičku, se kterou se zatím mockrát nepotkali. Takže vybrat z každého ročníku už v mladším žactvu a možná i posledním ročníku nejmladších žáků tři čtyři nejlepší a jezdit s nimi ven... A že letos pár pěkných výsledků bylo (Malacky, Linz i Praha).

Zanechat komentář